Постанова від 13.05.2015 по справі 805/1065/15-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2015 р. Справа № 805/1065/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АГ СТАЛЬ» м. Маріуполь

до відповідача: Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області

про: визнання неправомірним та скасування рішення № 0019881702 від 04.12.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску про нарахування штрафу у розмірі 29622,76 грн. та пені у розмірі 12315,68 грн., визнання неправомірним та скасування Рішення № 0019891702 від 04.12.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску про нарахування штрафу в розмірі 23359,83 грн. та пені в розмір 3036,78 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «АГ СТАЛЬ» м. Маріуполь, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування рішення № 0019881702 від 04.12.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску про нарахування штрафу у розмірі 29622,76 грн. та пені у розмірі 12315,68 грн., визнання неправомірним та скасування Рішення № 0019891702 від 04.12.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску про нарахування штрафу в розмірі 23359,83 грн. та пені в розмір 3036,78 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що рішення Маріупольської ОДПІ Головного упрапвління Міндоходів у Донецькій області є неправомірним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» прямо виключають можливість застосування штрафних та фінансових санкцій до відповідача, як платника єдиного внеску, який зареєстрований на території проведення антитерористичної операції.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надав клопотання відповідно до якого просив суд задовольнити позовні вимоги та розглянути справу без участі представника підприємства.

Представник відповідача надав заперечення відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. В обґрунтування заперечень відповідач зазначив, що за несвоєчасну сплату самостійно визначених грошових зобов'язань відповідно до звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового зобов'язання, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за жовтень, листопад 2014 року до позивача застосовані штрафні санкції та нарахована пеня, відповідно до рішень від 04.12.2014 року № 0019881702 та № 0019891702. Крім того, відповідач зазначив, що на особовому рахункук позивача станом на 20.10.2014 р. була недоїмка 3983,18 грн. згідно поданої звітності "Про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску" по формі Д4, здійснені поточні нарахування за вересень 2014 р. у сумі 296227,47 грн. на особовому рахунку утворилась заборгованість у сумі 300210,65 грн., сплата єдиного внеску була зарахована несвоєчасно 03.12.2014 р. у сумі 622815,05 грн. Станом на 20.11.2014 р. на особових рахунках позивача була недоїмка 275150,51 грн., відповідачем відповідно до звіту здійснено поточне нарахування єдиного внеску за жовтень 2014 р. у сумі 233598,32 грн., на особовому рахунку позивача утворилася заборгованість у сумі 508748,83 грн. сплата єдиного внеску була зарахована несвоєчасно 03.12.2014 р. у сумі 622815,05 грн. В зв'язку з вищевикладеним відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Також просив суд розглянути справу за відсутністю представника відповідача.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2015 року провадження по справі було зупинено до набрання законної сили постанови Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 805/18330/15-а від 09.02.2015 року

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «АГ СТАЛЬ» зареєстровано в якості юридичної особи 14.09.1993 р. за № 12741200000000049, код ЄДРПОУ 203300536, перебуває на податковому обліку в Маріупольській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міністерства доходів і зборів у Донецькій області.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до податкового органу надані звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вересень та жовтень 2014 р. Відповідно до яких позивачем самостійно визначено до сплати загальну суму страхових внесків за вересень 2014 р. - 778583,43 грн., за жовтень 2014 р. - 594698,32 грн.

Згідно копій платіжних доручень від 03.12.2014 р. № 365, 366 які маються в матеріалах справи позивачем здійснювалась сплата визначених грошових зобов'язань за вересень 2014 р., жовтень 2014 р.

05.12.2014 р. Маріупольською ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області була проведена камеральна перевірка з питання несвоєчасної сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 21.11.2014 р. по 03.12.2014 р., за результатами якої складено акт № 510/17-12/20330053.

Перевіркою встановлено несвоєчасна сплата єдиного внеску відповідно до: Додатка 4 "Звіт про суму нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 1413620255 від 08.11.2014 р. у загальній сумі 233598,32 грн., внаслідок чого порушено положення п. 11 ст. 9 розділу III Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р., п.75.1 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України.

На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем прийняті рішення від 04.12.2014 р. № 0019881702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 41938,44 грн., з яких штраф у розмірі 29622,76 грн., пеня у розмірі 12315,68 грн., та рішення № 0019891702 про застосування штрафних санкцій нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 26396,61 грн., з як їх штраф у розмірі 23359,83 грн., пеня у розмірі 3036,78 грн.

Не погодившись з прийнятими відповідачем рішеннями від 04.12.2014 р. № 0019881702 та № 0019891702 про застосування штрафних санкцій позивачем були подані скарги до Маріупольської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області та Державної фіскальної служби України. За результатами розгляду скарг ТОВ "АГ СТАЛЬ" прийняті рішення Маріупольської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області № 868/10 від 30.12.2014 р. та рішення ДФС України № 3438/6/99-99-10-01-07-15 від 20.02.2015 р., відповідно до яких скарги позивача залишені без задоволення, рішення від 04.12.2014 р. № 0019881702 та № 0019891702 без змін.

Крім того з матеріалів справи вбачається, що позивач 02.10.2014 р. звертався до Маріупольської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області з заявою про повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань по податку на прибуток в сумі 900000 грн., які були сплачені платіжним дорученням № 7371 від 02.04.2014 р.

23.03.2015 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про звільнення від виконання своїх обов'язків з ЄСВ, відповідно до якої просив звільнити ТОВ "АГ СТАЛЬ", як платника єдиного внеску від виконання своїх зобов'язань визначених ч. 2 с. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування " на період з вересня 2014 р. до закінчення проведення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. А також, скасувати раніше прийняті рішення від 04.12.2014 р. № 0019881702 та № 0019891702 про застосування штрафних санкцій.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (зі змінами та доповненнями на час спірних правовідносин) платниками єдиного внеску є роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Частиною 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (зі змінами та доповненнями на час спірних правовідносин) передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Згідно з п. 12 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (зі змінами та доповненнями на час спірних правовідносин) єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (зі змінами та доповненнями на час спірних правовідносин) орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно ч. 10 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (зі змінами та доповненнями на час спірних правовідносин) на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Частиною 14 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Відповідно до пп. 7.2 розділу VII Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України від 09.09.2013 року № 455, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

Судом встановлено, що позивачем порушено строк сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до самостійно визначених грошових зобов'язань за період вересень, жовтень 2014 р., про що також не заперечує позивач.

В свою чергу суд зазначає, що Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Статтею 11 Закону України № 1669 внесено зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а саме розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону доповнено пунктом 9-3 такого змісту: платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".

Статтею 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено терміни, а саме: період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

На виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" Кабінетом Міністрів України затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення розпорядженням № 1053-р від 30.10.2014 р.

Дію розпорядження Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30.10.2014 р. "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" призупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р.

Суд зазначає, що Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/18330/14 від 09.02.2015 року за позовом Адвокатського об'єднання «Головань і партнери» до Кабінету Міністрів України, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» про визнання протиправним та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р.» задоволено частково. Визнано нечинним розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р.». В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду по справі № 826/18330/14 від 15.04.2015 року апеляційна скарга Кабінету Міністрів України залишена без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.02.2015 року без змін.

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ТОВ «АГ Сталь» зареєстровано за адресою: 87524, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Сеченова, 63-А, відповідно до п. 20, ст. 1 розпорядження Кабінету Міністрів України № 1053-р м. Маріуполь входить до зазначеного переліку.

В зв'язку з чим суд зазначає, що позивач звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану, а також відповідальність, штрафи та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків не застосовуються.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням вищевикладеного, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «АГ СТАЛЬ» м. Маріуполь до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області про Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування рішення № 0019881702 від 04.12.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску про нарахування штрафу у розмірі 29622,76 грн. та пені у розмірі 12315,68 грн., визнання неправомірним та скасування Рішення № 0019891702 від 04.12.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску про нарахування штрафу в розмірі 23359,83 грн. та пені в розмір 3036,78 грн. підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «АГ СТАЛЬ» м. Маріуполь до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування рішення № 0019881702 від 04.12.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску про нарахування штрафу у розмірі 29622,76 грн. та пені у розмірі 12315,68 грн., визнання неправомірним та скасування Рішення № 0019891702 від 04.12.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску про нарахування штрафу в розмірі 23359,83 грн. та пені в розмір 3036,78 грн. - задовольнити.

Визнати неправомірним та скасувати рішення № 0019881702 від 04.12.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску про нарахування штрафу у розмірі 29622,76 грн. та пені у розмірі 12315,68 грн.

Визнати неправомірним та скасувати рішення № 0019891702 від 04.12.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску про нарахування штрафу в розмірі 23359,83 грн. та пені в розмір 3036,78 грн.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Олішевська B.В.