Рішення від 18.05.2015 по справі 903/328/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

13 травня 2015 р. Справа № 903/328/15

за позовом першого заступника прокурора Волинської області в інтересах держави в особі: державної екологічної інспекції у Волинській області та Торчинської селищної ради Луцького району, смт. Торчин

до відповідача виробничого управління житлово-комунального господарства смт. Торчин

про стягнення збитків заподіяних самовільним водокористуванням в розмірі 97152,00грн.

Суддя Слободян П.Р.

Секретар судового засідання Коваль О.М.

За участю представників сторін:

від позивач 1: Матвійчук Т. М. - представник (довіреність у справі)

від позивача 2:Кревський Ю.М. -голова селищної ради

від відповідача: Члек А.Н. -начальник ВУЖКГ

в судовому засідання взяв участь прокурор - Романішина Т. Л.

Суть спору перший заступник прокурора Волинської області в інтересах держави в особі державної екологічної інспекції у Волинській області, м. Луцьк та Торчинської селищної ради Луцького району, смт. Торчин звернувся в господарський суд з позовною заявою до відповідача - виробничого управління житлово-комунального господарства смт. Торчин про стягнення збитків, заподіяних самовільним водокористуванням в розмірі 97152,00грн.

Старший прокурор прокуратури Волинської області -Романішина Т.Л. та представник позивача -державної екологічної інспекції у Волинській області -Матвійчук Т.М. в судовому засіданні позов підтримали в повному обсязі та наполягала на його задоволенні.

Голова селищної ради смт Торчин -Кревський Ю.М. в судовому засіданні позов підтримав зазначивши при цьому, що якщо позов буде задоволено, тоді водопостачання, а саме питна вода з єдиного водозабору яка подавалася для господарсько-побутових потреб дитячого садочка, загальноосвітньої школи, лікарні, ліцею, інших юридичних та фізичних осіб, а також для задоволення потреб населення селища відповідачем буде можливо припинено, у зв'язку з скрутним фінансовим становищем.

Начальник виробничого управління житлово-комунального господарства смт. Торчин - Члек А.Н. в судовому засіданні подав заперечення № 35 від 12.05.2015р., в якому останній позов визнав та повідомив, що відповідач дійсно здійснював водозабір з простроченим дозволом на спеціальне водокористування, який закінчився в грудні 2013р., проте просив в позові відмовити, так як про причини щодо невиконання обов'язкового продовження дозволу на спеціальне водокористування останньому були невідомі, а також просив врахувати те, що питна вода з єдиного водозабору подавалася для господарсько-побутових потреб дитячого садочка, загальноосвітньої школи, лікарні, ліцею, інших юридичних та фізичних осіб, а також для задоволення потреб населення селища.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

В період з 29.03.2014р. по 31.03.2014р. державною екологічною інспекцією у Волинській області було проведено перевірку дотримання Виробничим управлінням житлово-комунального господарства смт. Торчин вимог природоохоронного законодавства України, якою встановлено факт здійснення останнім самовільного водокористування.

Відповідно до ч.ч. 1,3 ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Згідно з п.9 ст. 44, ч. 1 ст. 49 цього Кодексу водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу, який видається: міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення. Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології -в разі використання підземних вод.

В ході перевірки з'ясовано, що предметом діяльності Виробничого управління житлово-комунального господарства смт. Торчин за КВЕД є забір, очищення та постачання води. Для водозабезпечення та надання послугкомунальне підприємство використовує власний водозабір - одну артезіанську свердловину.

У період з 01.01.2014р. по 31.03.2014р. (на час проведення перевірки) відповідач здійснював самовільне водокористування, оскільки термін дії дозволу на спеціальне водокористування № 496 від 15.10.2007р., закінчився 31.12.2013р. та не був продовжений, що є порушенням ст.ст. 44,48,110 Водного кодексу України.

Вина посадових осіб Виробничого управління житлово-комунального господарства смт. Торчин у порушенні природоохоронного законодавства підтверджується постановою №000420 від 01.04.2014р. у справі про адміністративне правопорушення стосовно в. о. начальника вказаного комунального підприємства Тюхти Є.І. Останнього визнано винним, у тому, що він не забезпечив отримання дозволу на здійснення спеціального водокористування та на нього накладено стягнення у вигляді штрафу. Із застосованим стягненням Тюхта Є.І. погодився та добровільно сплатив штраф /квитанція від 09.04.2014 № 23 додається позивачем до позовної заяви/.

Згідно довідки №21 від 28.03.2014р. виданої відповідачем, вбачається, що за період з 01.01.2014р. по 28.03.2014р. підприємством використано 5500 м3 підземних вод.

Згідно звіту 2 ТП за 1 квартал 2014 року, підприємством у травні 2014 року подано в Луцьку ОДПІ податковий розрахунок з плати за користування надрами за період 1 кварталу 2014 року, з якої також вбачається, що підприємством видобуто 5500 м3 прісної підземної води.

Державним інспектором Державної екологічної інспекції у Волинській області згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389, з наступними змінами, зареєстрованої в Мін'юсті України 14.08.2009р. за №767/16783, та наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 30.06.2011р. №220, зареєстрованої в Мін'юсті України 15.07.2011р. за №881/19619, проведено розрахунок розміру заподіяних державі збитків, в результаті самовільного використання води Виробничим управлінням житлово-комунального господарства смт. Торчин за період з 01.01.2014р. по 31.03.2014р., які становлять 97 152,00 грн..

З метою врегулювання спору мирним шляхом позивач -державна екологічна інспекція у Волинській області звертався до відповідача з претензію № 2619/3 від 25.12.2014р. з вимогою сплатити нараховану суму, однак, на момент звернення до суду, відповіді так і не надійшло.

Згідно ст. 13 Конституції України, ст.ст. 6, 111 Водного кодексу України та статтей 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» відповідач зобов'язаний відшкодовувати збитки заподіяні порушенням природоохоронного законодавства в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст. 22 ЦК України, ч.ч. 1, 2 ст. 224 ГК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Аналогічна правова позиція щодо відшкодування шкоди за самовільне водокористування застосовувалася Вищим господарським судом України при здійсненні касаційного перегляду судових рішень у справах про відшкодування шкоди, завданої державі внаслідок порушення вимог водного законодавства (постанови від 12.11.2012 у справі № 5002-12/1354-2012, від 03.10.2012 у справі № 12/1404, від 22.01.2013 у справі № 5006/36/107/2012).

Таким чином, з врахуванням зазначеного вище, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими і таким, що підлягають до задоволення.

Оскільки, спір був спричинений з вини відповідача, витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 927,00грн., слід покласти на останього.

На підставі викладеного вище, керуючись ст. 13 Конституції України, ст.ст. 68, 69 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ч.ч. 1, 2 ст.224 Господарського кодексу України, ст. 6, п.9 ст.44, ч. 1, 3 ст.48, ч. 1 ст.49, ст.ст. 110, 111 Водного кодексу України, ч.1 ст.22, ст.1166 Цивільного кодексу України, ст.ст.44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з виробничого управління житлово-комунального господарства смт. Торчин ( 45612, Волинська обл., Луцький р-н, смт. Торчин, вул.. Незалежності, 49, код 03339182) на спеціальний рахунок фонду Торчинської селищної ради(45612, Волинська обл., смт. Торчин, вул.. Незалежності, 103, код 04333158, р/р 33117331700210 ГУДКУ у Волинській області, код платежу 24062100, інд. код 38009654, МФО 803014) 97 152,00грн. збитків заподіяних внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

3.Стягнути з виробничого управління житлово-комунального господарства смт. Торчин ( 45612, Волинська обл., Луцький р-н, смт. Торчин, вул.. Незалежності, 49, код 03339182) в доход державного бюджету (отримувач коштів - УДКСУ у м. Луцьку Волинської області, код за ЄДРПОУ - 38009628, банк отримувача - ГУДКСУ у м. Луцьку Волинської області, код банку отримувача (МФО) - 803014, рахунок отримувача - 31219206783002, код класифікації доходів бюджету - 22030001 «Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)», призначення платежу «Судовий збір за позовомпрокурора Волинської області в інтересах держави в особі: державної екологічної інспекції у Волинській області та Торчинської селищної ради Луцького району , господарський суд Волинської області, код ЄДРПОУ 03499885») 1827 грн. судового збору.

Повний текст рішення складено

18.05.2015

Суддя П. Р. Слободян