Головуючий у 1 інстанції - Демочко Т.Є.
Суддя-доповідач - Сіваченко Ігор Вікторович
13 травня 2015 року справа №222/178/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Сіваченка І.В.,
суддів Гаврищук Т.Г., Геращенка І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області на постанову Володарського районного суду Донецької області від 31 березня 2015 року у справі № 222/178/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області про визнання протиправним дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернулась до суду з позовом, в обґрунтування якого зазначає, що з 07.02.2008 року вона знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області (далі - Управління) та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України від 19.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ).
На момент призначення їй пенсії державного службовця до заробітної плати не були включені її складові: індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення. 27.01.2015 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок їй пенсії згідно довідки № 75/01-8 від 25.03.2015 року, виданої Управлінням про складові заробітної плати, де зазначені індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення. Проте, в порушення вимог ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та спеціальних норм, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, рішенням відповідача від 11.02.2015 року їй було відмовлено у перерахунку пенсії по заробітній платі. Тому позивачка змушена була звернутися до суду із адміністративним позовом до Управління, в якому просила суд визнати незаконною відмову Управління, скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача перерахувати їй пенсію державного службовця з моменту її призначення, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час призначення їй пенсії, виходячи з розрахунку 80% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.
Постановою Володарського районного суду Донецької області від 31 березня 2015 року у цій справі позов було задоволено частково, а саме:
визнано незаконною відмову Управління щодо перерахунку розміру пенсії ОСОБА_2, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, та індексації заробітної плати та скасувати рішення відповідача від 11 лютого 2015 року про відмову в перерахунку пенсії;
зобов'язано Управління здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, та суми індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум виходячи з розрахунку 80 % від середнього заробітку починаючи з 01 лютого 2015 року.
В решті позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідно до вимог статті 33 Закону № 3723-ХІІ інші виплати та компенсація за невикористану відпустку не є складовими заробітної плати державного службовця, тому враховувати їх при розрахунку пенсії державного службовця немає законних підстав.
Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому згідно пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судом встановлено, що знаходиться на обліку в Управлінні з 07.02.2008 року та отримує пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
27.01.2015 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі з урахуванням всіх виплат, які відображені у довідці № 75/01-8 від 25.03.2015 року, виданої Управлінням про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ.
Відповідно до довідки Управління № 75/01-8 від 25.03.2015 року про складові заробітної плати, до складу нарахованої та виплаченої заробітної плати позивача за період з лютого 2006 року по січень 2008 року до інших виплат включено матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 2 374,62 гривень, та індексацію заробітної плати у розмірі 462,05 гривень, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Рішенням Управління від 11.02.2015 року позивачці було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з включенням сум матеріальної допомоги та індексації з посиланням на статтю 33 Закону № 3723-ХІІ, відповідно до якої допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати не є складовою заробітної плати, а тому не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю.
Відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ (в редакції на час призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до рішення Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року (справа № 21-430а11) за змістом норм статті 66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», статті 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Крім того, умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено статтею 37 Закону № 3723-ХІІ. Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до частин другої та п'ятої статті 37 Закону № 3723-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, право на отримання пенсії державних службовців мали особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 37 Закону № 3723-ХІІ (її текст викладено в новій редакції), зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається державним службовцям у разі реалізації ними такого права: пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини п'ятої статті 37 Закону № 3723-ХІІ щодо призначення державним службовцям пенсії у розмірі не більше 90 відсотків від суми заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали.
Ураховуючи наведене, колегія суддів вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшла такого правового висновку: внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 37 Закону № 3723-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії державних службовців, є положення статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання в подібних правовідносинах висловлювалась Верховним Судом України у постановах від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13 та від 17 грудня 2013 року.
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Тобто, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Таким чином, підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Володарського районного суду Донецької області від 31 березня 2015 року у справі № 222/178/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області про визнання протиправним дії та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді: Т.Г.Гаврищук
І.В.Геращенко