№2-а-345-15
(№760-8374-15-а)
28. 04. 2015 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Бобровник О. В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Васильківської міської ради Київської області - про визнання незаконними рішень та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Васильківської міської ради Київської області - про визнання незаконними рішень та зобов'язання вчинити певні дії.
Перевіривши матеріали адміністративного позову, приходжу до висновку, що адміністративний позов підлягає поверненню позивачу для подачі до належного суду, виходячи з наступного.
Так, відповідачем в справі є Васильківська міська рада Київської області.
Позивач при зверненні до суду просить визнати Рішення шістдесят п'ятої чергової сесії шостого скликання Васильківської міської ради Київської області від 03 листопада 2014 року № 09.45-65-VI, № 09.46-65-VI недійсними, такими, що не відповідають нормам діючого законодавства і скасувати їх; зобов'язати Васильківську міську раду Київської області внести Рішення суду в документи свого діловодства.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.
Відповідно до ст. 6 і ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду шляхом пред'явлення адміністративного позову, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачу, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи викладене вище, адміністративний позов підлягає поверненню позивачу для подачі до належного суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 108 КАС України,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Васильківської міської ради Київської області - про визнання незаконними рішень та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу для подачі до належного суду.
Роз'яснити позивачу право звернення до Окружного адміністративного суду м. Києва з зазначеним адміністративним позовом.
Ухвала може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення чи протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали, постановленої без участі особи, яка її оскаржує.
Суддя: