Справа № 515/615/15-а
Провадження № 2-а/515/889/15
Татарбунарський районний суд Одеської області
"13" травня 2015 р. Татарбунарський районний суд Одеської обла-сті в складі:
головуючого - судді Тимошенка С.В.
при секретарі Коренчук О.Е.
за участю представника позивача - адвоката Ковпака О.В.
представників відповідача Катанова І.В.
Лєсніченка О.В.
третьої особи ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Татарбуна-ри Одеської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Татарбунарської міської ради Татарбунарського району Одеської області, третя особа без самостійних вимог щодо пред-мета спору на стороні відповідача - ОСОБА_4,
про визнання незаконними та скасування рішень міської ради,
ОСОБА_5 звернувся до суду з адміністративною позовною за-явою про визнання незаконними та скасування рішень Татарбунарської мі-ської ради Одеської області, посилаючись на наступні обставини.
07.05.1988 р. рішенням Татарбунарської міської ради № 118 йому було надано для будівництва житлового будинку земельну ділянку по АДРЕСА_1. 01 вересня того ж року зазначену земельну ділянку було винесено в натуру і видано будівельний паспорт. Після надання дозволу на проведення будівельних робіт ним було збудовано фундаментну основу будинку, а в подальшому будь-які будівельні роботи на даній ділянці зупинились і до теперішнього часу не проводились. 29.11.2014 р. він, вирішивши оформити земельну ділянку, звернувся до міської ради про на-дання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,06 га для будівництва і обслуговування жит-лового будинку за згаданою адресою і рішенням міської ради № 1027-VІ від 05.12.2014 р. отримав такий дозвіл. В кінці місяця він сплатив зе-мельний податок і в подальшому звернувся до приватного підприємства «Тера» за виготовленням технічної документації із землеустрою на земе-льну ділянку, але отримав відмову, оскільки спірну земельну ділянку, згідно рішення міської ради, передано у власність ОСОБА_4 Як йому стало відомо, рішеннями сесій міської ради № 943-VІ від 10.10. 2014 р. та № 1080-VІ від 25.12.2014 р. було: а) надано дозвіл ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будин-ку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,08 га, для оформлення речового права та безоплатної передачі у приватну власність за адресою: АДРЕСА_1; б) затверджено зазначений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_4 та передано їй безоплатно у влас-ність земельну ділянку з кадастровим номером за згаданою адресою. Вва-жаючи зазначені рішення сесій міської ради незаконними та такими, що порушили його права і інтереси як користувача спірної земельної ділян-ки, звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимо-ги у повному обсязі.
Представники відповідача позовні вимоги не визнали, вважаючи їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Обгрунтовуючи свої заперечення проти позову, вони посилались на те, що рішенням мі-ської ради від 27.12.2012 р. було затверджено матеріали інвентаризації земель на території міської ради в межах м.Татарбунари і земельну ді-лянку по АДРЕСА_1 віднесено до земель запасу у зв'язку з тим, що на даній земельній ділянці відсутні: житлові будівлі та госпо-дарські споруди, державна реєстрація права власності, права користува-ння на нерухомість і земельну ділянку. Позивач за собою таких прав не зареєстрував. Оскільки станом на 10.10.2014 р. міською радою та її ви-конавчим комітетом не приймалось рішення щодо передачі будь-кому у власність, постійне користування чи в оренду згаданої земельної ділян-ки, протягом останніх 3-х років земельний податок за неї не сплачував-ся, земельна ділянка за цільовим призначенням не використовувалась, то її було надано ОСОБА_4
Третя особа також не визнала позовних вимог, підтримавши доводи представників відповідача, просила відмовити у позові.
Заслухавши пояснення і доводи представників сторін, третьої осо-би, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги задово-ленню не підлягають з огляду на наступне.
Як вбачається з копії рішення виконавчого комітету Татарбунарсь-кої міської ради № 118 від 07.05.1988 р.(а.с.6), ОСОБА_5 було надано земельну ділянку по АДРЕСА_1 для бу-дівництва житлового будинку.
01.09.1988 р. зазначену земельну ділянку було винесено в натуру і видано ОСОБА_5 будівельний паспорт на забудову земельної діля-нки, що вбачається з копії будівельного паспорту (а.с.7-10).
Судом встановлено, що надану земельну ділянку позивач не викорис-товував за цільовим призначенням, ніяких будівельних робіт не прово-див, земельний податок за неї не сплачував, жодних дій щодо реєстрації права власності на зазначену земельну ділянку не здійснював. Оскільки на даній земельній ділянці були відсутні житлові будівлі та господар-ські споруди, не проведена державна реєстрація права власності, права користування на нерухомість і земельну ділянку і станом на 10.10.2014 р. міською радою та її виконавчим комітетом не приймалось рішення щодо передачі спірної земельної ділянки кому-небудь у власність, постійне користування чи в оренду згаданої земельної ділянки, протягом останніх 3-х років земельний податок за неї не сплачувався, земельна ділянка за цільовим призначенням не використовувалась, то рішенням Татарбунарсь-кої міської ради № 501-VІ від 27.12. 2012 р. було затверджено матері-али інвентаризації земель на території міської ради в межах м.Татарбу-нари і земельну ділянку по АДРЕСА_1 віднесено до земель за-пасу.
Рішенням ХХХVІІ сесії VІ скликання Татарбунарської міської ради № 943-VІ від 10.10.2014 р. (копія на а.с.11) ОСОБА_4 було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної діля-нки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною пло-щею 0,08 га, для оформлення речового права та безоплатної передачі у приватну власність за адресою: АДРЕСА_1.
А рішенням ХХХХ сесії VІ скликання Татарбунарської міської ради № 1080-VІ від 25.12.2014 р. було затверджено зазначений проект землеуст-рою щодо відведення спірної земельної ділянки у власність ОСОБА_4 та передано їй безоплатно у власність земельну ділянку з кадаст-ровим номером НОМЕР_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділян-ка) загальною площею 0,0812 га за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно ч.1 ст.116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набува-ють права власності та права користування земельними ділянками із зе-мель державної або комунальної власності за рішенням органів виконав-чої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Як передбачено п.«в» ч.2 ст.116 ЗК України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
У відповідності до ч.6 ст.118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержані безоплатно у власність земельної ділянки із земель держав-ної або комунальної власності для… будівництва та обслуговування жило-го будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки)… у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповід-ного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власні-сть відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу. У кло-потанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її оріє-нтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали…
Згідно п.«г» ч.1 ст.121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в містах - не бі-льше 0,10 га.
Статтею 125 ЗК України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земе-льної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Таким чином, ОСОБА_4, являючись зацікавленою в одержанні безоплатно у власність із земель комунальної власності земельної діля-нки по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуго-вування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), звернулась з клопотанням до органу місцевого самоврядування - міської ради, надавши необхідні матеріали. Оскільки рішенням міської ради земельну ділянку за згаданою адресою з наведених вище причин було віднесено до земель запасу, то рішенням сесії міської ради від 10. 10.2014 р. ОСОБА_4 було надано дозвіл на розробку проекту зем-леустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,08 га, для офор-млення речового права та безоплатної передачі у приватну власність. Після виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ді-лянки по АДРЕСА_1 у власність та отримання на неї кадастрового номеру ОСОБА_4 звернулась до органу міс-цевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної влас-ності у власність, відповідно до повноважень, визначених ст.122 ЗК Ук-раїни, - Татарбунарської міської ради, яка на своїй сесії 25.12.2014 р. прийняла рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відве-дення земельної ділянки та надала її зазначеній особі у власність.
Приймаючи оскаржувані позивачем рішення, орган місцевого самовря-дування діяв в межах своїх повноважень, визначених законом, їх переви-щення при прийнятті зазначених рішень судом не встановлено, а тому ві-дсутні законні підстави для визнання цих рішень протиправними.
З заявою до міської ради про надання дозволу на виготовлення про-екту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки площею 0,60 га у м.Татарбунари по АДРЕСА_1 ОСОБА_5 звернувся 29.11. 2014 р.(значно пізніше після звернення з аналогічною заявою третьої особи), що видно з копії заяви (а.с.13), і рішенням сесії міської ради № 1027-VІ від 05.12.2014 р. йому було надано такий дозвіл (а.с.12).
На думку суду, дане рішення є помилковим, воно прийнято відпові-дачем без врахування всіх обставин, не є вивіреним, оскільки на мо-мент його ухвалення такий дозвіл на ту ж земельну ділянку ще 10.10. 2014 р. вже отримала ОСОБА_4
На момент звернення позивача до ПП «Тера» за виготовленням про-екту землеустрою щодо відведення йому спірної земельної ділянки право ОСОБА_4 на згадану земельну ділянку вже було зареєстровано у встановленому законом порядку, а тому йому обгрунтовано було відмовле-но у виготовленні зазначеного проекту.
На переконання суду, у позивача не було жодних переваг перед тре-тьою особою у праві отримання у власність спірної ділянки, оскільки він не використовував земельну ділянку за цільовим призначенням, нія-ких будівельних робіт на ній не проводив, земельний податок не сплачу-вав, жодних дій щодо реєстрації права власності, постійного користува-ння чи оренди на зазначену земельну ділянку не здійснював.
Ствердження позивача у позовній заяві та його представника у су-довому засіданні про те, що після надання дозволу на проведення буді-вельних робіт ним було збудовано фундаментну основу будинку не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні, вони спростовуються пояснен-нями третьої особи та представників відповідача, а тому суд не може прийняти їх до уваги.
Суду не є зрозумілим, на якій підставі позивачем 25.02.2015 р. сплачено земельний податок за спірну земельну ділянку (а.с.18), тому даний документ також не може бути прийнятим до уваги.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.116,118,121,125 ЗК Укра-їни, ст.ст.69-71,158-163 КАС України, суд
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 до Татарбунарської міської ради Татарбунарського ра-йону Одеської області, третя особа без самостійних вимог щодо предме-та спору на стороні відповідача - ОСОБА_4, про визнання незаконними та скасування рішень міської ради.
Постанову суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного ад-міністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення. В разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Тимошенко