09 квітня 2015 року
справа № 804/5343/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Богданенка І.Ю.,
суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М. ,
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю-фірми «Маркет-сервіс»
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 червня 2014 року
у справі № 804/5343/14
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю-фірми «Маркет-сервіс»
до державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
У квітні 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю «Маркет-сервіс» звернулося у Дніпропетровський окружний адміністративний суд з позовом до державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування податкових повідомлень-рішень: від 19 грудня 2013 року №0008522201, яким збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість на 602000 гривень. У тому числі за основним платежем 481600 гривень та штрафними (фінансовими) санкціями 120400 гривень; від 26 грудня 2014 року №0002212201, яким збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість на 120400 гривень штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 червня 2014 року відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, товариство з обмеженою відповідальністю «Маркет-сервіс» подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Представник товариства з обмеженою відповідальністю-фірми «Маркет-сервіс», будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився.
У судовому засіданні представники державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області заперечують проти задоволення апеляційної скарги.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Як підтверджується матеріалами справи, податковим органом проведено документальну позапланову невиїзну перевірку з питання здійснення операцій з придбання та продажу експортної продукції за період травень-червень 2013 року, правильності та правомірності їх відображення у податковому обліку, за результатами якої складено акт №2408/22-01/31181487 від 04 грудня 2013 року.
За висновками перевірки, позивачем допущені порушення пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено заниження податку на додану вартість в загальній сумі 481600 гривень, у тому числі: січень 2013 року - на 44800 гривень; травень 2013 року - на 336000 гривень; серпень 2013 року - на 100800 гривень (а.с. 7-16).
За доводами податкового органу, обставини перевірки свідчать, про те, що купівля шин та їх подальша реалізація на експорт позивачем, за ціною нижчою від ціни придбання, та з урахуванням вартості послуг зберігання, транспортування, не зумовлені характером виробничої або іншої господарської діяльності та про намір отримати доход шляхом отримання податкової вигоди у вигляді податкового кредиту. Наявність у позивача належно оформлених документів, які відповідно до Податкового кодексу необхідні для віднесення сум податкового кредит, зокрема виданих продавцем податкових накладних, не є підставою для отримання податкового кредиту, оскільки не встановлено об'єктивність причин продажу товару за ціною, нижчою від ціни придбання, а відповідно і правомірність формування витрат та податкового кредиту.
На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0008522201 від 19 грудня 2013 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 602000 гривень, з них: основний платіж - 481600 гривень та штрафні (фінансові) санкції 120400 гривень (а.с. 17).
За наслідками адміністративного оскарження, відповідачем також прийнято податкове повідомлення-рішення №0002212201 від 26 лютого 2014 року, яким відповідачем збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 120400 гривень штрафних (фінансових) санкцій (а.с. 18).
Матеріали справи, дані акту перевірки свідчать, що між товариствами з обмеженою відповідальністю - фірмою «Маркет-сервіс» (покупець) та «Український завод великогабаритних шин» (постачальник) укладено контракт на поставку продукції від 03 січня 2008 року №03/01-2008 (з урахуванням додаткової угоди від 31 грудня 2012 року щодо строків дії контракту), відповідно до якого постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити автошини (а.с. 42-45).
Дослідженими копіями специфікацій №26 від 30 жовтня 2012 року та №28 від 06 червня 2013 року; видаткових накладних від 31 жовтня 2012 року №№1031-У0003, 1031-У0004, від 26 червня 2013 року №0626-У0001; податкових накладних від 31 жовтня 2012 року №№90,91; від 26 червня 2013 року №29 підтверджується придбання товариством з обмеженою відповідальністю фірмою «Маркет-сервіс» у товариства з обмеженою відповідальністю «Український завод великогабаритних шин», шин пневматичних гумових, у тому числі й 43 шини (які в подальшому експортовано) характеристика: 35/65-33, модель U-54 НС42, за ціною 56000 гривень кожна (без податку на додану вартість) на загальну суму 2408000 гривень, що з податком на додану вартість складає 2889600 гривень (а.с. 46-53).
Між товариством з обмеженою відповідальністю фірмою «Маркет-сервіс» (постачальник) та Firm «EUROTIRE, INC.», USA (покупець) укладено контракт на поставку продукції №12/12-2011 від 12 грудня 2011 року, відповідно до умов якого, постачальник зобов'язується поставити, а покупець оплатити та прийняти пневматичні шини для кар'єрної та дорожньо-будівельної техніки (а.с. 54-58).
Згідно з копіями специфікацій №19 від 15 травня 2013 року, №20 від 06 червня 2013 року; рахунків №28 від 17 травня 2013 року, №29 від 26 червня 2013 року; міжнародних товарно-транспортних накладних від 17 травня 2013 року, 26 червня 2013 року, митних декларацій від 17 травня 2013 року №110080000/2013/111879, від 26 червня 2013 року №110080000/2013/115868, №110080000/2013/115870,№110080000/2013/115875 товариством з обмеженою відповідальністю фірмою «Маркет-сервіс» поставлено Firm «EUROTIRE, INC.» (USA) 43 пневматичні гумові шини 35/65-33, модель U-54 НС 42 на загальну суму 2474632,80 гривень (а.с. 59-78).
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Маркет-сервіс» здійснювало експортування пневматичних шин за ціною, нижчою від ціни придбання, у зв'язку з чим отримало збиток у розмірі 414967,20 гривень, що свідчить про здійснення операцій без мети отримання прибутку, а лише з метою подальшої мінімізації сплати податку на додану вартість, а відповідач при винесенні податкових повідомлень-рішень діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, як наслідок правомірності прийняття податкових повідомлень-рішень.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з позицією суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до підпункту 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України (податковий кредит визначено як суму, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Пунктом 198.1 статті 198 Податкового Кодексу України передбачено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Згідно з пунктом 198.2 статті 198 Податкового Кодексу України, датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг, дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
У відповідності до пункту 198.3 статті 198 Податкового Кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Пунктом 198.6 статті 198 Податкового Кодексу України передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу). У разі якщо на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, які попередньо віднесені до податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до закону.
Відповідно до частин 1, 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Тобто єдиною підставою для виключення сум податку на додану вартість зі складу податкового кредиту є випадок, визначений пунктом 198.6 статті 198 Податкового Кодексу України - не підтвердження сум податку, попередньо включених до складу податкового кредиту, відповідними документами.
При цьому будь-яких обмежень щодо віднесення до складу податкового кредиту вартості послуг по операціям, які не призвели до отримання прибутку, стаття 198 Податкового Кодексу України не містить.
Відповідно до статті 42 Господарського кодексу України підприємництвом є самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Згідно з підпунктом 14.1.136 п.14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами. Розумна економічна причина (ділова мета) - причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті.
Також, згідно з пунктом 1.2. статті 1 Податкового кодексу України правила оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначаються цим Кодексом, окрім оподаткування ввізним (імпортним) митом або вивізним (експортним) митом, які встановлюються Митним кодексом України та іншими законами з питань митної справи.
Статтею 82 Митного кодексу України передбачено, що експорт (остаточне вивезення) - це митний режим, відповідно до якого українські товари випускаються для вільного обігу за межами митної території України без зобов'язань щодо їх зворотного ввезення.
Згідно зі статтею 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податків з вивезення товарів у митному режимі експорту.
Відповідно до підпункту 195.1.1 «а» пункту 195.1 статті 195 Податкового кодексу України за нульовою ставкою оподатковуються операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту.
Товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, митною декларацією, оформленою відповідно до вимог Митного кодексу України.
Виходячи із змісту цієї норми та норми частини 4 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належно оформлена вантажна митна декларація є допустимим доказом вивезення (експортування) товару за межі митної території України, а відтак і єдиною підставою для застосування платником податку на додану вартість нульової ставки при визначенні податкових зобов'язань з цього податку за експортними поставками.
Згідно з статтею 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до підпункту 139.1.6 пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України не включаються до складу витрат суми податку на прибуток, а також податків, установлених пунктом 153.3 статті 153 та статтею 160 цього Кодексу; податку на додану вартість, включеного до ціни товару (роботи, послуги), що придбаваються платником податку для виробничого або невиробничого використання, податків на доходи фізичних осіб, які відраховуються із сум виплат таких доходів згідно з розділом IV цього Кодексу.
Помилковим є висновок відповідача про те, що позивач намагався отримати прибуток не за рахунок своєї господарської діяльності, а за рахунок бюджетних коштів, оскільки не ґрунтується на вимогах закону (яким прямою нормою визначено базу оподаткування щодо операцій з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту за нульовою ставкою), та спростовується фактичними обставинами справи щодо наявності факту декларування позивачем до бюджетного відшкодування податку на додану вартість, підтверджених належними та допустимими доказами.
За змістом пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.
Відповідно до підпункту 14.1.71 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України звичайна ціна - ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.
Згідно з пунктом 39.14 статті 39 Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин) обов'язок доведення того, що ціна договору (правочину) не відповідає рівню звичайної ціни, покладається на орган державної податкової служби у порядку, встановленому законом. Під час проведення перевірки платника податку орган державної і додаткової служби має право надати запит, а платник податку зобов'язаний обґрунтувати рівень договірних цін або послатися на норми абзацу першого цього пункту.
Також, фактичними обставинами та матеріалами справи не підтверджується висновок суду першої інстанції про постійний характер збитковості операцій позивача.
Отже, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що відповідачем в акті перевірки, який став підставою для прийняття спірних податкових повідомлень-рішень, не наведено тих обставин, які б свідчили про порушення позивачем вимог Податкового кодексу України, а спірна сума податкового кредиту сформована позивачем у зв'язку із придбанням товарів, виходячи з договірної вартості товарів, з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку та підтверджена податковими накладними, оформленими з дотриманням вимог Податкового кодексу України.
Враховуючи наведене та фактично установлені обставини справи, суд апеляційної інстанції доходить до висновку про правомірність формування позивачем податкових зобов'язань та протиправність податкових повідомлень-рішень у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення при неповному з'ясуванні обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування постанови суду з прийняттям нової постанови про задоволення позову.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 202, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю-фірми «Маркет-сервіс» - задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 червня 2014 року - скасувати.
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0008522201 від 19 грудня 2013 року; №0002212201 від 26 лютого 2014 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: І.Ю. Богданенко
Суддя: С.А. Уханенко
Суддя: Ю.М. Дадим