Ухвала від 05.05.2015 по справі 809/3683/14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2015 року Справа № 876/2815/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі :

головуючого судді Святецького В.В.

суддів Гудима Л.Я., Довгополова О.М.,

з участю секретаря судового засідання Прокопенко О.В.,

представника позивача Попович Н.Є.,

представника відповідача Кошика О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Департаменту архітектури та містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом приватного підприємства ,,Колегія" до Департаменту архітектури та містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Івано-Франківського обласного управління водних ресурсів, Крихівецької сільської ради Івано-Франківської міської ради, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

12 листопада 2014 року приватне підприємство (ПП) ,,Колегія" звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (т.1 а.с. 163) просило: - визнати протиправною відмову Департаменту містобудування і архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (далі - Департамент) у наданні ПП ,,Колегія" містобудівних умов та обмежень, забудови земельної ділянки, що знаходиться за адресою: с.Крихівці Івано-Франківської міської ради по вул. Об'їздна, для будівництва котеджного містечка, благоустрою та створення відпочинкової зони з інфраструктурою;

- зобов'язати Департамент містобудування і архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради надати ПП ,,Колегія" містобудівні умови та обмеження, забудови земельної ділянки, що знаходиться за адресою с.Крихівці Івано-Франківської міської ради по вул. Об'їздна, для будівництва котеджного містечка, благоустрою та створення відпочинкової зони з інфраструктурою;

- зобов'язати Івано-Франківське обласне управління водних ресурсів погодити місце розташування котеджного містечка за адресою: с.Крихівці Івано-Франківської міської ради по вул. Об'їздна;

- зобов'язати Крихівецьку сільську раду Івано-Франківської міської ради привести генеральний план с.Крихівці у відповідність згідно затвердженого проекту землеустрою, договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 2610192001250010152 та форми № 6-зем українського класифікатора угідь.

Постановою від 16 лютого 2015 року Івано-Франківський окружний адміністративний суд позовні вимоги задовольнив частково. Визнав протиправною відмову Департаменту містобудування і архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради у наданні ПП ,,Колегія" містобудівних умов та обмежень, забудови земельної ділянки, що знаходиться за адресою с.Крихівці Івано-Франківської міської ради по вул. Об'їздна, для будівництва котеджного містечка, благоустрою та створення відпочинкової зони з інфраструктурою.

Зобов'язав Департамент містобудування і архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради надати ПП ,,Колегія" містобудівні умови та обмеження, забудови земельної ділянки, що знаходиться за адресою с.Крихівці Івано-Франківської міської ради по вул. Об'їздна, для будівництва котеджного містечка, благоустрою та створення відпочинкової зони з інфраструктурою.

Зобов'язав Крихівецьку сільську раду Івано-Франківської міської ради привести генеральний план с.Крихівці у відповідність згідно затвердженого проекту землеустрою, договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 2610192001250010152 та форми № 6-зем українського класифікатора угідь.

В решті позовних вимог суд відмовив.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, Департамент подав апеляційну скаргу, оскільки вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В апеляційній скарзі зазначає, що суд першої інстанції не звернув належної уваги на ті обставини, що 17.10.2014 року Департаментом містобудування та архітектури було відмовлено позивачу у наданні таких містобудівних умов та обмежень у зв'язку із невідповідністю намірів забудови земельної ділянки діючому генеральному плану с. Крихівці Івано-Франківської міської ради.

Таке рішення прийняте у відповідності до п.5. ст. 29 Закону України ,,Про регулювання містобудівної діяльності" та п. 2.4. Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, що затверджений наказом Мінрегіонбуду № 109 від 22.07.2011 р., згідно яких рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Суд першої інстанції також проігнорував те, що у відповідності до генерального плану с. Крихівці територія, на якій позивач планує здійснювати будівництво за функціональним призначенням в своїй переважній більшості належить до заболочених територій. Таке функціональне призначення території по генплану не надає права позивачу здійснювати будівництво котеджного містечка.

Окрім того, відповідно до п. 6 Прикінцевих положень Закону України ,,Про регулювання містобудівної діяльності" до 1 січня 2015 року рішення щодо визначення та надання містобудівних умов і обмежень на територіях, де відповідно до цього Закону не затверджені плани зонування або детальні плани територій, приймають уповноважені органи містобудування та архітектури з урахуванням попередніх планувальних рішень у межах встановленого законодавством строку. Оскільки на територію, на якій знаходиться земельна ділянка позивача, не розроблені та не затверджені плани зонування або детальні плани територій, то Департамент містобудування та архітектури у відповідності до зазначеної вище норми Закону не має права видавати містобудівні умови та обмеження.

За таких обставин, Департамент вважає правомірним рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень, а тому просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні цих вимог.

Представник Департаменту в судовому засіданні апеляційного суду підтримав вимоги апеляційної скарги та просить їх задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача заперечила вимоги апеляційної скарги та просить залишити скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Представники інших відповідачів в судове засідання не з'явились, що у відповідності до приписів ч.4 ст. 196 КАС України не перешкоджає судовому розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, апеляційний суд вважає, що скарга не належить до задоволення з таких підстав.

Суд першої інстанції встановив, що 24 липня 2014 року ПП ,,Колегія" звернулось до Департаменту містобудування і архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради із заявою про надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки площею 8,1262 га, яка знаходиться по вул.Об'їздна, в с.Крихівці Івано-Франківської міської ради. Таке звернення було викликане необхідністю будівництва котеджного містечка на вказаній земельній ділянці.

17.10.2014 року Департамент прийняв рішення, яким відмовив ПП ,,Колегія" у наданні містобудівних умов і обмежень для будівництва котеджного містечка на вул. Об'їздна в с.Крихівці з причин невідповідності намірів будівництва генеральному плану с.Крихівці (території заболочені, дамба,території магістральних вулиць та доріг в червоних лініях, межі прибережної захисної смуги). Рекомендовано для подальшого розгляду даного питання в установленому порядку внести зміни в генеральний план села (т1 а.с.10).

Вказаним подіям передували такі обставини.

Рішенням 13 сесії 5 демократичного скликання від 27.06.2007 року ПП ,,Колегія" надано дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт (збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки) для будівництва котеджного містечка, благоустрою та створення відпочинкової зони з інфраструктурою на земельній ділянці 8,1262 га, яка знаходиться по вул.Об'їздна, в с.Крихівці (т.1 а.с.130).

На виконання вказаного рішення комісія у складі першого заступника міського голови, головного архітектора м. Івано-Франківська, начальника міського управління земельних ресурсів, відділу державної служби охорони культурної спадщини, головного лікаря міськсанепідемстанції, начальника інспекції екологічної безпеки, начальника Івано-Франківського облводгоспу, начальника територіального відділу ЗДБУ по охороні водних ресурсів та рибальства в області, сільського голови, директора ПП ,,Колегія" провела обстеження земельної ділянки, передбаченої для будівництва котеджного містечка, благоустрою та створення відпочинкової зони з інфраструктурою на землях Крихівецької сільської ради, за наслідками якого складено акт від 20.07.2007 року. Згідно висновків комісії обстежена земельна ділянка придатна для житлової забудови і громадського призначення (т.1 а.с.48-49).

Управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради надало висновок, яким погодило матеріали попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва котеджного містечка, благоустрою та створення відпочинкової зони з інфраструктурою по вул.Об'їздній в с.Крихівці. Сервітути в користуванні земельною ділянкою відсутні (т.1 а.с.50).

Матеріали погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва котеджного містечка, благоустрою та створення відпочинкової зони з інфраструктурою по вул.Об'їздна в с.Крихівці погоджено також Івано-Франківським міським управлінням земельних ресурсів (т.1 а.с.51), Інститутом археології НДЦ ,,Охоронна археологічна служба України" ДП ,,Культурна спадщина Прикарпаття"(т.1 а.с.52), Івано-Франківським обласним виробничим управлінням по меліорації і водному господарству (т.1 а.с.53), Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області (а.с.54), Головним державним управлінням охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства в Івано-Франківській області (Івано-Франківськдержрибохорона) (т.1 а.с.55).

На замовлення позивача ПП ,,Будводзахист" розробило проект ,,Реконструкція ставу по вул.Об'їздна в с.Крихівці Івано-Франківської міської ради".

Відповідно до висновку Івано-Франківського обласного виробничого управління по меліорації і водному господарству від 06.09.2007 року №06-8/1050 погоджено робочий проект ,,Реконструкція ставу по вул. Об'їздна в с.Крихівці Івано-Франківської міської ради"(т.1 а.с.126).

На засіданні архітектурно-містобудівної ради управління містобудування та архітектури головного управління будівництва, архітектури та житлового комунального господарства облдержадміністрації 07.11.2007 року погоджено містобудівне обґрунтування (проектні пропозиції) знаходження та параметри будівництва котеджного містечка, благоустрою та створення відпочинкової зони з інфраструктурою по вул.Об'їздна, в с.Крихівці Івано-Франківської міської ради, та затверджено головним архітектором Івано-Франківської області (т.1 а.с.47).

29.12.2007 року Крихівецька сільська рада Івано-Франківської міської ради (Орендодавець) та приватне підприємство ,,Колегія"(Орендар) уклали договір оренди землі, згідно якого Орендодавець на підставі рішення 20 сесії 5-го демократичного скликання Крихівецької сільської ради Івано-Франківської міської ради від 24.12.2007 року передав а Орендар прийняв в строкове, платне володіння і користування (оренду) земельну ділянку в с.Крихівці Івано-Франківської міської ради на вул.Об'їздна, площею 8,1262 гектара, відповідно до плану (схеми) розташування. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва котеджного містечка, благоустрою та створення відпочинкової зони з інфраструктурою. Договір укладений терміном до 24.12.2017 року без права передачі ділянки в суборенду. Договір посвідчений нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Басай Л.І. 29.12.2007 року та зареєстрований в реєстрі №6504. Також договір зареєстрований у Івано-Франківському міському відділі Івано-Франківської регіональної філії центру ДЗК при Держкомземі України, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 09.01.2008 року за №040829400001 (т.1 а.с.11-12).

У 2008 році Івано-Франківською філією Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст ,,ДІПРОМІСТО" за замовленням Крихівецької сільської ради, інвесторів ПП ,,Колегія" та ВАТ ,,Івано-Франківський лісокомбінат" виготовлений генеральний план села Крихівці Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області (пояснювальна записка, графічні матеріали) (т.1 а.с.56-152).

Відповідно до генерального плану (креслення) проектною організацією ,,ДІПРОМІСТО" земельну ділянку площею 8,1262 га, що знаходиться на вул. Обэїздній в с. Крихівці Івано-Франківської міської ради та перебуває в оренді ПП ,,Колегія", цільове призначення - для будівництва котеджного містечка, благоустрою та створення відпочинкової зони з інфраструктурою, зображено у двох варіантах (т.1 а.с.152).

Згідно висновку проведеної філією ДП ,,Укрдержекспертиза" в Івано-Франківській області комплексної державної експертизи за №54/08 від 24.07.2009 року проектна документація відповідає чинній нормативній базі і рекомендується до затвердження (т.1 а.с.205-216).

Рішенням 38 сесії 5-го демократичного скликання від 24.07.2009 року Крихівецька сільська рада затвердила генеральний план села Крихівці (т.1 а.с.36).

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Департамент безпідставно відмовив позивачу у наданні містобудівних умов та обмежень. Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, відповідають фактичним обставинам справи, нормам матеріального і процесуального права та є вірними.

Так, частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 1 Закону України від 17.02.2011 року № 3038-VI ,,Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту (пункт 2);

містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією (пункт 8).

Відповідно до приписів ст. 29 Закону України ,,Про регулювання містобудівної діяльності" основними складовими вихідних даних є, зокрема, містобудівні умови та обмеження (ч.1).

Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва (ч.2).

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі(ч.3).

Спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні (ч.4).

Рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні (ч.5).

Виходячи з системного аналізу наведених нормативно-правових актів та їх буквального тлумачення, апеляційний суд визнає вірними та обґрунтованими висновки суду першої інстанції про те, що єдиною підставою для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Суд першої інстанції належним чином дослідив надані сторонами докази та встановив, що земельна ділянка на підставі рішень та висновків відповідних компетентних органів місцевого самоврядування та державної влади, на законних підставах надана позивачу в оренду виключно для будівництва котеджного містечка, благоустрою та створення відпочинкової зони.

Таким чином, відмова Департаменту у наданні містобудівних умов та обмежень з підстав невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні є протиправною, оскільки наміри позивача щодо забудови земельної ділянки відповідають вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

При цьому суд першої інстанції обґрунтовано відхилив посилання відповідача на факт відмови головного архітектора м. Івано-Франківська І.Гаркота у погодженні варіанту 2 земельної ділянки під час погодження генерального плану с. Крихівці, оскільки головний архітектор не вказав законодавчо обґрунтованих підстав такого рішення.

Крім того, в матеріалах справи наявний висновок управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради за підписом І.Гаркота, яким погоджено матеріали попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва котеджного містечка, благоустрою та створення відпочинкової зони з інфраструктурою по вул.Об'їздній в с.Крихівці.

Також суд першої інстанції мотивовано відхилив посилання Департаменту на приписи п. 6 Прикінцевих положень Закону України ,,Про регулювання містобудівної діяльності", оскільки позивач звернувся з заявою про надання містобудівних умов та обмежень 24 липня 2014 року, а згідно зазначених приписів рішення щодо визначення та надання містобудівних умов і обмежень до 1 січня 2015 року приймаються з урахуванням попередніх планувальних рішень у межах встановленого законодавством строку.

Наведені обставини спростовують доводи апеляційної скарги про невідповідність постанови суду першої інстанції нормам матеріального та процесуального права, а тому апеляційний суд не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги,.

Статтею 159 КАС України визначено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

В силу ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення з одних лише формальних міркувань.

Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та ухвалив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги їх не спростовують, а тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.

Керуючись ч.3 ст. 160 ст. 195, ст. 196, п. 1 ч. 1 ст.198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу Департаменту архітектури та містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2015 року у справі № 809/3683/14 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя В.В. Святецький

Судді Л.Я. Гудим

О.М. Довгополов

Ухвала в повному обсязі складена 08 травня 2015 року.