Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"10" серпня 2009 р. Справа № 55/190-09
вх. № 5471/5-55
Суддя господарського суду
при секретарі судового засідання
за участю представників сторін:
позивача - Чистякова В.О.
відповідача- Караваєва О.О.
розглянувши справу за позовом
до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області, м. Харків
про визнання договору продовженим
Мале приватне підприємство "АТОС" м. Харків, звернулось до господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить суд визнати договір оренди нерухомого майна №1735-н від 26.08.05. нежитлових складських приміщень загальною площею 602,75 м.кв., які розташовані за адресою: м.Харків, вул.Плеханівська, 114, укладений між позивачем та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській області продовженим з 23.04.2009 р. до 23.03.2012 р. та зобов'язати Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області пролонгувати на термін з 23.04.2009 р. до 23.03.2012 р. договір оренди нерухомого майна №1735-н від 26.08.05. нежитлових складських приміщень загальною площею 602,75 м.кв., які розташовані за адресою: м. Харків, вул. Плеханівська, 114.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 13 липня 2009 року було прийнято вказану позовну заяву, порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 27 липня 2009 року.
23 липня 2009 р. відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що на момент спливу терміну дії договору оренди ст. 73 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» було встановлено, що у 2009 році передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах, крім випадків, передбачених законом. Після закінчення строку дії договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов'язки, бере участь у конкурсі на отримання права оренди державного та комунального майна, та орендодавець при визначенні переможця конкурсу, за інших рівних умов, надає перевагу пропозиціям орендаря, який належним чином виконував свої обов'язки, шляхом застосування преференційної поправки. Таким чином, віповідач вважає, що ніяких порушень чинного законодавства з боку державного органу приватизації не має, а питання подовження договору оренди повинне вирішуватись відповідно до вказаних норм.
Ухвалами господарського суду Харківської області від 27 липня 2009 р., від 05 серпня 2009 р. було відкладено розгляд справи на інший день.
Представник позивача у судовому засіданні підтримував позовні вимоги, судові витрати просив залишити за позивачем.
Представник відповідача проти позову не заперечував.
Представники сторін звернулись до суду з заявою про розгляд справи без застосування технічних засобів фіксації судового процесу. Ця заява розглянута судом та задоволена як така, що не суперечить чинному законодавству.
У відповідності до ст.75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, повно та всебічно дослідивши обставини спору та докази на їх підтвердження, вислухавши уповноважених представників сторін, судом встановлено наступне.
26 серпня 2005 р. між Малим приватним підприємством "АТОС" м. Харків (далі позивач) та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській області, м. Харків (далі відповідач) було укладено договір оренди № 1735-н, у відповідності до умов якого орендодавець(відповідач) передає, а орендар(позивач) приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно- нежитлові складські приміщення (склад 1/1-120 кв.м., склад 1/2- 74,4 кв.м., склад 2 -280,3 кв.м., склад 4- 90,1 кв.м., склад 7- 37, 95 кв.м.), загальною площею 602,75 м2, яке розміщене за адресою: м. Харків, вул. Плеханівська, 114, що знаходиться на балансі Харківського будівельно- монтажного експлуатаційного управління Південної залізниці (БМЕУ-2). Вартість майна визначена згідно з експертною оцінкою за станом на 23.03.200 р. і становить 251100 грн.. Майно передається в оренду з метою розміщення складу- 232,35 кв.м., підсобного приміщення- 6 кв.м. та під торгівлю непродовольчими товарами- 364,4 кв.м. Пунктом 10.1 договору передбачений строк його дії, а саме договір укладено строком на 11 місяців, що діє з 26 серпня 2005 р. до 26 липня 2006 р. включно.
Позивачем було прийнято в строкове платне користування вищезазначене майно: нежитлові складські приміщення(склад 1/1-120 кв.м., склад 1/2- 74,4 кв.м., склад 2 -280,3 кв.м., склад 4- 90,1 кв.м., склад 7- 37, 95 кв.м.), загальною площею 602,75 м2, яке розміщене за адресою: м. Харків, вул. Плеханівська, 114, що підтверджується актом приймання- передачі орендованого майна(додатком № 2 до Договору оренди)
Додатковою угодою № 2 до договору оренди № 1735-н від 26.08.05 р. сторони пролонгували строк його дії, та п. 10.1 виклали в наступній редакції:"Цей договір продовжено на 11 місяців, тобто до 23.05.08 р. "
Відповідно до ст. 17 п. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", вищезазначений договір був продовжений до 23.04.09 р.
З метою продовження зазначеного договору оренди позивач звернувся з відповідним листом № 1735-н від 26.08.05 р. до балансоутримувача - Статутного територіально- галузевого об"єднання "Південна залізниця" про погодження продовження договору оренди на 2 роки 11 місяців.
Статутне територіально- галузеве об"єднання "Південна залізниця" своїм листом вих № НКМ-02/318 від 18.03.09. погодила продовження терміну дії договору оренди.
Проте, позивач вказує на те, що на цей час Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській області термін дії договору оренди № 1735-н від 26.08.05 р. не продовжено, що і стало йому підставою для звернення до суду з відповідним позовом.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив про те, що на момент спливу терміну дії договору оренди ст. 73 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” було встановлено, що у 2009 році передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах, крім державного та комунального майна, що передається в оренду бюджетним установам; музеям; підприємствам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам під творчі майстерні); громадським організаціям ветеранів; громадським організаціям інвалідів; центрам професійної, соціальної реабілітації інвалідів та центрам ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів, а також підприємствам та організаціям громадських організацій інвалідів, яким визначена доцільність надання державної допомоги відповідно до статей 141, 142 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"; Пенсійному фонду України та його органам; державним видавництвам та підприємствам книгорозповсюдження; вітчизняним видавництвам та підприємствам книгорозповсюдження книжкової продукції, що забезпечують підготовку, випуск та (чи) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою (за винятком видань рекламного та еротичного характеру); релігійним організаціям для забезпечення проведення богослужінь, релігійних обрядів та церемоній. Після закінчення строку дії договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов'язки, бере участь у конкурсі на отримання права оренди державного та комунального майна, та орендодавець при визначенні переможця конкурсу, за інших рівних умов, надає перевагу пропозиціям орендаря, який належним чином виконував свої обов'язки, шляхом застосування преференційної поправки. Таким чином, віповідач вважає, що ніяких порушень чинного законодавства з боку державного органу приватизації не має, а питання подовження договору оренди повинне вирішуватись відповідно до вказаних норм.
У відповідності з ч.2 ст.17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Частиною 1 ст. 73 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 р." встановлено, що у 2009 р. передача в оренду державного майна здійснюється виключно на конкурсних засадах.
Позивач у позовній заяві вказує на те, що за змістом ч. 4 цієї ж статті в старій редакції закону, на яку посилається відповідач, після закінчення строку дії договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов"язки, бере участь у конкурсі на отримання права оренди державного майна.
Підстави для оголошення конкурсу на оренду державного майна регулюються ст ст .7, 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", згідно яких за наявності заяв про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу (за умови відсутності заяви господарського товариства, створеного членами трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу) або заяв про оренду нерухомого майна (за умови відсутності заяви бюджетної установи, організації) від двох або більше фізичних та юридичних осіб, орендар визначається на конкурсних засадах.
У відповідності з ч.З ст.17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" після закінчення терміну договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов'язки за договором, має переважне право, за інших рівних умов, на укладення договору оренди на новий термін, крім випадків, якщо орендоване майно необхідне для потреб власника. У разі якщо власник має намір використовувати зазначене майно для власних потреб, він повинен письмово попередити про це орендаря не пізніше ніж за три місяці до закінчення терміну дії договору.
Законом України "Про внесення змін до статті 73 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" від 10.06.09. №1498-\Т внесено зміни в ч.4 ст.73 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 р." та встановлено, що орендар, який належно виконує свої обов'язки за договором оренди нерухомого майна, строк дії якого закінчується, має право на продовження договору оренди на новий строк.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно ст.43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи викладене, враховуючи те, що позивач належним чином виконував свої обов'язки орендаря, та відповідач не заперечує проти пролонгації договору з 23.04.09 р. по 23.03.2012 р., суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги являються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.7, 9, 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ст. ст. 1, 4, 12, 33, 43, 47-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України,суд -
Позов задовольнити.
Визнати договір оренди №1735-н від 26.08.05. нерухомого майна- нежитлових складських приміщень загальною площею 602,75 м.кв., які розташовані за адресою: м.Харків, вул.Плеханівська, 114, укладений між Малим приватним підприємством "АТОС" м. Харків(61112, м.Харків, пр. 50-річчя ВЛКСМ, 90, кв. 57, код ЄДРПОУ 22622601) та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській області(61024, м.Харків, вул.Гуданова, 18, код ЄДРПОУ 23148337) продовженим з 23.04.2009 р. до 23.03.2012 р..
Зобов'язати Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області(61024, м.Харків, вул.Гуданова, 18, код ЄДРПОУ 23148337) пролонгувати з Малим приватним підприємством "АТОС" м. Харків(61112, м.Харків, пр. 50-річчя ВЛКСМ, 90, кв. 57, код ЄДРПОУ 22622601) на термін з 23.04.2009 р. до 23.03.2012 р. договір оренди нерухомого майна №1735-н від 26.08.05. нежитлових складських приміщень загальною площею 602,75 м.кв., які розташовані за адресою: м. Харків, вул. Плеханівська, 114.
Суддя
Повний текст рішення підписано 10 серпня 2009 року.