Справа: № 810/241/15 Головуючий у 1-й інстанції: Балаклицький А.І.
Суддя-доповідач: Грибан І.О.
Іменем України
14 травня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.
за участі :
секретар с/з Печенюк Р.В.
пр-к позивача Грабовий О.С.
розглянув в судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» до Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії -
Позивач звернувся в суд з даним позовом до Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області про скасування рішення про відмову у задоволенні заяви від 16.09.2014 року №15822715 та зобов'язання повторно розглянути подану ПАТ «Київобленерго» заяву про державну реєстрацію права приватної власності ПАТ «Київобленерго» на нерухоме майно - Будівлю ЗТП №135, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Обухів, вулиця Володимира Чаплінського, 3-В, та прийняти належне у відповідності до чинного законодавства рішення, а саме: вчинити реєстраційні дії щодо реєстрації права приватної власності ПАТ «Київобленерго» на нерухоме майно - Будівлю ЗТП №135, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Обухів, вулиця Володимира Чаплінського, 3-В.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2015 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області Борискевича Максима Ігоровича від 16.09.2014 року №15822715 про відмову у задоволенні заяви. Зобов'язано Реєстраційну службу Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області повторно розглянути подану Публічним акціонерним товариством «Київобленерго» 29.07.2014 року заяву про державну реєстрацію права приватної власності на нерухоме майно, а саме на нерухоме майно - Будівлю ЗТП №135, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Обухів, вул. Володимира Чаплінського, 3-В з урахуванням викладених в даному рішенні висновків.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи, порушення норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, Публічне акціонерне товариство «Київобленерго» 29.07.14 року звернулося до Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а саме здійснення державної реєстрації права власності позивача на об'єкт нерухомого майна будівлю ЗТП №135, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Обухів, вул. Володимира Чаплінського, 3-В.
За результатами розгляду заяви позивача та документів, що до неї додані, державним реєстратором прав на нерухоме майно 14.08.2014 року прийнято рішення про зупинення розгляду заяви позивача про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, з підстав її невідповідності вимогам, встановленим пунктам 16, 53 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 868.
Оскільки позивач не усунув обставин, що стали підставою для зупинення розгляду його заяви про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, відповідачем прийнято рішення від 16.09.2014 року № 15822715, яким відмовлено у задоволення заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень(щодо права власності).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивачем подано всі необхідні документи для здійснення реєстрації права власності на об'єкт нерухомості.
Надаючи правову оцінку обставинам справи колегія суддів звертає увагу на наступне.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, що визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень є Закон України від 01.07.2004 р. №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 цього Закону державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4) внесення записів до Державного реєстру прав;
5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Порядок подання заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень визначено ст. 16 Закону, якою передбачено наступне.
Заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом.
Якщо об'єкт нерухомого майна розміщений у межах території, на якій діють два і більше органів державної реєстрації прав, заява про державну реєстрацію прав подається до одного з таких органів на вибір заявника.
Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.
Заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень не приймається у разі відсутності документа, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень.
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі:
1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом;
2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону;
3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;
4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;
5) рішень судів, що набрали законної сили;
6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Частиною першою статті 22 Закону України № 1952-IV визначено, що у разі, якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника.
Пунктом 54 частини першої статті 24 Закону України № 1952-IV передбачено, що у разі, якщо після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено.
Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року № 868 (далі - Порядок № 868).
Положеннями пункту 16 Порядку № 868 передбачено, що у разі подання документів, необхідних для проведення державної реєстрації речових прав, не в повному обсязі державний реєстратор приймає рішення про зупинення розгляду заяви, яке містить рекомендації щодо усунення обставин, що були підставою для його прийняття. Орган державної реєстрації прав, нотаріус у день прийняття рішення про зупинення розгляду заяви видає таке рішення особисто або надсилає поштою заявникові з повідомленням про вручення. Заявник усуває обставини, що були підставою для прийняття державним реєстратором рішення про зупинення розгляду заяви, у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з моменту отримання відповідного рішення. Якщо протягом п'яти робочих днів після отримання заявником рішення про зупинення розгляду заяви до органу державної реєстрації прав, нотаріуса не надійшли документи, які підтверджують усунення в повному обсязі обставин, що були підставою для прийняття такого рішення, державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.
З матеріалів справи вбачається, що Указом Президента України від 04.04.1995 №282/95 «Про структурну перебудову в електроенергетичному комплексі України» Міністерство енергетики і електрифікації України зобов'язано створити державні акціонерні енергопостачальні компанії, зокрема, Державну акціонерну енергопостачальну компанію «Київобленерго».
Публічне акціонерне товариство «Київобленерго» є новим найменуванням Публічного акціонерного товариства «АЕС Київобленерго», яке є правонаступником Закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго». У свою чергу, Закрите акціонерне товариство «А.Е.С. Київобленерго» є правонаступником Відкритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго». Відкрите акціонерне товариство «А.Е.С. Київобленерго» засноване відповідно до Указу Президента України від 04.04.1995 №282/95 та наказу Міністерства енергетики і електрифікації України від 02.08.1995 №141 шляхом перетворення Державного підприємства «Київобленерго» у Державну акціонерну енергопостачальну компанію «Київобленерго» у формі відкритого акціонерного товариства, яка за рішенням загальних зборів акціонерів від 16.11.2001 змінила назву на Відкрите акціонерне товариство «А.Е.С. Київобленерго».
На виконання рішення Господарського суду Київської області від 17 березня 2005 року у справі №39/91, Міністерство палива та енергетики України 21 листопада 2006 року видало наказ №452, яким затвердило Перелік нерухомого майна, що увійшло до статутного фонду закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго» під час його корпоратизації; зобов'язано передачу Переліку оформити відповідним актом приймання - передачі майна.
На підтвердження виникнення у ПАТ «Київобленерго» права власності на об'єкт нерухомого майна, а саме будівлю ЗТП №135, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Обухів, вул. Володимира Чаплінського, 3-В, позивачем надано відповідачу копії реєстраційних та статутних документів ПАТ «Київобленерго»; технічний паспорт на об'єкт: Будівля ЗТП №135, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Обухів, вулиця Володимира Чаплінського, 3-В; довідку Обухівської міської ради від 19.11.2013 №137про присвоєння поштової адреси; рішення Обухівської міської ради від 27.03.2014 №667-50-VІ «Про перейменування вулиці «Радянська» на вулицю «Володимира Чаплінського»; довідку ПАТ «Київобленерго» від 16.06.2014 №11/200/3155 про балансову належність нерухомого майна; копію наказу Міністерства палива та енергетики від 21.11.2006 №452 «Про затвердження Переліку нерухомого майна, що увійшло до Статутного фонду ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго» під час його корпоратизації станом на 01.07.1995; копію Переліку нерухомого майна, що увійшло до Статутного фонду ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго» під час його корпоратизації станом на 01.07.1995, в якому зазначено нерухоме майно - будівлю ЗТП №135, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Обухів, вулиця Володимира Чаплінського, 3-В; копію рішення Господарського суду м. Києві від 17.03.2005 у справі №39/91.
Підставою для прийняття рішення від 14.08.2014 року № 15132198 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень відповідачем зазначено неподання у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації права власності, а саме: передавального акту, затвердженого засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про злиття, приєднання або перетворення юридичної особи.
Так, згідно положень пункту 53 Порядку №868 для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва у зв'язку з передачею у власність фізичним та юридичним особам об'єктів нерухомого майна у результаті припинення (ліквідації чи реорганізації) юридичної особи або виділу з неї нової юридичної особи заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає, зокрема, у разі злиття, приєднання або перетворення юридичної особи - передавальний акт, затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про злиття, приєднання або перетворення юридичної особи, та документ, що підтверджує факт передачі такого майна юридичній особі.
З аналізу зазначеної правової норми вбачається, що надання заявником передавального акту, затвердженого засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про злиття, приєднання або перетворення юридичної особи є обов'язковим.
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 21.11.2006 року № 452 передачу Переліку нерухомого майна, яке увійшло до статутного фонду ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго», необхідно оформити відповідним актом приймання-передавання майна (а.с.22).
Позивачем акт приймання - передавання Переліку майна надано не було.
Перелік нерухомого майна, яке увійшло до статутного фонду ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго» під час корпоратизації не є за свої змістом передавальним актом.
Отже, твердження позивача про надання державному реєстратору всіх необхідних документів є безпідставним.
Зі змісту рішення державного реєстратора про відмову у державній реєстрації, вбачається, що підставою для відмови зазначено п. 54 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Оскільки, надання передавального акту, затвердженого засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про злиття, приєднання або перетворення юридичної особи, прямо передбачено Порядком, та те, що позивачем не було усунено обставин, що були підставою для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, то колегія суддів приходить до висновку, що рішення про відмову у державній реєстрації, прийняте з підстав неподання таких документів, є правомірним.
Враховуючи, що оскаржуване судове рішення постановлено судом першої інстанції з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду, викладені в оскаржуваному рішенні, суперечать обставинам справи та спростовуються доводами, викладеними в апеляційній скарзі, колегія суддів вбачає наявність підстав для його скасування та ухвалення нового рішення.
Відповідно до п. 3 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області задовольнити.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2015 року скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» до Реєстраційної служби Обухівського міськрайонного управління юстиції Київської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя І.О.Грибан
Суддя О.О.Беспалов
Суддя А.Б.Парінов
Повний текст виготовлено - 15.05.2015 р.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Беспалов О.О.
Парінов А.Б.