Ухвала від 21.05.2015 по справі 804/20225/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2015 рокусправа № 804/20225/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.

суддів: Лукманової О.М. Прокопчук Т.С.

за участю секретаря судового засідання: Губар Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2014 р. по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БУД-ІН-СЕРВІС" до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2014р. Товариство з обмеженою відповідальністю "БУД-ІН-СЕРВІС" ТОВ "БУД-ІН-СЕРВІС", звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом, в якому просило: визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві щодо проведення зустрічних звірок Товариства з обмеженою відповідальністю "БУД-ІН-СЕРВІС", в результаті якої складено Акт від 28.08.2014 року № 2596/26-55-22-09/39180457 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "БУД-ІН-СЕРВІС" щодо підтвердження господарських відносин з суб'єктами господарювання за липень 2014 року"; визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві щодо коригування, на підставі Акту від 28.08.2014 року № 2596/26-55-22-09/39180457 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "БУД-ІН-СЕРВІС" щодо підтвердження господарських відносин з суб'єктами господарювання за липень 2014 року", в електронній базі даних автоматизованої інформаційної системи співставлення "Податковий блок" та в інших електронних базах даних, суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені Товариством з обмеженою відповідальністю "БУД-ІН-СЕРВІС" у податковій декларації за липень 2014 року; зобов'язати Державну податкову інспекцію у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві відновити в електронній базі даних автоматизованої інформаційної системи "Податковий блок" показники податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю "БУД-ІН-СЕРВІС", зазначені останнім в податковій декларації за липень 2014 року; зобов'язати Державну податкову інспекцію у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві вилучити з АІС "Податковий блок" та з інших інформаційних базах органів Державної фіскальної служби України інформацію, внесену на підставі Акту від 28.08.2014 року № 2596/26-55-22-09/39180457 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "БУД-ІН-СЕРВІС" щодо підтвердження господарських відносин з суб'єктами господарювання за липень 2014 року".

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2014 р. адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві щодо коригування, на підставі Акту від 28.08.2014 року № 2596/26-55-22-09/39180457 "Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "БУД-ІН-СЕРВІС", щодо підтвердження господарських відносин з суб'єктами господарювання за липень 2014 року", в електронній базі даних автоматизованої інформаційної системи співставлення "Податковий блок" та в інших електронних базах даних, суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені Товариством з обмеженою відповідальністю "БУД-ІН-СЕРВІС" у податковій декларації за липень 2014 року. Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві відновити в електронній базі даних автоматизованої інформаційної системи "Податковий блок" показники податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю "БУД-ІН-СЕРВІС", зазначені останнім в податковій декларації за липень 2014 року. Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві вилучити з АІС "Податковий блок" та з інших інформаційних базах органів Державної фіскальної служби України інформацію, внесену на підставі Акту від 28.08.2014 року № 2596/26-55-22-09/39180457 "Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "БУД-ІН-СЕРВІС", код за ЄДРПОУ 39180457 щодо підтвердження господарських відносин з суб'єктами господарювання за липень 2014 року". У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на не повне з'ясування судом обставин справи, просив постанову суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Сторони, які належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явились, від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутністю, у зв'язку з чим, відповідно до ст.41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалась.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "БУД-ІН-СЕРВІС" зареєстроване Головним управлінням юстиції у м. Києві та перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві. Основний вид діяльності підприємства у періоді, що перевірявся - організація будівництва будівель.

28.08.2014р. на підставі службового посвідчення серія КВ № 111819, виданого 29.03.2013 року ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві, Борщ Іриною Миколаївною, головним державним ревізором-інспектором, відділу перевірок підприємств окремих галузей економіки управління податкового аудиту, згідно до п.73.3 та п.73.5 ст.73 Податкового Кодексу України та п. 4.4 Наказу ДПА України від 22.04.2011р. № 236 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок" здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ "БУД-ІН-СЕРВІС", код за ЄДРПОУ 39180457 за липень 2014 року, за результатами якої складено акт від 28.08.2014р. №2596/26-55-22-09/39180457.

Як вбачається з акту від 28.08.2014р. №2596/26-55-22-09/39180457, за податковою адресою, зокрема: Україна, 03150, м. Київ, Печерський р-н, вул. Червоноармійська, буд. 139, кв. 315/3, ТОВ "БУД-ІН-СЕРВІС" не знаходиться. Стан товариства - 9 - направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням.

Згідно висновків, зазначених в акті від 28.08.2014р. №2596/26-55-22-09/39180457, встановлено порушення ТОВ "БУД-ІН-СЕРВІС" п. 187.1 ст.187, п.198.1 ст.198, п.198.2, 198.3 та п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України, що призвело до завищення податкових зобов'язань з податку на додану вартість за липень 2014 року та завищення податкового кредиту з податку на додану вартість за липень 2014 року. За результатами звірки ТОВ "БУД-ІН-СЕРВІС" не підтверджено задекларовані податкові зобов'язання з ПДВ за липень 2014 року, а також не підтверджено задекларований податковий кредит з ПДВ за липень 2014 року. Перевіркою встановлено, що правочини, укладені з контрагентами порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчинені удавано з метою ухилення від сплати податків третіх осіб.

Згідно норми пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Пункт 73.5 статті 73 Податкового кодексу України зазначає, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. № 1232 (далі -Порядок).

Відповідно до п. п. 2-4 Порядку - зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

З метою впровадження єдиного порядку направлення запитів на проведення зустрічних звірок, а також оформлення, передачі та накопичення матеріалів зустрічних звірок органами державної податкової служби розроблені та затверджені наказом Державної податкової адміністрації України від 22 квітня 2011 року № 236 Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Методичні рекомендації).

Згідно з п. 2.1 Методичних рекомендацій для проведення зустрічних звірок відбираються суб'єкти господарювання (контрагенти платника податків), щодо яких виникла необхідність у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків, в тому числі відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Відповідно до п. 4.4 Методичних рекомендацій, у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

З системного аналізу наведених вище правових норм також вбачається, що проведення звірки - це дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, за результатами здійснення яких складається довідка. Зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби, відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України та, відповідно її віднесенням законодавцем до глави 7 Податкового кодексу України «Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності органів державної податкової служби». В той час, як функція податкового органу щодо контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, реалізується останніми шляхом проведення перевірок у випадках та в порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Відповідно до п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України визначено, що результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Судом першої інстанції встановлено, що Державною податковою інспекцією у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві на підставі Акту від 28.08.2014 року № 2596/26-55-22-09/39180457 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "БУД-ІН-СЕРВІС", щодо підтвердження господарських відносин з суб'єктами господарювання за липень 2014 року" здійснено корегування податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ ТОВ "БУД-ІН-СЕРВІС" в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення Інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України "Податковий блок", що підтверджується наданими представником позивача роздруківками з автоматизованої інформаційної підсистеми "Аналітична система" по платнику ТОВ "БУД-ІН-СЕРВІС" щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України, які наявні в матеріалах справи.

Актом Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві від 28.08.2014 року № 2596/26-55-22-09/39180457 встановлено порушення ТОВ "БУД-ІН-СЕРВІС" п. 187.1 ст.187, п.198.1 ст.198, п.198.2, 198.3 та п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України, що призвело до завищення податкових зобов'язань з податку на додану вартість за липень 2014 року та завищення податкового кредиту з податку на додану вартість за липень 2014 року. За результатами звірки ТОВ "БУД-ІН-СЕРВІС" не підтверджено задекларовані податкові зобов'язання з ПДВ за липень 2014 року, а також не підтверджено задекларований податковий кредит з ПДВ за липень 2014 року. Перевіркою встановлено, що правочини, укладені з контрагентами порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчинені удавано з метою ухилення від сплати податків третіх осіб.

Як встановлено судом першої інстанції та податковою не заперечується, що Державною податковою інспекцією у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві будь-якого податкового повідомлення-рішення про збільшення Товариству з обмеженою відповідальністю "БУД-ІН-СЕРВІС" грошового зобов'язання з податку на додану вартість по взаємовідносинам з його контрагентами, переліченими в акті від 28.08.2014 року № 2596/26-55-22-09/39180457 в порядку ст. 86 Податкового кодексу України не приймалось.

Згідно Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ДПС України, затверджених наказом ДПС України від 14.06.2012р. №516, за відсутності зауважень до оформлення податкової звітності вона реєструється і вважається прийнятою. Обробка та занесення інформації до електронних баз виконується підрозділом ведення та захисту податкової звітності, у разі відсутності зазначеного підрозділу - підрозділами, на які покладено цю функцію. За відповідність інформації у базах податкової звітності даним податкових документів, наданих платником податків, несуть відповідальність підрозділи ведення та захисту податкової звітності.

Таким чином, обов'язок платника податків подати декларацію з податку на додану вартість узгоджується з обов'язком податкового органу прийняти таку декларацію та, при відсутності зауважень до її оформлення, відобразити показники цієї декларації у відповідних базах податкової звітності.

Отже, показники податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ конкретного платника податків, які відображаються в підсистемі "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", формуються на підставі показників поданих таким платником податків податкових декларацій з ПДВ з додатком № 5, і повинні їм відповідати.

Коригування органом доходів і зборів самостійно задекларованих платником податків показників податкової звітності можливе лише шляхом прийняття контролюючим органом відповідного податкового-повідомлення рішення з подальшим його узгодженням у встановленому законом порядку. Здійснення такого коригування без прийняття податкового повідомлення-рішення та без зміни цих показників самим позивачем шляхом подання декларацій (уточнюючих розрахунків) порушує права та інтереси позивача, оскільки позивач, як платник податків, має право розраховувати на те, що задекларовані ним в податкових деклараціях показники податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ відповідають показникам з централізованої бази даних податкової звітності, тим більше, що, вони, як зазначалося вище, можуть бути використанні при проведенні перевірок шляхом співставлення з показниками контрагентів з метою виявлення наявності або відсутності певних відхилень.

Таким чином, приймаючи до уваги, що податкові повідомлення-рішення Державною податковою інспекцією у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві не приймались, а відповідно податкові зобов'язання не узгоджувались, суд приходить до висновку, що останнім безпідставно змінено показники відповідної податкової звітності за липень 2014 року Товариства з обмеженою відповідальністю "БУД-ІН-СЕРВІС" з податку на додану вартість та податкового кредиту лише на підставі висновків акту від 28.08.2014 року № 2596/26-55-22-09/39180457, і тому відкориговані показники підлягають відновленню.

Оскільки доводи відповідача спростовуються викладеним вище, а рішення суду першої інстанції відповідає чинному законодавству та є вірним по суті, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для скасування названого рішення та задоволення апеляційної скарги.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.

Головуючий: Л.А. Божко

Суддя: О.М. Лукманова

Суддя: Т.С. Прокопчук