Постанова від 12.05.2015 по справі 1-23-32/135-08-4825

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" травня 2015 р.Справа № 1-23-32/135-08-4825

Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

Головуючого Пироговського В.Т.

Суддів : Лавриненко Л.В.

Філінюка І.Г.

(склад колегії суддів сформовано відповідно до протоколу про автоматичний розподіл справи між суддями від 28.04.2015р.)

при секретарі Бондар М.Ю.

за участю представників учасників процесу:

від ліквідатора Фоменко М.С. - особисто;

від Державної екологічної інспекції в Одеській області - Гудзенко Т.Є.,

від Головного управління юстиції в Одеській області - Безсмертна В.В.,

від прокуратури - Риженко М.Ю.,

від Міністерства оборони України - Єрмаков А.В.,

від Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНФОКС" - Сивак А.Л.,

від Державного агентства резерву України - Солдатов Є.Г.,

Інші учасники процесу в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги повідомлені належним чином.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Державного агентства резерву України

на ухвалу господарського суду Одеської області від 17.02.2015 р.

у справі № 1-23-32/135-08-4825

за заявою Управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м.Одеси

до Державного підприємства "Одеський автомобільний ремонтний завод

про визнання банкрутом,

ліквідатор - арбітражний керуючий Фоменко М.С.

ВСТАНОВИЛА:

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 30.03.2015р. прийнята до провадження та призначена до розгляду на 14.04.2015р. апеляційна скарга Державного агентства резерву України на ухвалу господарського суду Одеської області від 17.02.2015р. у справі № 1-23-32/135-08-4825.

Ухвалою суду від 14.04.2015р. розгляд справи відкладено у зв'язку із необхідністю витребування у господарського суду Одеської області процесуальних документів на підтвердження введення мораторію на задоволення вимог кредиторів та його скасування, призначення процедури санації та призначення ліквідаційної процедури по даній справі, строк розгляду апеляційної скарги продовжена на 15 днів, відповідно до ст.ст.69,102 ГПК України.

Відповідно до розпорядження в.о. керівника апарату суду від 28.04.2015р. №118, у зв'язку з перебуванням судді Поліщук Л.В. у відпустці, призначено проведення повторного автоматичного розподілу справ. Згідно із протоколом про автоматичний розподіл справ між суддями (повторний розподіл) до складу колегії суддів включено суддю Філінюка І.Г.

Згідно із п.9-2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України" від 17.05.2011р. №7 (зі змінами та доповненнями) у разі зміни складу суду апеляційної інстанції розгляд ним справи починається заново, а отже, спочатку починається й визначений статтею 102 ГПК України строк розгляду апеляційної скарги.

Ухвалою суду від 29.04.2015р.розгляд справи відкладено на 12.05.2015р. у зв'язку із необхідністю надання додаткових доказів та документів, необхідних для розгляду скарги.

Інші учасники судового процесу належним чином повідомлені про час і місце судових засідань, що підтверджується відповідними відмітками на рекомендованих повідомленнях про вручення поштових відправлень та реєстрами вихідної кореспонденції Одеського апеляційного господарського суду, проте частина кредиторів своїм правом на участь в судових засіданні не скористалась, про причини неявки своїх представників суд не повідомила.

Відповідно до ст.85 ГПК України в засіданні суду 12.05.2015р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Згідно ст.44 ГПК України здійснювалась фіксація судового процесу технічними засобами.

В провадженні господарського суду Одеської області знаходиться справа № 1-23-32/135-08-4825 про банкрутство ДП "Одеський автомобільний ремонтний завод», порушена за заявою Управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м.Одеси в порядку ст..ст. 6, 11, 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, чинній до 19.01.2013р.).

Ухвалою підготовчого засідання від 31.08.2009р. судом визнані грошові вимоги ініціюючого кредитора до боржника у сумі 302144грн., введено процедуру розпорядження майном боржника.

Ухвалою попереднього засідання від 26.02.2010р. затверджено реєстр вимог кредиторів ДП "Одеський автомобільний ремонтний завод», до якого включені ,зокрема, грошові вимоги Державного комітету з державного матеріального резерву в сумі 23 773, 50 грн., які віднесені до ІІІ черги задоволення.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 04.04.2011р. припинено процедуру розпорядження майном боржника та повноваження розпорядника майна, введено процедуру санації боржника, керуючим санацією призначено арбітражного керуючого Лісєєва К. Ю.,

Постановою господарського суду Одеської області від 25.11.2013р. припинено процедуру санації відносно ДП „Одеський автомобільний ремонтний завод» та повноваження керуючого санацією, визнано ДП „Одеський автомобільний ремонтний завод" банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Фоменко Мілену Сергіївну, припинено нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута, зазначено, що вимоги та зобов'язання боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являти тільки в межах ліквідаційної процедури, зобов'язано ліквідатора надати до суду перелік ліквідаційної маси банкрута, погоджений з органом уповноваженим управляти майном банкрута відповідно п.12 ст. 96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (№ 4212-VI), вказано, що виконання зобов'язань боржника, визнаного банкрутом, слід здійснювати у випадках і порядку, передбаченому Розділом ІІІ - (Ліквідаційна процедура) вказаного Закону, зобов'язано ліквідатора після завершення ліквідаційних заходів надати до суду звіт та ліквідаційний баланс банкрута на затвердження.

В процесі ліквідаційної процедури, 25.07.2014 р. до господарського суду від Державного агентства резерву України надійшла заява про визнання його поточним кредитором банкрута з грошовим вимогами у сумі 266 538,94грн., з яких 123684,75грн. - вартість матеріальних цінностей державного резерву, щодо яких встановлений факт незбереження боржником, 123 684,75грн. - штраф, нарахований відповідно до п.10 ст.14 Закону України «Про державний матеріальний резерв», 19169,44грн. - пеня, обчислена за період з 25.06.2013р. по 17.07.2014р.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 17.02.2015р. (суддя Лепеха Г.А.), серед іншого, визнано вимоги Державного агентства резерву України до ДП „Одеський автомобільний ремонтний завод» у розмірі 123 684,75грн. (основний борг).

Ухвала суду мотивована тим, що кредиторські вимоги у вказаній сумі є обґрунтованими, такими, що відповідають вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а отже підлягають визнанню.

Щодо решти заявлених вимог, а саме штрафу та пені, господарський суд, з посиланням на п.4 ст.12 Закону (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин), зазначив, що протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Отже, боржник повинен виконувати зобов'язання, що виникли після введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, але пеня та штраф за їх невиконання або неналежне виконання не нараховуються.

Не погоджуючись із вказаною ухвалою суду, Державне агентство резерву України звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалу від 17.02.2015р. в частині відмови у задоволенні штрафних санкцій скасувати та прийняти нове рішення, яким «позовні вимоги Державного агентства резерву України задовольнити в повному обсязі», посилаючись на те, що ухвала в цій частині прийнята з неповним дослідженням матеріалів справи, порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, а саме ст..ст.4-2,4-3,32-,34,35,43 ГПК України, ст..ст.161,162,526,623,936,942,951 ЦК України, ст..ст.2,12,14 Закону України «Про державний матеріальний резерв», ст..ст.1,5,14,15,31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", та без врахування того, що таким рішенням державі завдаються збитки в особливо великих розмірах.

В обґрунтування своїх вимог, особа, що подала апеляційну скаргу, наполягає на тому, що в процедурі банкрутства мораторій на задоволення вимог кредиторів розповсюджується лише на вимоги конкурсних кредиторів, тоді як вимоги Державного агентства резерву України виникли після порушення провадження у цій справі, тобто є поточними.

Крім того, в апеляційній скарзі зазначено, що господарський суд зробив помилковий висновок щодо спорідненості податкових зобов'язань та відповідальності за невиконання зобов'язань, а саме за незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву. Отже, враховуючи, що заявлені вимоги не пов'язані з неналежним виконанням боржником грошових зобов'язань, у тому числі щодо податків та зборів (обов'язкових платежів), висновок суду першої інстанції щодо неможливості застосування штрафних санкцій під час дії мораторію на задоволення вимог кредиторів є необґрунтованим.

У відзиві на апеляційну скаргу ліквідатор ДП „Одеський автомобільний ремонтний завод» арбітражний керуючий Фоменко М.С. просить в задоволенні скарги відмовити, а оскаржену ухвалу в частині розгляду вимог Державного агентства резерву України залишити без змін.

Відзиви на апеляційну скаргу від інших учасників провадження у даній справі до Одеського апеляційного господарського суду не надходили.

До Одеського апеляційного господарського суду 27.04.2015р. від Державного агентства резерву України надійшла заява з посиланням на приписи ст..16 ГПК України про передачу справи № 1-23-32/135-08-4825 за виключною підсудністю до господарського суду м.Києва.

Зазначена заява мотивована тим, що при розгляді даного спору слід керуватися розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. №328-рт, оскільки даний документ підтверджує закладення і зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву до ДП „Одеський автомобільний ремонтний завод». При цьому, вказаний документ містить державну таємницю (має гриф «Таємно»).

Відповідно до Закону України «Про державну таємницю», наказу Служби безпеки України від 12.08.2005р. №440 «Про затвердження Зводу відомостей, що становлять державну таємницю», Порядку організації та забезпечення режиму секретності в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013р. №939 та п.17 постанови Кабінету Міністрів України від 27.11.1998р. №1893, документи з грифом «Таємно», одержані від сторонніх організацій, можуть бути розмножені тільки за їх згодою. З урахуванням викладеного, Державне агентство резерву України звернулось до Кабінету Міністрів України з проханням надати дозвіл для надання до господарського суду м.Києва копії з вищевказаного документу.

Розглянувши зазначену заяву, заслухавши пояснення учасників процесу, розглянувши матеріали оскарження, оцінивши наявні докази, колегія суддів зазначає.

Постановою господарського суду Одеської області від 25.11.2013р. ДП „Одеський автомобільний ремонтний завод» визнано банкрутом.

Як вбачається зі змісту заяви Державного агентства резерву України про визнання його поточним кредитором банкрута, грошові вимоги зазначеної особи ґрунтуються на тому, що ДП „Одеський автомобільний ремонтний завод» є відповідальним зберігачем матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, які є державною власністю, і факт закладення матеріальних цінностей на відповідальне зберігання заводу підтверджується номенклатурою накопичення від 22.07.1988р. №14/4/0705, договором відповідального зберігання від 03.07.2007р. №5/26, а також розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. №328-рт.

Відповідно до Порядку проведення інспектування Держаною фінансовою інспекцією України, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006р. №550, Державною фінансовою інспекцією України протягом 2013 року проводилась перевірки підприємств - відповідальних зберігачів матеріальних цінностей мобілізаційного резерву.

Так, з 13.06.2013р. по 21.06.2013р. Державною фінансовою інспекцією в Одеській області проведено зустрічну звірку в ДП „Одеський автомобільний ремонтний завод» з метою документального підтвердження фактичної наявності матеріальних цінностей державного резерву, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків з Державним агентством резерву України за період з 01.04.2012р. по 30.04.2013р.

У зв'язку із проведенням вказаної звірки, на підставі наказу керуючого санацією ДП „Одеський автомобільний ремонтний завод» від 17.06.2013р. №21-0 проведена інвентаризація матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, у результаті якої встановлено незабезпечення збереження матеріальних цінностей мобілізаційного резерву.

Приписами статті 1 Закону України "Про державний матеріальний резерв" передбачено, що державний резерв є особливим державним запасом матеріальних цінностей, призначених для використання в цілях і в порядку, передбачених цим Законом. У складі державного резерву створюється незнижуваний запас матеріальних цінностей (постійно підтримуваний обсяг їх зберігання). Відповідно до ст. 2 цього Закону відповідальним зберіганням матеріальних цінностей державного резерву є зберігання закладених до державного резерву матеріальних цінностей у постачальника (виробника) або одержувача (споживача) без надання йому права користування цими матеріальними цінностями до прийняття у встановленому порядку рішення про відпуск їх з державного резерву; відпуск матеріальних цінностей з державного резерву - це реалізація чи безоплатна передача матеріальних цінностей державного резерву визначеному одержувачу (споживачу) або реалізація їх на ринку.

Згідно із п. 10 ст.14 Закону України „Про державний матеріальний резерв", у разі незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву, в тому числі самовільного відчуження, з юридичних осіб, на відповідальному зберіганні яких перебувають ці цінності, стягується штраф у розмірі 100 відсотків вартості виходячи з їх ринкової ціни на день виявлення факту відсутності (самовільного відчуження), а також пеня з вартості відсутнього їх обсягу за кожний день до повного повернення матеріальних цінностей, а вартість самовільно використаних матеріальних цінностей встановлюється з цін, що діяли на момент проведення перевірок.

Положеннями ст.. 4 Закону України „Про державний матеріальний резерв" передбачено, що державний резерв створює Кабінет Міністрів України. Організація формування, зберігання і обслуговування державного резерву, соціальний розвиток забезпечується уповноваженим на це центральним органом виконавчої влади, який здійснює управління державним резервом, підприємствами, установами і організаціями, що входять до єдиної системи державного резерву України. Управління державним матеріальним резервом здійснює Державний комітет України з державного матеріального резерву.

Відповідно до ст. 12 Закону України „Про державний матеріальний резерв" державний резерв матеріальних цінностей є недоторканим і може використовуватися лише за рішенням Кабінету Міністрів України.

Згідно з ч.6 ст. 11 Закону України „Про державний матеріальний резерв", зведені відомості про номенклатуру і рівні накопичення, про загальні обсяги поставок, відпуску, закладення, освіження, розміщення і фактичні запаси державного резерву є державною таємницею, розголошення якої тягне за собою відповідальність у встановленому законом порядку.

Судова колегія відзначає, що визнаючи поточні вимоги Державного агентства резерву України до ДП „Одеський автомобільний ремонтний завод» у розмірі 123684,75грн. як доказ на підтвердження обґрунтованості господарським судом взяті лише результати перевірки, яка проводилась Державною фінансовою інспекцією в Одеській області. Водночас, матеріали, що підтверджують саме факт закладення матеріальних цінностей, щодо яких встановлений факт неналежного збереження, місцевим господарським судом не розглядались та не перевірялись.

При цьому, судова колегія враховує, що листом від 06.04.2015р. №7322/0/2-15 Секретаріат Кабінету міністрів України повідомив Державне агентство резерву України про дозвіл зняття в установленому порядку копії з розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. №328-рт та витягів із додатків до нього в частині, що стосується закладення і зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву на ДП „Одеський автомобільний ремонтний завод» для подання їх до господарського суду м.Києва. У листі зазначено також, що гриф секретності зазначеного розпорядження не переглядався, а копія розпорядження та витяги з додатків до нього матимуть гриф секретності відповідно до вимог існуючого законодавства.

Згідно із ч.5 ст. 16 ГПК України справи у спорах, у яких відповідачем є вищий чи центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються господарським судом міста Києва.

Відповідно до абз. 2, п.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування законодавства про державний матеріальний резерв" від 17.10.2012р., №11 роз'яснено, що якщо в матеріалах справи містяться відомості, що є державною таємницею, зокрема, зведені дані про номенклатуру і рівні накопичення, про загальні обсяги поставок, відпуску, закладення, освіження, розміщення і фактичні запаси державного резерву тощо (пункт 6 статті 11 Закону та абзац другий пункту 2 частини першої статті 8 Закону України "Про державну таємницю"), господарський суд, до якого помилково подано відповідну позовну заяву, на підставі частини четвертої статті 16 і частини першої статті 17 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК) передає матеріали справи до господарського суду міста Києва.

Таким чином, розгляд заяви Державного агентства резерву України про визнання поточних грошових вимог до ДП „Одеський автомобільний ремонтний завод» можливо здійснити з дослідженням всіх доказів, у т.ч. які мають гриф «Таємно» та дотримання виключної підсудності.

Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України" від 17.05.2011 року № 7" у разі скасування в апеляційному порядку процесуального акта місцевого господарського суду, прийнятого з порушенням правил підсудності, апеляційна інстанція повертає матеріали справи відповідному місцевому господарському суду для виконання ним вимог частини першої статті 17 ГПК, про що зазначається в резолютивній частині постанови, якою скасовано такий акт.

З урахуванням викладеного, судова колегія дійшла висновку, що ухвала господарського суду Одеської області від 17.02.2015року підлягає скасуванню з поверненням матеріалів оскарження зі справи № 1-23-32/135-08-4825 до господарського суду Одеської області для виконання вимог ч.1 ст.17 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 17,85, 99, 101-106 ГПК України колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Ухвалу господарського суду Одеської області від 17.02.2015р. зі справи № 1-23-32/135-08-4825 скасувати.

Матеріали оскарження зі справи № 1-23-32/135-08-4825 повернути до господарського суду Одеської області для виконання вимог ч.1 ст.17 ГПК України.

Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Повний текст постанови підписано 14.05.2015р.

Головуючий суддя В.Т.Пироговський

Суддя Л.В.Лавриненко

Суддя І.Г.Філінюк