Рішення від 26.05.2015 по справі 903/449/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

21 травня 2015 р. Справа № 903/449/15

за позовом Прокурора Луцького району в інтересах держави в особі Маяківської сільської ради

до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Луцьксантехмонтаж №536"

третя особа, яка не заявляє вимог на предмет спору на стороні позивача: Луцька обєднана податкова інспекція ГУ ДФС у Волинській області

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача: н/з

від відповідача: н/з

третя особа: н/з

від прокуратури: Степаньков М.О., посв.№019719

Права та обов 'язки учаснику судового процесу роз 'яснені відповідно до ст. ст. 20, 22 ГПК України.

Відводу складу суду не заявлено.

Кюпотання про фіксацію судового процесу технічними засобами не поступало.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть: Прокурор Луцького району звернувся до суду з позовом в інтересах Маяківської сільської ради до ПАТ "Луцьксантехмонтаж №536", 3-я особа на стороні позивача Луцька ОДПІ та просить внести зміни в пункт 4.2 договору оренди земельної ділянки від 11.10.2013 року, виклавши його в редакції "орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3% від нормативно грошової оцінки, що становить 33 076,69 грн. в рік".

Заявлену вимогу обґрунтовує з посиланням на умови договору оренди, укладеному 11.10.2013 року між Маяківською сільською радою та ПАТ "Луцьксантехмонтаж №536", норми Податкового кодексу України, зокрема п.288.5.1 даного кодексу, яким передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативно грошової оцінки. Згідно витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 05.03.2013 року, нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 46,33 грн. за 1 кв.м., тобто 1102556,16 грн. за 24264 кв.м. Тому з врахуванням п.288.5.1. Податкового кодексу України сума орендної плати за 24264 кв.м. земельної ділянки для обслуговування стадіону має бути не меншою ніж 3% від нормативно грошової оцінки, а саме 33076,69 грн. в рік. Водночас п.п.4.2,4.4 договору оренди визначено розмір орендної плати 1% від нормативно грошової оцінки, що становить 11 025,56 грн., яка сплачується на рахунок місцевого бюджету Маяківської сільської ради рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного податкового періоду.

20.08.2014 року Луцькою РДА на адресу Маяківської сільської ради направлено лист про приведення у відповідність до вимог Податкового кодексу України договору оренди земельної ділянки від 11.10.2013 року, укладеного між сільською радою та ПАТ "Луцьксантехмонтаж №536", однак зміни до договору не були внесені, а тому з посиланням на норми ст.651 ЦК України, Земельного кодексу України та ст.16 Господарського кодексу України, просить в судовому порядку внести зміни до договору оренди землі.

Ухвалою суду від 12.05.2015 року розгляд справи за клопотанням відповідача було відкладено на 21.05.2015 року, зобов'язано прокурора, позивача надати суду рішення Маяківської сільської ради про затвердження нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 24264 кв.м., яка була передана в оренду ПАТ "Луцьксантехмонтаж №536", акт прийому-передачі земельної ділянки (п.2.1 договору).

Прокурор на вимогу суду представив рішення Маяківської сільської ради від 30.12.2010 року №/6.5.1 про затвердження технічної документації з землеустрою щодо грошової оцінки населеного пункту с.Маяки з додатком та акт приймання-передачі земельної ділянки від 28.09.2012 року між Маяківською сільською радою та ПАТ «Луцьксантехмонтаж №536», по якому Орендарю було передано земельну ділянку площею 2,4264 га. на території Маяківської СР в межах населених пунктів.

Позивач на адресу суду направив лист №248/02.14 від 20.05.2015 року в якому просить провести судове засідання без участі його представника.

Відповідач пояснень по суті заявлених позивачем вимог не представив, згідно його клопотання від 08.05.2015 року №257 розгляд справи було відкладено на 21.05.2015 року.

Станом на 21.05.2015 року будь-яких клопотань відповідачем не подано, а оскільки представництво в суді не обмежено певним колом осіб підстави для відкладення розгляду спору відсутні, тому суд розглядає спір за матеріалами наявними в справі відповідно до положень ст.75 ГПК України.

Як встановлено з матеріалів справи, 11.10.2013 року Маяківською сільською радою Луцького району Волинської області в особі сільського голови Ярмольського Ігоря Петровича та ПАТ «Луцьксантехмонтаж №536» в особі Генерального директора товариства Чорнухи Ігоря Вікторовича укладено договір оренди земельної ділянки для обслуговування стадіону загальною площею 2,4264, що знаходиться за адресою: Волинська обл., Луцький р-н., с.Маяки, вул.Спортивна, 1. Договір укладено на 49 років та зареєстровано приватним нотаріусом Луцького районного нотаріального округу Волинської області Максимяк Ж.В. в реєстрі за №1003.(а.с. 8-10)

Згідно з п.п. 4.2, 4.4 договору, орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки, що становить 11 025,56 грн. на рахунок місцевого бюджету Маяківської сільської ради, рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного податкового місяця.

Згідно витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 05.03.2013 року №01-05-27/27-р, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 46,33 грн. за 1 кв.м., тобто 1102556,16 грн. за 24 264 кв.м.(а.с.13)

По п. 4.6 договору оренди землі розмір орендної плати переглядається один раз в рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом.

Як вбачається з матеріалів справи 20.08.2014 року вих..№1807/20/2-14 заступником голови Луцької РДА на адресу Маяківської сільської ради 20.08.2014 року скеровано лист з приводу приведення у відповідність до вимог Податкового кодексу України договору оренди земельної ділянки, укладеного між Маяківською сільською радою та ПАТ «Луцьксантехмонтаж №536». Оскільки лист залишено без відповідного реагування, прокурор звернувся з позовом про внесення змін до договору оренди землі в судовому порядку.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що вимога прокурора ґрунтується на нормах чинного законодавства а тому позов підлягає задоволенню.

Даний висновок зроблено з врахуванням наступного.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Як визначено ч.ч. 1, 8 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно із ст. 15 Закону України „Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону України „Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України в редакції Закону України №3123-VI від 03.03.2011р. на момент укладення договору оренди землі від 11.10.2013р. передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до п. 288.1. Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно із п. 289.1 даного Кодексу для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до пп. 288.5.1, п. 288.5, ст.288 Податкового кодексу розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно із статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Статтею 30 Закону України „Про оренду землі" визначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість зміни розміру орендної плати, зокрема, у випадках встановлених законом, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати по п.288.5.1 Податкового кодексу України є підставою для перегляду встановленого умовами договору розміру орендної плати (постанова Верховного Суду України від 06.12.2010р. по справі №2-1/10068-2008).

За таких обставин вимога прокурора про внесення змін до пункту 4.2 договору оренди земельної ділянки від 11.10.2013 року та викладення його в редакції: "орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3% від нормативно грошової оцінки, що становить 33 076,69 грн. в рік", підлягає до задоволення.

Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Також у відповідності із ч.5 ст.188 ГК України якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Оскільки зміни до договору оренди земельної ділянки вносяться в судовому порядку, враховуючи норму ч.3 ст.653 ЦК України, ч.5 ст.188 ГК України зобов'язання сторін за договором в такому випадку змінюються з моменту набрання законної сили рішенням суду.

У зв'язку із задоволенням позову на відповідача відповідно до ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід покласти судові витрати по справі.

Керуючись ст.ст. 632, 651, 653, 654 Цивільного кодексу України, ст.188 Господарського кодексу України, ст.ст. 93, 124, 206 Земельного кодексу України, ст.ст. 288, 289 Податкового кодексу України, ст.ст. 14, 15, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 11.10.2013 року укладеного між Маяківською сільською радою (45630, с.Маяки, вул. 17 вересня,77, ЄДРПОУ 04332294) та Публічним акціонерним товариством "Луцьксантехмонтаж №536" (43005, м.Луцьк, вул.Клима Савури, 29, ЄДРПОУ 30248307), виклавши пункт 4.2 договору в редакції: "орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3% від нормативно грошової оцінки, що становить 33 076,69 грн. в рік, що має надходити на рахунок місцевого бюджету Маяківської сільської ради Луцького району Волинської області".

3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Луцьксантехмонтаж №536" (43005, м.Луцьк, вул.Клима Савури, 29, ЄДРПОУ 30248307) 1218 грн. судового збору за розгляд справи в господарському суді Волинської області в дохід державного бюджету України отримувач коштів - УДКСУ у м. Луцьку Волинської області., код отримувача - 38009628, банк отримувача - ГУДКСУ у м. Луцьку Волинської області, код банку отримувача (МФО) - 803014, рахунок отримувача - 31219206783002, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ суду - 03499885, призначення платежу "Судовий збір, за позовом прокурора Луцького району в інтересах держави в особі Маяківської сільської ради до Публічного акціонерного товариства "Луцьксантехмонтаж №536".

4.Наказ видати після набрання рішенням законної сили

Повний текст рішення складено

26.05.2015

Суддя С. В. Костюк