Ухвала від 15.05.2015 по справі 756/5149/15-ц

15.05.2015 Справа № 756/5149/15-ц

Справа № 756/5149/15-ц

Провадження №2/756/3327/15

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2015 року м. Київ

Суддя Оболонського районного суду міста Києва Шумейко О.І., розглянувши матеріали позовної заяви та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації в особі головного спеціаліста відділу соціально-правового захисту дітей Служби у справах дітей, секретаря комісії з питань захисту дітей Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації Кузьменка Михайла Івановича про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася в порядку цивільного судочинства до Оболонського районного суду міста Києва з позовом до Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації в особі головного спеціаліста відділу соціально-правового захисту дітей Служби у справах дітей, секретаря комісії з питань захисту дітей Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації Кузьменка Михайла Івановича про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Суддя, дослідивши матеріали справи, вважає, що у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 слід відмовити з наступних підстав.

Згідно з п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

За приписами ст. 23 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація вирішує питання щодо встановлення опіки і піклування, створення передбачених законодавством умов для виховання та/або влаштування дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, щодо захисту особистих і майнових прав та інтересів дітей, а також вживає інших заходів щодо соціального захисту дітей, віднесених до її компетенції законом.

Відповідно до п. 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866, органами опіки та піклування є районні, районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - органи опіки та піклування), які відповідно до законодавства провадять діяльність з надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових та житлових прав дітей.

Безпосереднє ведення справ та координація діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, покладаються на служби у справах дітей.

Типове положення про комісію з питань захисту прав дитини затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866.

Згідно з п.п. 1, 4 вказаного положення комісія з питань захисту прав дитини є консультативно-дорадчим органом, що утворюється головою районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради.

Комісія відповідно до покладених на неї завдань розглядає питання, у тому числі спірні, які потребують колегіального вирішення, зокрема: реєстрація народження дитини, батьки якої невідомі; позбавлення та поновлення батьківських прав; вирішення спорів між батьками щодо визначення місця проживання дитини; участь одного з батьків у вихованні дитини; побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав; вирішення спорів між батьками щодо визначення або зміни прізвища та імені дитини; тощо.

Як убачається з позовної заяви, викладеної позивачем у новій редакції та долученої до заяви від 14 травня 2015 року, позивач просить визнати незаконними дії відповідача щодо складання та використання протоколу № 19 від 16 жовтня 2014 року, висновку засідання комісії з питань захисту прав дітей Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації від 23 жовтня 2014 року № 104-6997, зобов'язати Оболонську районну у м.Києві державну адміністрацію розглянути питання щодо доцільності виконання Кузьменком М.І. та його подальше перебування на посаді головного спеціаліста відділу з питань соціально-правового захисту прав дітей служби у справах дітей Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації.

У оскаржуваних протоколі та висновку комісією з питань захисту прав дитини Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації розглянуто питання щодо доцільності позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав відносно його малолітніх дітей ОСОБА_4, 2002 року народження, ОСОБА_5, 2010 року народження, визначення місця постійного проживання (перебування) та зміну прізвища малолітніх дітей.

Аналіз суб'єктного складу та характеру правовідносин свідчить, що дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

У відповідності до положень п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження в цивільній справі у випадку, якщо заяву не належить розглядати в порядку цивільного судочинства.

Згідно з ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду, в разі відмови у відкритті провадження у справі.

Керуючись ст.122 ЦПК України, суддя

ухвалив:

Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації в особі головного спеціаліста відділу соціально-правового захисту дітей Служби у справах дітей, секретаря комісії з питань захисту дітей Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації Кузьменка Михайла Івановича про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Роз'яснити позивачеві, що відмова у відкритті провадження у справі перешкоджає повторному зверненню до суду з таким самим позовом.

Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України в м.Києві повернути ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір у сумі 243 (двісті сорок три) гривні 60 копійок згідно з квитанцією від 14 травня 2015 року № 505.

Копію ухвали з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати особі, яка звернулась з нею до суду.

Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду міста Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії цієї ухвали.

Суддя О.І. Шумейко