30 квітня 2015 року Справа № 876/2052/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді: Кухтея Р.В.
суддів: Хобор Р.Б., Носа С.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Залізничному районі м.Львова Головного управління Державної фіскальної служби України на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2015 року за позовом Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області до ОСОБА_1 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, -
У січні 2011 року Державна податкова інспекція у Залізничному районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби України (далі - ДПІ у Залізничному районі м. Львова) звернулася в суд із зазначеним позовом, в якому просила стягнути з ОСОБА_1 податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 28 760 грн.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05.02.2015 р. в задоволені позову було відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, її оскаржила ДПІ у Залізничному районі м. Львова. Апеляційна скарга мотивована тим, що перед реєстрацією вказаного автомобіля, ОСОБА_1, в порушення вимог Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» не сплатила податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів в розмыры 28 760 грн. Тому просить суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою повністю задовольнити позовні вимоги.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, клопотань про розгляд справи за їх відсутності не подали, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України, колегія суддів вважає за можливе здійснювати розгляд справи у письмовому провадженні за наявними у ній матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін, виходячи з наступного.
Як видно з матеріалів справи, додатком до листа Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Управління Державтоінспекції ГУ МВСУ у Львівській області № 9/2074 від 31.08.2010 р. ОСОБА_1 03.06.2009 р. здійснила першу реєстрацію в Україні автомобіля марки MERCEDES-BENZ, державний номерний знак НОМЕР_1, 1994 року випуску.
Відповідно до розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що підлягає сплаті відповідачем під час здійснення першої реєстрації вказаного транспортного засобу в Україні, сума податку становить 28 760 грн.
З довідки ДПІ у Залізничному районі м.Львова № 29758/9/19-023/1427 від 02.11.2010 р. вбачається, що кошти по сплаті податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 28760,00 грн. до бюджету від ОСОБА_1 не надходили.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 була проведена перша реєстрація автомобіля марки MERCEDES-BENZ, державний номерний знак НОМЕР_1, 1994 року випуску, а документи, які стали підставою для реєстрації були оформлені належним чином. Вказане не заперечується представником позивача, а відсутність надходження коштів (податку) в дохід бюджету не є підставою для стягнення їх саме з відповідача.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх вірними з огляду на наступне.
Згідно ст. 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів», платниками податку з власників транспортних засобів є юридичні та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів.
Відповідно до ч.1 п.3 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1371 від 23.12.2009 р. (далі - Порядок), державна реєстрація транспортних засобів проводиться в числі іншого, з метою здійснення контролю за дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів.
У відповідності до ч.4 п.8 вказаного Порядку, державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів, а також внесення в установленому порядку інших платежів.
Пунктом 3.4 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої Наказом МВС № 379 від 11.08.2010 р. (далі - Інструкція) встановлено, що працівниками РЕП ДАІ здійснюється контроль за внесенням обов'язкових платежів власниками транспортних засобів, у тому числі податку з власників транспортних засобів.
При цьому, згідно ч.4 ст.5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів», фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку.
Згідно п.3.11 Інструкції, після проведення всіх перевірок, у заяву про реєстрацію транспортного засобу уповноваженою посадовою особою РЕП ДАІ, яка приймає рішення, вноситься чіткий запис про прийняте щодо реєстрації транспортного засобу рішення, яке підтверджується підписом із зазначенням прізвища, ім'я, по-батькові та дати.
Частиною 6 статті 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» передбачено, що у разі відсутності документів про сплату податку, перша реєстрація в Україні транспортних засобів не проводиться.
Враховуючи вищезазначені норми, колегія суддів приходить до висновку, що ніхто не може здійснити державну реєстрацію транспортного засобу без попередньої сплати за нього податку з власників транспортних засобів.
Крім того, судом першої інстанції встановлено, що Судовим рішенням Львівського окружного адміністративного суду по справі № 2а-5725/11/1370 від 10.11.2014 р. встановлено, що ОСОБА_1 не визнано потерпілою по кримінальній справі за фактом шахрайства, вчиненого невстановленими особами в особливо великих розмірах, підроблення документів та використання невстановленими особами завідомо неправдивих документів та використання невстановленими особами завідомо неправдивих документів за ознаками злочинів, передбачених ч.4 ст.190, ч.ч.1, 3 ст.358 Кримінального кодексу України. Проте, встановлено, що матеріали щодо реєстрації транспортного засобу MERCEDES-BENZ, державний номерний знак НОМЕР_1, 1994 року випуску зареєстрованого на її ім'я, виділено в кримінальну справу.
За приписами частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, виходячи із вимог законодавства, яке на момент виникнення спірних правовідносин регулювало питання сплати податку з власників транспортних засобів та самохідних машин і механізмів, та ураховуючи, те що матеріали щодо реєстрації транспортного засобу MERCEDES-BENZ, державний номерний знак НОМЕР_1, 1994 року випуску, виділено в кримінальну справу, суд дійшов переконання, що реєстрація на ім'я ОСОБА_1 транспортного засобу відбулася після перевірки посадовими особами Львівського ВРЕР УДАІ ГУ МВС України у Львівській області сплати особою необхідних платежів, в тому числі податку з власників транспортних засобів, після чого у встановленому порядку про це були зроблені відповідні відмітки на заяві.
Реєстрація транспортного засобу без сплати встановленого законом податку тягне за собою відповідальність не відповідача, а посадових осіб Львівського ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області, які здійснили таку реєстрацію.
З аналізу наведених вище норм та встановлених обставин справи, колегія суддів вважає вірним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що вимога позивача про стягнення податку з відповідача, що підлягав сплаті при реєстрації транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ, державний номерний знак НОМЕР_1, 1994 року випуску є безпідставною, а тому приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються, а тому підстав для його скасування не вбачає.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст.160, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Залізничному районі м.Львова Головного управління Державної фіскальної служби України - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2015 року по справі № 2а-956/11/1370 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий : Р.В.Кухтей
Судді : Р.Б.Хобор
С.П. Нос