Постанова від 18.05.2015 по справі 808/2681/15

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2015 року Справа № 808/2681/15 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Нечипуренка О.М., суддів Матяш О.В. і Сацького Р.В., при секретарі Резніченко А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя справу

за позовною заявою кандидата в депутати Запорізької обласної ради ОСОБА_2

до Запорізької обласної виборчої комісії

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

за участі представників сторін:

від позивача - ОСОБА_2 (паспорт серії НОМЕР_1 від15.10.1999)

від відповідача - не прибув

ВСТАНОВИВ:

15 травня 2015 року о 16 год. 42 хв. до Запорізького окружного адміністративного суду звернувся із позовом кандидат в депутати Запорізької обласної ради ОСОБА_2 до Запорізької обласної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності останньої щодо розгляду його заяви від 05.05.2015 про повернення грошової застави та зобов'язання Запорізької обласної виборчої комісії розглянути заяву від 05.05.2015 про повернення грошової застави.

Ухвалою суду від 15.05.2015 відкрито провадження у адміністративній справі №808/2681/15 та призначено попереднє засідання на 18.05.2015.

В засіданні 18.05.2015 позивач підтримав заявлені позовні вимоги та просив задовольнити їх у повному обсязі. В обґрунтування позову зазначав, що в порушення приписів ч. 20 ст. 27 Закону документи, заяви і скарги, що надійшли до територіальної та дільничної виборчих комісій, мають право приймати члени відповідної виборчої комісії, уповноважені на це її рішенням. Усі документи, заяви і скарги приймаються та реєструються в територіальних та дільничних виборчих комісіях у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією. Заяви, що подані до виборчої комісії, розглядаються протягом п'яти днів з дня надходження, якщо інше не передбачено цим Законом.

05.05.2015 до Запорізької обласної виборчої комісії ОСОБА_2, подана заява про повернення грошової застави. Факт подання заяви від 05.05.2015 разом з доданими документами підтверджується розпискою, а прийняття документів засвідчується підписом на розписці ОСОБА_3

Зазначена заява від 05.05.2015 повинна бути розглянута Запорізькою ОВК не пізніше 10 травня 2015 року.

Вважає, що 10.05.2015 - останній день для розгляду заяви від 05.05.2015 та прийняття відповідачем постанови за результатом розгляду цієї заяви.

Проте до цього часу заява ОСОБА_2 від 05.05.2015 відповідачем не розглянута, а постанова виборчої комісії, прийнята за результатом розгляду цієї заяви, не ухвалена.

Таким чином відповідачем вчинено протиправну бездіяльність щодо розгляду заяви ОСОБА_2 від 05.05.2015 про повернення грошової застави.

За таких обставин, позивач просив визнати бездіяльність відповідача протравною та зобов'язати розглянути заяву від 05.05.2015 про повернення грошової застави.

У судове засідання представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, не прибув.

18.05.2015 від відповідача до суду надійшли заперечення проти позову із клопотанням про розгляд справи за його відсутності. В обґрунтування заперечень вказував, що відповідно до Постанови Запорізької обласної виборчої комісії № 145 від 05 травня 2015 року «Про визнання факту не проведення проміжних виборів депута тів Запорізької обласної ради 03 травня 2015 року» громадянин ОСОБА_2 вже не є кандидатом у депутати Запорізької обласної ради, так як цією постановою Запорізька обласна виборча комісія визнала факт не проведення проміжних виборів депутатів Запорізької обласної ради 03 травня 2015 року в одномандатних мажоритарних виборчих округах № 13 (Запорізький район), № 22 (Михайлівський район), № 35 (Токмацький район) та № 46 (м. Запоріжжя).

Тобто, до Запорізької обласної виборчої комісії завернувся з заявою ОСОБА_2 про повернення грошо вої застави не як кандидат у депутати Запорізької обласної ради, а як грома дянин України.

На підставі вимог ч. 12 ст. 172 КАС України, судовий розгляд даної справи відбувається за відсутності представника відповідача.

Відповідно до приписів ст. 41 КАС України, під час судового розгляду судом здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічного засобу, а саме: комплексу «Камертон».

У засіданні 18.05.2015 судом, відповідно до ст.160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови, а також оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи та документи, надані сторонами додатково, заслухавши позивача, суд вважає, позовні вимоги необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають з наступних підстав:

Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що, відповідно до протоколу №48 засідання Запорізької обласної виборчої комісії від 04 березня 2015 року, затверджено постанову №135 "Про призначення проміжних виборів депутатів Запорізької обласної ради" та №136 "Про оголошення початку виборчого процесу виборів депутатів Запорізької обласної ради".

Постановою №135 від 04.03.2015 "Про призначення проміжних виборів депутатів Запорізької обласної ради", відповідач призначив на 03 травня 2015 року проміжні вибори депутатів до Запорізької обласної ради по одномандатним мажоритарним виборчим округам №22, №13, №35, №46.

Постановою №136 від 04.03.2015 з 14.03.2015 оголошено початок виборчого процесу з виборів депутатів Запорізької обласної ради по одномандатним мажоритарним виборчим округам №22, №13, №35, №46.

Відповідно до постанови Запорізької обласної виборчої комісії №139 від 01.04.2015, ОСОБА_2 зареєстровано кандидатом у депутати Запорізької обласної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу №46 на проміжних виборах депутатів Запорізької обласної ради 03 травня 2015 року, та видано йому посвідчення кандидата у депутати.

Центральною виборчою комісією складено календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення проміжних виборів депутатів місцевих рад 03 травня 2015 року, який розміщено на офіційній сторінці цього органу в мережі Інтернет (http://www.cvk.gov.ua/vm_2010/calendar/index.php#may).

05.05.2015 до Запорізької обласної виборчої комісії ОСОБА_2 подана заява про повернення грошової застави. Зазначену заяву прийняв Голова Запорізької ОВК ОСОБА_3 Факт подання заяви від 05.05.2015 разом з доданими документами підтверджується розпискою, а прийняття документів засвідчується підписом на розписці ОСОБА_3

Станом на день розгляду справи, відповідач не розглянув заяву ОСОБА_2 від 05.05.2015 про повернення грошової застави, та не ухвалив рішення виборчої комісії у вигляді постанови.

Вважаючи таку бездіяльність протравною, позивач звернувся до суду із позовною заявою.

Надаючи правову оцінку обставинами справи, суд виходить з приписів ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ст. 38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 69 Конституції України народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.

Згідно із ч.ч. 1, 3 ст. 141 Конституції України, до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п'ять років. Припинення повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради має наслідком припинення повноважень депутатів відповідної ради.

Чергові вибори сільських, селищних, міських, районних, обласних рад, сільських, селищних, міських голів відбуваються в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень відповідної ради чи відповідного голови, обраних на чергових виборах.

Правовідносини з виборів депутатів місцевих рад в Україні регламентовані Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 10.07.2010 № 2487-VI (далі - Закон №2487).

Статтею 14 Закону №2487 визначено, що місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними або першими, що проводяться у разі формування нових місцевих рад.

Чергові вибори депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, вибори сільського, селищного, міського голови проводяться у зв'язку із закінченням визначеного Конституцією України строку повноважень депутатів відповідних рад, сільських, селищних, міських голів.

Рішення про проведення чергових виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів приймається Верховною Радою України.

Проміжні вибори депутата призначаються територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому цим Законом, у разі дострокового припинення повноважень депутата, обраного в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі.

Згідно із ч. 3 ст. 15 Закону №2487, проміжні вибори депутата призначаються на останню неділю шістдесятиденного строку з дня прийняття рішення про їх призначення, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня проміжних місцевих виборів.

Рішення про призначення проміжних виборів депутата приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як у десятиденний строк з дня дострокового припинення повноважень депутата, обраного у відповідному одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі.

Судом встановлено, що постановою Запорізької ОВК № 135 від 04.03.2015 «Про призначення проміжних виборів депутатів Запорізької обласної ради» призначено проміжні вибори по чотирьом одномандатним мажоритарним виборчим округам (№ 13 - Запорізький район, № 22 - Михайлівський район, № 35 - Токмацький район та № 46 - м. Запоріжжя) на 03 травня 2015 року.

Постановою Запорізької ОВК № 136 від 04.03.2015 «Про оголошення початку виборчого процесу виборів депутатів Запорізької обласної ради» оголошено з 14 березня 2015 року початок виборчого процесу виборів депутатів Запорізької обласної ради по одномандатним мажоритарним виборчим округам №№ 13, 22, 35, 46.

01.04.2015 постановою № 139 Запорізької обласної виборчої комісії ОСОБА_2 зареєстровано кандидатом у депутати Запорізької обласної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 46 на проміжних виборах депутатів Запорізької обласної ради 03 травня 2015 року, видано посвідчення кандидата у депутати.

За приписами ст. 42-1 Закону №2487, грошова застава вноситься місцевою організацією партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидата в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду міського голови, а також особою, яка висувається кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі чи кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування, після початку виборчого процесу та до подання документів територіальній виборчій комісії для реєстрації кандидатів у безготівковому порядку на спеціальний рахунок відповідної територіальної виборчої комісії у розмірі, що є пропорційним до кількості виборців відповідних області, району, міста, району в місті та визначається, зокрема, для кандидатів у депутати обласної, районної, міської, районної у місті ради, висунутих по одномандатному мажоритарному виборчому округу, - з розрахунку 0,2 розміру місячної мінімальної заробітної плати на кожні 10 тисяч виборців від кількості виборців, що встановлюється як частка від ділення кількості виборців відповідних області, району, міста, району в місті на кількість одномандатних мажоритарних округів, утворених у відповідних області, районі, місті, районі в місті.

Центральна виборча комісія на підставі відомостей Державного реєстру виборців визначає розмір грошової застави для кожного багатомандатного, одномандатного мажоритарного, одномандатного виборчого округу після початку виборчого процесу чергових, позачергових або перших виборів, але не пізніш як за 37 днів до дня виборів, невідкладно оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті та інформує про це відповідні територіальні виборчі комісії.

Територіальна виборча комісія протягом чотирьох днів з дня сформування її нового складу, але не пізніш як за 35 дні до дня виборів, оприлюднює відомості про розмір грошової застави та спеціальний рахунок, на який вона вноситься, в місцевих друкованих засобах масової інформації, а також невідкладно після відкриття спеціального рахунку передає відомості про нього Центральній виборчій комісії для розміщення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії. Розмір грошової застави на повторних та проміжних виборах дорівнює її розміру, визначеному на останніх чергових або позачергових виборах.

Як свідчать матеріали справи, позивачем, згідно платіжної квитанції №26032015200204 від 26.03.2015, на спеціальний рахунок Запорізької обласної виборчої комісії сплачена грошова застава у розмірі 696,00 грн.

За приписами ст. 42-1 Закону №2487, грошова застава повертається відповідному суб'єкту внесення у випадку, якщо за результатами місцевих виборів кандидат визнаний обраним в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, визнаний обраним міським головою або місцева організація партії, що висунула список кандидатів у депутати, отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів. В інших випадках грошова застава не повертається і перераховується територіальною виборчою комісією відповідно до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевого бюджету.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону, виборчий процес завершується офіційним оприлюдненням результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Законом.

05.05.2015 до Запорізької обласної виборчої комісії ОСОБА_2 подана заява про повернення грошової застави. Зазначену заяву прийняв голова Запорізької обласної виборчої комісії ОСОБА_3, що підтверджується розпискою, а прийняття документів засвідчується його підписом.

Разом з тим, як встановлено судом, постановою Запорізької обласної виборчої комісії №145 від 05.05.2015 визнано факт не проведення проміжних виборів депутатів Запорізької обласної ради 03 травня 2015 року в одномандатних мажоритарних виборчих округах №13 (Запорізький район), №22 (Михайлівський район), №35 (Токмацький район) та №46 (м. Запоріжжя)

Тобто, відповідно до Постанови Запорізької обласної виборчої комісії № 145 від 05 травня 2015 року «Про визнання факту не проведення проміжних виборів депута тів Запорізької обласної ради 03 травня 2015 року», громадянин ОСОБА_2 вже не є кандидатом у депутати Запорізької обласної ради

Відповідно до статті 20 Закону України «Про звернення громадян», звер нення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення. - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирі шити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Отже, слідує, що термін розгляду заяви позивача закінчується 05.06.2015 та, наразі не порушений відповідачем.

Посилання позивача на приписи ч.20 ст.27 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», згідно якої заяви, котрі надійшли до виборчої ко місії, розглядаються у п'ятиденний термін, суд оцінює критично, оскільки, відповідно до вказаного Закону, такі заяви розглядаються в зазначений ним термін виборчою комісією лише під час виборчого процесу.

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.

Згідно із положеннями ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Кожна особа, відповідно до ст. 6 КАС України, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Враховуючи викладені вище обставини, у їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач діяв у повній відповідності до приписів чинного законодавства.

Жодних дій або заходів, не передбачених Порядком та Законами України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", «Про звернення громадян», ним не вчинено та не вжито.

Дії відповідача, в повній мірі відповідають приписам чинного законодавства України, а також узгоджуються з частиною 2 статті 19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим позовні вимоги про визнання їх нечинними не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 24, 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності Запорізької обласної виборчої комісії щодо розгляду його заяви від 05.05.2015 про повернення грошової застави та зобов'язання розглянути заяву від 05.05.2015 про повернення грошової застави відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції

Головуючий суддя О.М. Нечипуренко

Суддя О.В. Матяш

Суддя Р.В. Сацький