Постанова від 13.05.2015 по справі 757/2982/15-а

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/2982/15-а

П ОС Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2015 року Печерський районний суд міста Києва у складі:

головуючий суддя Литвинової І. В.,

при секретарі Іванові Г. Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Пенсійного фонду України, третя особа: Управління Пенсійного фонду України у м. Красний Луч Луганської області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання здійснити дії,-

ВСТАНОВИВ:

У січні 2015 року позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулась з адміністративним позовом до Пенсійного фонду України та просили: зобов'язати ПФУ в триденний строк витребувати їхні пенсійні (електронні) справи з Управління ПФУ в м. Красний Луч Луганської області, покласти на облік в Управлінні міжнародного співробітництва ПФУ, проводити перерахунок і індексацію пенсії у випадку змін законодавства України, здійснювати нарахування та переказ пенсій за рахунок ПФУ на особистий рахунок пенсіонера в заклад банку за місцем постійного проживання в державі Ізраїль через Державний експортно-імпортний банк України у розмірі, визначеним у відповідності з діючим законодавством України, щоквартально, в валюті держави Ізраїль або в доларах США за офіційним обмінним курсом гривні до іноземної валюти НБУ, з 01.06.2014.

Позов обґрунтували тим, що вони є громадянами України і особами похилого віку, у зв'язку з чим потребують пенсійного і соціального забезпечення. Постановою Вищого адміністративного суду України від 11.06.2013. зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області призначити та виплатити позивачам пенсії за віком, починаючи з 12.03.2012.

Однак, з червня 2014 р. була призупинена виплата пенсій, в зв'язку з тим, що м. Красний Луч знаходиться на тимчасово не підконтрольній території України, органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Про призупинення виплат пенсій їм стало відомо лише 30.07.2014.

Пенсійним фондом України не визначений територіальний орган ПФУ, який зобов'язаний виплачувати в даній ситуації їм пенсії, як громадянам України, постійно проживаючим за кордоном.

В судове засідання сторони не з'явилися, про місце та час розгляду справи повідомлялися належним чином, в матеріалах справи містяться заяви позивачів та відповідача про розгляд справи у їх відсутність.

Третя особа в судове засідання не з'явилася, про місце та час розгляду справи повідомлялися належним чином.

У письмових запереченнях проти позову Пенсійний фонд України вважає позовні вимоги безпідставними та просить відмовити в їх задоволенні. Посилається на те, що згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085, місто Луганськ віднесено до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. Зокрема, до цього переліку внесено м. Красний Луч Луганської області. Відповідно до п.2 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 р. №595, у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади. станом на 23.02.2015 Кабінетом Міністрів України рішень щодо зміни правового статусу (ліквідації чи організації) управління ПФУ в м. Красний Луч Луганської області не приймалось. Пенсійні справи позивачів перебувають на зберіганні в управлінні ПФУ в м. Красний Луч Луганської області, оскільки пенсія їм призначалась та виплачувалась саме цим органом, тому ПФУ в м. Красний Луч Луганської області, тому ПФУ не має можливості виплачувати пенсійні виплати позивачам. Просили відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, що підтверджується виданим на його ім'я паспортом громадянина України для виїзду за кордон. Постійним місцем проживання позивача є Ізраїль. До виїзду за кордон позивач проживав за адресою: АДРЕСА_1

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, є громадянкою України, що підтверджується виданим на її ім'я паспортом громадянина України для виїзду за кордон. Постійним місцем проживання позивача є Ізраїль. До виїзду за кордон позивач проживала за адресою: АДРЕСА_1

Постановою Вищого адміністративного суду України від 11.06.2013 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області призначити та виплатити позивачам пенсії за віком, починаючи з 12.03.2012.

З червня 2014 р. була призупинена виплата пенсій, в зв'язку з тим, що м. Красний Луч знаходиться на тимчасово не підконтрольній території України, органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Позивачі 29.12.14 р. звернулися до відповідача із заявою про запит пенсійної справи, виплаті та переказу пенсії за віком.

Листом Пенсійного фонду України № №56/В-11, 57/В-11 від 20.01.2015, за підписом начальника управління міжнародного співробітництва М.В. Плаксій, позивачів було повідомлено про розгляд звернення щодо пенсійного забезпечення, відповідно до якого було зазначено, що статтею 47 Закону передбачено, що пенсія виплачується за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №595 у населених пунктах, зокрема, Луганської області на території якої органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (тимчасово неконтрольована територія), видатки з державного бюджету та бюджету Пенсійного фонду України будуть здійснюватися лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади. Особам, які переміщенні на контрольовану державною владою територію та взяті на облік, у разі їх звернення за місцем тимчасового переселення, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати. Крім того, в листі зазначено, що на даний час Міністерством соціальної політики України, яке є відповідальним за укладення міжнародних угод про соціальне забезпечення, проводиться робота щодо ратифікації Верховною Радою України Угоди між Україною та Державою Ізраїль про соціальне забезпечення.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення ст. 24 Конституції України, відповідно до яких громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Крім того, Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами (ч.3 ст. 25 Конституції України).

Згідно з ч.1 ст. 8 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом, досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 49, другого речення статті 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії припиняється на весь час проживання (перебування) пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 № 25-рп/2009 положення п. 2 ч. 1 ст. 49, другого речення статті 51 Закону визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Зокрема, в п. 3.3 цього рішення зазначено, що оспорюваними нормами Закону конституційне право на соціальний захист поставлене в залежність від факту укладення Україною з відповідною державою міжнародного договору з питань пенсійного забезпечення. Таким чином держава, всупереч конституційним гарантіям соціального захисту для всіх осіб, що мають право на отримання пенсії у старості, на законодавчому рівні позбавила цього права пенсіонерів у тих випадках, коли вони обрали постійним місцем проживання країну, з якою не укладено відповідного договору. Виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, - в Україні чи за її межами.

При цьому Конституційний Суд України звернув увагу Верховної Ради України на необхідність приведення у відповідність до Конституції України положень інших законів, які регламентують виплату пенсій пенсіонерам, які постійно проживають у державах, з якими Україною не укладено відповідного договору.

Вирішуючи питання про спосіб захисту порушеного права позивача, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний Фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний Фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр міністра України Міністра соціальної політики України.

Пенсійний Фонд України, як центральний орган виконавчої влади, відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу його органів щодо призначення (перерахунку) та виплати пенсії. При цьому, відповідно до п. 2.2. Положення про Управління Пенсійного Фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 30.04.2002 року № 8-2, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 21 травня 2002 року за № 442/6730, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії управління Фонду в районі, місті і районах у містах, а не Пенсійний фонд України.

Таким чином, Пенсійний фонд України не є тим органом, до компетенції якого відноситься призначення та виплата позивачу пенсію за віком.

Відповідно до ч.2 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

В силу п. 15 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок), поновлення виплати раніше призначеної пенсії здійснюється за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії, а також додатковими документами, визначеними в цьому пункті (про стаж, заробітну плату тощо).

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7.11.2014 №1085, місто Луганськ віднесено до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. Зокрема, до цього переліку внесено м. Красний Луч Луганської області.

Відповідно до п.2 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. №595, у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюється лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.

Згідно із п.3 даного Порядку Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям забезпечити: до 1 грудня 2014 р. переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

З огляду на встановлені судом обставини та приведені вище положення законодавства України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог відповідно до положень ч. 2. ст. 11 КАС України визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не визначенні територіального органу (управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах), якому передати на розгляд подану заяву позивачів про поновлення виплати раніше призначеної пенсії.

В іншій частині позовної вимог слід відмовити з підстав їх передчасності, оскільки призначення та виплата пенсії здійснюється за результатами розгляду заяви по суті, дій щодо чого в даному випадку компетентним УПФУ ще не було вчинено.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд покладає на Пенсійний фонд України обов'язок визначити свій територіальний орган, якому передати на розгляд заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 29.12.2014 р. для вирішення питання про поновлення виплати раніше призначеної пенсії (відновлення матеріалів пенсійної справи, перевірки наявності або витребування всіх необхідних документів тощо).

Керуючись статтями 86, 94, 160, 162, 163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Пенсійного фонду України, третя особа: Управління Пенсійного фонду України у м. Красний Луч Луганської області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання здійснити дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Пенсійний фонд України визначити територіальний орган (управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах), якому передати на розгляд подану заяву від 29.12.2014 р. про поновлення виплати раніше призначеної пенсії з прийняттям за результатами такого розгляду відповідного рішення.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя І. В. Литвинова