18 травня 2015 року м. Київ К/800/22117/15
Суддя Вищого адміністративного суду України Смокович М.І., розглянувши касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 23 грудня 2014 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання неправомірною відмову щодо здійснення перерахунку і виплати пенсій, зобов'язання вчинити певні дії,
У листопаді 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання неправомірною відмову щодо здійснення перерахунку і виплати пенсій, зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 23 грудня 2014 року позовні вимоги задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області щодо нарахування та виплати позивачу за період з 13 травня 2014 року по 15 серпня 2014 року державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, всупереч положень статей 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області здійснити перерахунок та виплату за період з 13 травня 2014 року по 15 серпня 2014 року ОСОБА_1, інваліду 3 групи, І-ї категорії, державної пенсії на підставі статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в обсязі не нижче від 6-ти мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі статті 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в обсязі 50 % розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, із врахуванням фактично отриманих сум.
В решті позовних вимог відмовлено.
Донецький апеляційний адміністративний суд постановою від 15 квітня 2015 року змінив постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 23 грудня 2014 року.
В другому абзаці резолютивної частини постанови суду першої інстанції у справі № 235/6202/14-а фразу "неправомірними дії" замінив фразою "протиправною бездіяльність".
В третьому абзаці резолютивної частини постанови суду першої інстанції у справі № 235/6202/14-а дату "15 серпня 2014 року" замінив датою "02 серпня 2014 року включно".
В решті постанову суду залишено без змін.
До Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга, в якій скаржник просить скасувати постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 23 грудня 2014 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2015 року, та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до пункту 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
З оскаржуваних судових рішень вбачається, що ОСОБА_2 віднесений до І категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та є інвалідом 3 групи у зв'язку із захворюванням, яке пов'язано із ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області та отримує державну пенсію по інвалідності, а також додаткову пенсію, які не відповідають розміру, передбаченої п. 4 ст. 54 та ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Враховуючи зазначені обставини, рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області, яким відмовлено позивачу в перерахунку та виплаті позивачу щомісячних державних пенсій (основної та додаткової) відповідно до вимог статей 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", судами попередніх інстанцій визнано незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Разом з цим, судом апеляційної інстанції враховано Закон України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" п. 6-7 Прикінцевих положень Кабінету Міністрів України надано право у 2014 році встановлювати розміри соціальних виплат, в тому числі відповідно до статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Вказана норма набула чинності з 03 серпня 2014 року у зв'язку із вступом в законну силу Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік"" від 31 липня 2014 року.
Отже, починаючи з 03 серпня 2014 року в даних правовідносинах мають застосовуватися норми Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік"" від 31 липня 2014 року, а не відповідні норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваного судового рішення, який відповідає усталеній практиці Вищого адміністративного суду України у цій категорії справ, такий висновок суду апеляційної інстанції відповідає обставинам справи та положенням частини 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в якій передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до частини 1 статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до І категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам 3 групи - 50 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно із частиною 3 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Оскільки доводи скаржника не спростовують висновки суду апеляційної інстанції та не викликають необхідності перевірки матеріалів справи у зв'язку із ненаведенням підстав, які б дозволили вважати, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми матеріального або процесуального права, ця касаційна скарга є необґрунтованою.
За таких обставин у відкритті касаційного провадження за даною касаційною скаргою слід відмовити.
Керуючись частинами 5, 6 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України
Відмовити у відкритті касаційного провадження за скаргою Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 23 грудня 2014 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання неправомірною відмову щодо здійснення перерахунку і виплати пенсій, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Вищого
адміністративного суду України М.І. Смокович
Суддя М.І. Смокович