19.05.2015
ЄУН № 337/6994/14-а
Провадження № 6-а/337/11/2015
19 травня 2015 року Хортицький районний суд м. Запоріжжя
у складі: головуючого судді - Нещеретної Л.М
при секретарі - Шварцер Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя подання старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГУЮ у Запорізькій області ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі № 337/6994/14-а, суд, -
Старший державний Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГУЮ у Запорізькій області ОСОБА_1 звернувся до суду з поданням про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі № 337/6994/14-а з зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району нарахувати та виплатити ОСОБА_2 на стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району на користь ОСОБА_2 одноразову компенсацію як інваліду ІІІ групи у розмірі 30 мінімальних заробітних плат у відповідності до вимог ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розрахунку мінімальної заробітної плати за 2014 рік з вирахуванням сплачених у 2014 році 189,60 гривень, в розмірі 36350,40 гривень, у зв'язку з тим, що є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
В судове засідання представник Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГУЮ у Запорізькій області не з'явився, в поданні зазначив про розгляд подання без його участі.
Стягувач ОСОБА_2 та представник УПСЗН ЗМР по Хортицькому району не з'явилися, про місце, день та час розгляду подання повідомлені своєчасно та належним чином.
На підставі ч.2 ст.263 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду .
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні подання про зміну способу та порядку виконання судового рішення необхідно відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 01.12.2014 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково, зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району нарахувати та виплатити ОСОБА_2 одноразову компенсацію як інваліду ІІІ групи у розмірі 30 мінімальних заробітних плат у відповідності до вимог ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розрахунку мінімальної заробітної плати за 2014 рік з вирахуванням сплачених у 2014 році 189,60 гривень.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10.02.2015 р. постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 01.12.2014 року залишено без змін.
На підставі постанови суду, яка набрала законної сили, 18.03.2015 року було відкрито виконавче провадження і боржнику була надана можливість самостійно виконати рішення суду у строк до 25.03.2015 р.
Відповідно до копії листа УПСЗН ЗМР по Хортицькому району від №01-03/2555 08.04.2015 року, який долучений до подання, боржник повідомив про неможливість виконання рішення суду в повному обсязі у зв'язку з відсутністю відповідних асигнувань.
Відповідно до копії розрахунку УПСЗН ЗМР по Хортицькому району, долученого до подання, ОСОБА_2 здійснено перерахунок одноразової компенсації учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, який став інвалідом ІІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, сплачено суму у розмірі 189,60 гривень, нарахована сума 36350,40 гривень, але не виплачена.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи способу і порядку виконання судового рішення.
Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для зміни способу чи порядку виконання судового рішення обставиною може бути неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.
Отже під зміною способу і порядку виконання рішення суду розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. При цьому суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
Враховуючи вимоги ст.263 КАС України та вимоги державного виконавця, заявник просить суд фактично змінити зміст резолютивної частини постанови Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 01.12.2014 року. Крім того, заявник посилається на обставини, наведені боржником в зазначеному вище листі від 08.04.2015 року (про неможливість виконання рішення суду в повному обсязі у зв'язку з відсутністю відповідних асигнувань), проте, відповідні докази на підтвердження наявності цих обставин державним виконавцем не досліджувались, в матеріалах справи такі докази відсутні.
В той же час, згідно із ч.1 ст.11 Закону України “Про державну виконавчу службу” державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Зокрема, державний виконавець здійснює заходи необхідні для своєчасного і повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом (ч.2 вказаної статті Закону). Докази виконання заявником наведених вище вимог Закону України “Про державну виконавчу службу” до подання не долучені, обставини, які б свідчили про неможливість виконання рішення суду у визначений ним спосіб, в матеріалах справи відсутні.
Крім того, відповідно до п.7.2. “Інструкції з організації примусового виконання рішень”, при виконанні в примусовому порядку виконавчих документів про стягнення сум коштів, що перевищують три мінімальні розміри заробітної плати, державний виконавець у першу чергу перевіряє наявність коштів на рахунках боржника шляхом направлення відповідних запитів, а також перевіряє майновий стан боржника, але до матеріалів подання таких доказів не додано.
Пунктами 1, 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року N 256 з наступними змінами, передбачено, що вказаний Порядок визначає механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету та головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
За правилами Бюджетного кодексу України у випадку, якщо виплата донарахованої суми перевищує бюджетні призначення на поточний рік, така виплата буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Отже відсутність у боржника коштів на момент відкриття виконавчого провадження з примусового виконання рішення суду про зобов'язання здійснити відповідні виплати, не є підставою, що свідчить про неможливість виконання судового рішення. Як зазначено з цього приводу Європейським судом з прав людини в пункті 74 рішення у справі “ОСОБА_3 проти Італії”, орган державної влади не має права посилатися на брак коштів на виправдання неспроможності виконати судове рішення про виплату боргу.
Виходячи з викладеного, судом встановлено, що виконання зазначеної постанови суду фактично можливе, а отже підстави для зміни способу виконання рішення суду відсутні.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 161, 165, 167, 263 КАС України, суд,
В задоволенні подання старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГУЮ у Запорізькій області ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі № 337/6994/14-а - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня отримання копії ухва ли.
Суддя: Л.М. Нещеретна