18 травня 2015 року Житомир справа № 806/1500/15
категорія 5.1.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Житомирській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування,
встановив:
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Житомирській області звернулося до суду з позовом, у якому просить застосувати до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки: налагодження, ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; розпилювати блоки природного каменю; управління та обслуговування обрізних та полірувальних механізмів; вантажно - розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів; технічне обслуговування, експлуатація, ремонт важкопідйомних машин і механізмів; управління самохідним технологічним устаткуванням. Зупинити експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки: технологічне обладнання з переробки природного каменю, фрезерний верстат діаметр 1500, фрезерний верстат діаметр 1600, оконтовочний верстат діаметр 600, 2-од. полірувальних верстатів; вантажопідіймальні крани і машини (крани вантажопідіймальністю 25 т. - 1 од., вантажопідіймальністю 3,2 т. - 1 од., вантажопідіймальністю 1 т. - 3 од., вантажопідіймальністю 0,5 т. - 2 од.); технологічні транспортні засоби, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держгірпромнагляду (навантажувач фронтальний ВRАY,Ю автонавантажувач "Львів") до у усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 15.04.2015 № 01/1.6/14.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що під час проведеної перевірки Підприємства виявлено порушення, які створюють загрозу життю працівників. Проведення виробничої діяльності за наявності таких порушень вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці цілком очевидно несе реальну небезпеку заподіяння шкоди здоров'ю і життю працівників даного Підприємства. З метою недопущення заподіяння шкоди життю і здоров'ю людей є вагомою підставою для зупинення вказаної техніки.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року відкрито скорочене провадження у справі.
Ухвала про відкриття скороченого провадження, яка направлялася відповідачу повернулася до суду з відміткою поштового підприємства: "причина повернення - за закінченням терміну зберігання" .
Частиною 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження у відповідності із ст. 183-2КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб які беруть участь у справі.
Суддя за результатами розгляду справи у порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені позивачем обставини вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.
Встановлено, що згідно направлення на проведення перевірки № 01-1.6/14 від 14.04.2015 року (а.с. 10) головним державним інспектором Зайцевим Андрієм Миколайовичем було проведено позапланову перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 стану промислової безпеки та охорони праці.
Законом України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року № 2694-ХІІ із змінами і доповненнями визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон № 2694-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 38 Закону № 2694-ХІІ, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно з підпунктом 6 пункту 4 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 408/2011, Держгірпромнагляд здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Пунктом 6 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України передбачено, що Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до статті 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Судом встановлено, що під час проведеної Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Житомирській області перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на предмет дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки серед інших виявлено ряд порушень
За результатами перевірки було складено акт № 01/1.6/14 від 15.04.2015 року, один примірник якого 15.04.2015 року отримала фізична особа - підприємець ОСОБА_1 та підписав без пояснень, зауважень та заперечень (а.с.11-14).
Відповідно до статті 4 Закону № 2694-ХІІ, державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до пункту 2.23 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826, за результатами перевірок суб'єктів господарювання та перевірок виробничих об'єктів складаються відповідні акти. В актах зазначається стан дотримання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі недотримання - детальний опис виявлених порушень із зазначенням норми законодавства.
Згідно з пунктом 2.26 вказаного Положення, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
- порушень вимог Кодексу України про надра;
- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Згідно з пунктом 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
За приписами частини 7 статті 7 Закону № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Матеріалами справи підтверджується порушення фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при проведенні робіт, які можуть спричинити ризик для життя і здоров'я працівників.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Житомирській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами, тому даний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 183-2, 256 КАС України, суд ,
постановив:
Позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 шляхом:
1. Зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме:
- налагодження, ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- розпилювати блоки природного каменю;
- управління та обслуговування обрізних та полірувальних механізмів;
- вантажно - розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів;
- технічне обслуговування, експлуатація, ремонт важкопідйомних машин і механізмів;
- управління самохідним технологічним устаткуванням.
2. Зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- технологічне обладнання з переробки природного каменю, фрезерний верстат діаметр 1500, фрезерний верстат діаметр 1600, оконтовочний верстат діаметр 600, 2-од. полірувальних верстатів;
- вантажопідіймальні крани і машини (крани вантажопідіймальністю 25 т. - 1 од., вантажопідіймальністю 3,2 т. - 1 од., вантажопідіймальністю 1 т. - 3 од., вантажопідіймальністю 0,5 т. - 2 од.);
- технологічні транспортні засоби, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держгірпромнагляду (навантажувач фронтальний ВRАY,Ю автонавантажувач "Львів")
Постанова суду, прийнята в порядку скороченого провадження, виконується негайно, та крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В. Лавренчук