Ухвала від 19.05.2015 по справі 337/1392/15-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" травня 2015 р.справа № 337/1392/15-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Головко О.В.

суддів: Суховарова А.В. Ясенової Т.І.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя на постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 01 квітня 2015 року в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 у березні 2015 року звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя щодо перерахунку пенсії з розрахунку 70 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 01 серпня 2014 року із розрахунку 83 відсотків заробітної плати за останні два роки перед виходом на пенсію, з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, одноразових премій та матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 01 квітня 2015 року позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя та отримує пенсію за віком, призначену 09 липня 2011 року відповідно до Закону України «Про державну службу» виходячи з 83% заробітної плати.

Постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 05 серпня 2014 року в адміністративній справі № 337/4934/14-а визнано незаконними дії УПФУ в Хортицькому районі м. Запоріжжя та зобов'язано здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01 серпня 2014 року у розмірі 83 % від заробітної плати за останні два роки перед виходом на пенсію, з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, одноразових премій та матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2014 змінено постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 05 серпня 2014 року в адміністративній справі № 337/4934/14-а. Виключено з абзацу 3 резолютивної частини постанови: «у розмірі 83 % від заробітної плати за останні два роки перед виходом на пенсію». В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.

У зв'язку з виконанням вказаних судових рішень відповідачем з 01.08.2014 було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 (розпорядження № 9614 від 11.02.2015), при цьому розмір пенсії було зменшено з 83% заробітної плати до 70% відповідно до змін, внесених до Закону України «Про державну службу», що призвело до зменшення розміру пенсії позивача.

Надаючи оцінку правомірності та законності дій відповідача суд апеляційної інстанції зазначає, що умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено статтями 37, 37-1 Закону України «Про державну службу».

Відповідно до приписів статті 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, що діяла на момент призначення ОСОБА_1 пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно з підпунктом 2 пункту 24 Розділу II Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» до статті 37 Закону України «Про державну службу» внесено зміни, згідно з якими, зокрема, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Закон набрав чинності 01 травня 2014 року.

Разом з тим порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців регулюються статтею 37-1 Закону України «Про державну службу», якою передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що зміни, внесені до Закону України «Про державну службу» щодо максимального відсоткового розміру пенсії державного службовця, стосуються лише порядку призначення пенсії та правовідносин, що виникають при реалізації останнім права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Таким чином колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при перерахунку вже призначеної пенсії ОСОБА_1 у серпні 2014 року відповідач повинен був виходити з показника 83 % її заробітної плати, тобто такого, що використовувався при призначенні пенсії.

Посилання апелянта на відсутність правових підстав для здійснення позивачу перерахунку пенсії виходячи з показника 83 % заробітної плати у зв'язку з виключенням постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2014 в адміністративній справі № 337/4934/14-а абзацу 3 резолютивної частини постанови, а саме слів «у розмірі 83 % від заробітної плати за останні два роки перед виходом на пенсію», суд апеляційної інстанції знаходить необґрунтованими, адже зі змісту вказаної постанови вбачається, що рішення суду першої інстанції було змінено у вказаній частині, оскільки стосовно відсотку розрахунку пенсії спір між сторонами відсутній та не був предметом розгляду в даній адміністративній справі.

Враховуючи сукупність викладених обставин колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя залишити без задоволення, а постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 01 квітня 2015 року в адміністративній справі № 337/1392/15-а залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: О.В. Головко

Суддя: А.В. Суховаров

Суддя: Т.І. Ясенова