Головуючий у 1 інстанції - Ткач О.В.
Суддя-доповідач - Геращенко І.В.
20 травня 2015 року справа №431/1372/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів: ГеращенкаІ.В., Арабей Т.Г., Міронової Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області на ухвалу Старобільського районного суду Луганської області від 16 квітня 2015 року про відстрочення виконання постанови суду у справі № 431/1372/15-а за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
22 червня 2009 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області про визнання неправомірною відмови управління щодо обчислення та призначення державної та додаткової пенсії відповідно до вимог ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язання управління здійснити обчислення, призначення та виплати державної пенсії, як інваліду ІІ групи у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії, за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 05 травня 2009 року, виходячи з базового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом за відповідний рік з урахуванням фактично виплачених сум (а.с. 1-4).
Постановою Старобільського районного суду Луганської області від 08 липня 2009 року адміністративний позов задоволено у повному обсязі. Визнано протиправними дії управління щодо відмови позивачу у підвищенні державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зобов'язано управління здійснити обчислення, призначення та виплату державної пенсії позивачу, як інваліду ІІ групи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильської катастрофи у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової щомісячної пенсії за віком з 05 травня 2009 року, виходячи з базового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом за відповідний рік з урахуванням фактично виплачених сум (а.с. 29-32).
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2009 року постанову суду першої інстанції від 08 липня 2009 року залишено без змін (а.с. 53-55).
Ухвалою Старобільського районного суду Луганської області від 12 березня 2012 року у задоволенні заяви Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області про перегляд постанови суду за нововиявленими обставинами відмовлено (а.с. 72).
26 січня 2010 року Старобільським районним судом Луганської області видано виконавчий лист по справі (а.с. 83).
Ухвалою Старобільського районного суду Луганської області від 07 травня 2014 року позивачу поновлено пропущений строк пред'явлення виконавчого листа до виконання (а.с. 98).
04 березня 2015 року ухвалою суду першої інстанції вирішено видати позивачу дублікат виконавчого листа відповідно до постанови Старобільського районного суду Луганської області від 08 липня 2009 року (а.с. 108).
Ухвалою Старобільського районного суду Луганської області від 16 квітня 2015 року відмовлено Управлінню Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області у задоволені заяви про відстрочення виконання постанови суду першої інстанції від 08 липня 2009 року у справі № 2-а-2471/09 (а.с. 137-138).
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просило скасувати ухвалу Старобільського районного суду Луганської області від 16 квітня 2015 року у справі № 431/1372/15-а та постановити нове рішення, яким відстрочити виконання судового рішення (а.с. 141-142).
Сторони у судове засідання не з'явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Колегія суддів розглядає дану справу відповідно до вимог ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, 08 липня 2009 року адміністративний позов задоволено та, зокрема, зобов'язано управління здійснити обчислення, призначення та виплату державної пенсії позивачу, як інваліду ІІ групи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильської катастрофи у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової щомісячної пенсії за віком з 05 травня 2009 року, виходячи з базового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом за відповідний рік з урахуванням фактично виплачених сум (а.с. 29-32).
26 січня 2010 року Старобільським районним судом Луганської області видано виконавчий лист по справі (а.с. 83), строк пред'явлення якого поновлено ухвалою Старобільського районного суду Луганської області від 07 травня 2014 року (а.с. 98), а 04 березня 2015 року ухвалою суду першої інстанції вирішено видати позивачу дублікат виконавчого листа відповідно до постанови Старобільського районного суду Луганської області від 08 липня 2009 року (а.с. 108).
Ухвалою Старобільського районного суду Луганської області від 16 квітня 2015 року відмовлено Управлінню Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області у задоволені заяви про відстрочення виконання постанови суду першої інстанції від 08 липня 2009 року у справі № 2-а-2471/09 (а.с. 137-138).
Відповідно до ст. 3 Положення про Пенсійний фонд України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1261 від 24 жовтня 2007 року Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, основними завданнями якого є, зокрема: забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів.
Тобто, на управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі покладено обов'язок фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного суду України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, iз поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - iз заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу i порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, змiну чи встановлення способу i порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Суд розглядає питання про вiдстрочення або розстрочення виконання, змiну чи встановлення способу i порядку виконання судового рiшення в десятиденний строк у судовому засiданнi з повiдомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися iз поданням (заявою), та осiб, якi беруть участь у справi, та у виняткових випадках може вiдстрочити або розстрочити виконання, змiнити чи встановити спосiб i порядок виконання рішення.
З урахуванням встановлених обставин, беручи до уваги приписи ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи відсутність в матеріалах справи доказів щодо неможливості виконання управлінням постанови суду, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність відмови управлінню у відстроченні судового рішення.
Крім того, відповідно до ст. 23 Закону України «Про державний бюджет на 2015 рік» Кабінету Міністрів України надано право у встановленому ним порядку реструктуризувати фактичну заборгованість обсягом до 7.544.562.370 гривень, що виникла станом на 1 січня 2015 року за рішеннями судів, виконання яких гарантовано державою, а також за рішеннями Європейського суду з прав людини, прийнятих за наслідками розгляду справ проти України, шляхом часткового погашення за рахунок коштів, передбачених цим Законом на ці цілі, у розмірі до 10 відсотків від суми за зазначеними рішеннями та видачі на решту суми фінансових казначейських векселів строком обігу до семи років, з відстроченням платежів за цією заборгованістю на два роки та відсотковою ставкою 3 відсотки річних. Право видачі таких векселів надати органам, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Враховуючи положення вищезазначеної статті, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що у 2015 році законодавчо визначено порядок фінансування виконання судових рішень, які не виконані станом на 01 січня 2015 року, тому посилання відповідача щодо відсутності фінансування з боку держави на погашення заборгованості перед позивачем з виплати пенсії є необґрунтованими з правової точки зору.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 199 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду без змін.
Керуючись статтями 99, 100, 155, 199, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області на ухвалу Старобільського районного суду Луганської області від 16 квітня 2015 року у справі № 431/1372/15-а - залишити без задоволення.
Ухвалу Старобільського районного суду Луганської області від 16 квітня 2015 року про відстрочення судового рішення у справі № 431/1372/15-а за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Судді: І.В.Геращенко
Т.Г.Арабей
Г.М. Міронова