Головуючий у 1 інстанції - Соболєв Є.О.
Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.
13 травня 2015 року справа №217/529/14-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів Васильєвої І.А., Василенко Л.А., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м.Авдіївці Донецької області на постанову Авдіївського міського суду Донецької області від 10 червня 2014 р. у справі № 217/529/14-а (головуючий І інстанції Соболєв Є.О.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Авдіївці Донецької області про визнання дій незаконними, скасування рішення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
Постановою Авдіївського міського суду Донецької області від 10 червня 2014 року, прийнятою в порядку скороченого провадження, позовні вимоги задоволені частково. Суд першої інстанції скасував рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області від 25 березня 2014 р. № 57 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2, обов'язав Управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області здійснити з 1 квітня 2014 р. перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_2, у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовив (а.с.18-20).
Відповідач в апеляційній скарзі просив скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позову. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що суми матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в державних органах, зразкове виконання трудових обов'язків, індексації грошових доходів не входять до складу заробітної плати державних службовців, та не може враховуватися при обчисленні пенсій державного службовця.
Частиною 8 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області з 18 серпня 2010 року та отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII (долі - Закон № 3723-XII) у розмірі 80% заробітної плати державного службовця.
Позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області із заявою про проведення перерахунку відповідно до Закону № 3723-XII, на підставі довідки Авдіївського міського центру зайнятості про складові заробітної плати з місця роботи № 334 від 20 березня 2014 року.
Рішенням Управлінням Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області від 25 березня 2014 року № 57 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, на підставі того, що заробітна плата державного службовця згідно зі ст. 33 Закону № 3723-XII, складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону № 3723-XII. Вказаним Законом та Постановою не передбачено врахування матеріальної допомоги, грошової винагороди державним службовцям та індексації заробітної плати для обчислення заробітку для призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. З вказаних підстав, позивачу у здійсненні перерахунку пенсії відмовлено.
Відповідно до довідки Авдіївського міського центру зайнятості від 20 березня 2014 року № 334 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», за формою, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1, до заробітної плати позивача входили також «інші виплати», а саме суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Також в довідці зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 9-11).
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватися, з урахуванням усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Колегія суддів погоджується із таким висновком суду, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 37-1 Закону № 3723-XII передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723, передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що всі отримані позивачем та враховані судом види матеріального забезпечення входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці державного службовця.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постановах від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 14 травня 2013 року № 21-125а13, від 28 травня 2013 року № 21-97а13, які є обов'язковим для управління в силу положень частини першої статті 244-2 КАС України.
Як вбачається з довідки Авдіївського міського центру зайнятості від 20 березня 2014 року № 334 про складові заробітної плати, на всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду про обґрунтованість позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в державних органах, зразкове виконання трудових обов'язків та індексації грошових доходів, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та отримувались позивачем.
З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, постанова прийнята судом першої інстанції з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. ст. 183-2, 184, ст.195, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.211, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м.Авдіївці Донецької області на постанову Авдіївського міського суду Донецької області від 10 червня 2014 р. у справі № 217/529/14-а залишити без задоволення.
Постанову Авдіївського міського суду Донецької області від 10 червня 2014 р. у справі № 217/529/14-а залишити без змін.
Судове рішення апеляційної інстанції, прийняте за результатами перегляду адміністративної справи, розглянутої судом першої інстанції в порядку скороченого провадження, за частиною 10 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є остаточним і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: Е.Г.Казначеєв
Судді: І.А.Васильєва
Л.А. Василенко