26 травня 2015 року Справа № 876/9132/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Хобор Р.Б., Сеника Р.П.
за участю секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу заступника прокурора Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 3 вересня 2014 року у справі за позовом заступника прокурора м. Львова до Львівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Приватна середня загальноосвітня школа-гімназія «Відродження» про визнання протиправною та скасування ухвали,-
26.05.2014 року позивач - заступника прокурора м. Львова звернувся до суду з позовом до Львівської міської ради третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет - спору Приватна середня загальноосвітня школа-гімназія «Відродження», в якому просить визнати протиправною та скасувати ухвалу відповідача від 20.03.2014 року №3189 «Про звільнення у 2014 році приватної середньої загальноосвітньої школи-гімназії «Відродження» від сплати орендної плати за користування земельною ділянкою по вул. Липинського, 16».
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 3 вересня 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що приймаючи оскаржувану ухвалу та звільняючи приватну середню загальноосвітню школу-гімназію «Відродження» від сплати орендної плати за користування земельною ділянкою на вул. Липинського, 16, Львівська міська рада діяла в межах норм чинного земельного та податкового законодавства України і, що виконання оскаржуваної ухвали не завдасть шкоди економічним інтересам держави.
Безпідставними є посилання позивача на те, що виконання оскаржуваної ухвали завдасть шкоди економічним інтересам держави, у зв'язку із тим, що звільнення школи від сплати орендної плати за землю на три місці призведе до недоотримання державним бюджетом коштів у повній мірі, оскільки п.3 ухвали зобов'язано Департамент фінансової політики врахувати втрати від наданої пільги при формуванні міського бюджету м. Львова на 2014 рік.
Зокрема, суд першої інстанції звертає увагу, що у листі Департаменту фінансової політики Львівської міської ради від 12.06.2014 року №4-22-136 зазначено перелік юридичних осіб, яким планувалось надати податкові пільги згідно ухвал Львівської міської ради та прогнозні втрати доходів від наданих пільг, в тому числі приватної середньої загальноосвітньої школи-гімназії «Відродження» від сплати орендної плати за користування земельною ділянкою на вул. В. Липинського, 16, було подано на розгляд міської ради разом з проектом ухвали «Про міський бюджет м. Львова на 2014 рік».
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її прийнятою із неповним з'ясуванням всіх обставин справи, заступник прокурора Львівської області оскаржив її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 3 вересня 2014 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов в повному обсязі.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт вказує на те, що віднесення податку з плати за землю до джерел поповнення місцевого бюджету не породжує в його розпорядника права на встановлення пільг зі сплати такого податку, тому що такий податок є загальнодержавним. А отже, оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень з цього предмету відноситься до такого, що прийняте з перевищенням владних повноважень.
Більше того, згідно п.288.4 ст.288 ПК України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) та орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, однак п.288.5 ст.288 ПК України встановлено граничні рівні річної суми платежу з орендної плати.
Таким чином, природа орендних правовідносин щодо земель державної та комунальної форм власності в рамках діючого законодавства України є договірною та надає сторонам обумовлювати істотні умови договору (окремо щодо кожного договору), зокрема ціну, хоча із врахуванням її мінімально та максимально допустимих значень.
Апелянт вказує на те, що пунктом 36 договору оренди землі, укладеного між орендодавцем Львівською міською радою та Приватною середньою загальноосвітньою школою-гімназією «Відродження», передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Зазначене свідчить, що вказана юридична особа є суб'єктом земельних відносин, які виникли з приводу користування земельною ділянкою державної та комунальної власності та у свою чергу є платником загальнодержавного податку з плати за землю, а саме земельного податку та орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що між Львівською міською радою (орендодавець) та приватною середньою загальноосвітньою школою-гімназією «Відродження» (орендар) на підставі ухвали Львівської міської ради від 14.07.2011 року №689 укладено договір оренди землі від 30.09.2011 року зі строком дії до 29.07.2020 року. Предметом вказаного договору є надання у користування земельної ділянки, яка знаходиться на вул. В. Липинського, 16 для обслуговування закладу освіти. Орендна плата за рік згідно п. 9 зазначеного договору становить 92 390,53 грн.
Листом від 19.11.2013 року №157 Приватна середня загальноосвітня школа-гімназія «Відродження» звернулася до управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин департаменту містобудування із зверненням щодо звільнення школи-гімназії від сплати орендної плати за користування земельною ділянкою на вул. В.Липинського, 16 на період червень-серпень 2014 року. Дане звернення обґрунтоване тим, що оплата за надання освітніх послуг батьками здійснюється з вересня по червень, а в літній період школа не надає освітніх послуг, у зв'язку із чим школа в цей період не отримує прибутку.
За результатами розгляду вказаного звернення Львівська міська рада прийняла ухвалу від 20.03.2014 року №3189, відповідно до положень якої звільнено приватну середню загальноосвітню школу-гімназію «Відродження» на період червень-серпень 2014 року від сплати орендної плати за користування земельною ділянкою, що на вул. В. Липинського, 16, м. Львові.
В силу ст.1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно вимог ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст.30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Статтею ст.654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Таким чином, природа орендних правовідносин щодо земель державної та комунальної форм власності в рамках діючого законодавства України є договірною та надає сторонам обумовлювати істотні умови договору (окремо щодо кожного договору), зокрема ціну, хоча із врахуванням її мінімально та максимально допустимих значень.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів і відповідно до пп.9.1.10 п.9.1 ст.9 Кодексу плата за землю належить до загальнодержавних податків та зборів.
Згідно з пп.14.1.72 та 14.1.147 п.14.1 ст.14 Кодексу земельний податок - це обов'язків платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Статтею 282 ПК України встановлені пільги щодо сплати податку для юридичних осіб.
Згідно з пп.282.1.3 та 282.1.8 п.282.1 ст.282 ПК України від сплати податку звільняються, зокрема:
- органи державної влади та органи місцевого самоврядування, прокуратури, заклади, установи, організації, спеціалізовані санаторії України для реабілітації, лікування та оздоровлення хворих, військові формування, утворені відповідно до Законів України, які повністю утримуються за рахунок державного або місцевих бюджетів;
- дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від власності і джерел фінансування, заклади освіти, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів.
Враховуючи те, що в даному випадку середня загальноосвітня школа-гімназія є приватною і уклала договір оренди земельної ділянки з міською радою, вона є платником орендної плати за землю, розмір якої має відповідати вимогам пп.288.51 п.288.5 ст.288 ПК України.
Крім того, статтею 288 ПК України не передбачено можливості надання органами місцевого самоврядування пільг зі сплати орендної плати за користування земельними ділянками.
На думку суду апеляційної інстанції, віднесення податку зі сплати за землю до джерел поповнення місцевого бюджету не породжує в його розпорядника права на встановлення пільг зі сплати такого податку, тому що такий податок є загальнодержавним.
З врахуванням вищевикладеного, апеляційний суд вважає рішення суду першої інстанції незаконним, прийнятим з порушенням норм матеріального права, в зв'язку з чим його слід скасувати та постановити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Згідно ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ст. 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу заступника прокурора Львівської області задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 3 вересня 2014 року у справі №813/3800/14 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов заступника прокурора м. Львова до Львівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет - спору Приватна середня загальноосвітня школа-гімназія «Відродження» про визнання протиправною та скасування ухвали задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати ухвалу Львівської міської ради від 20.03.2014 року №3189 «Про звільнення у 2014 році приватної середньої загальноосвітньої школи-гімназії «Відродження» від сплати орендної плати за користування земельною ділянкою по вул. Липинського, 16».
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Я.С. Попко
Судді Р.Б. Хобор
Р.П. Сеник
Повний текст постанови виготовлено та підписано 26.05.2015 року.