Постанова від 06.05.2015 по справі 815/6901/14

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/6901/14

Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Білостоцький О. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Кравець О.О.

судді -Домусчі С.Д.

судді -Шеметенко Л.П.

за участю секретаря Левицької З.С

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03.03.2015 р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5, ОСОБА_6 звернулись до суду з позовом до Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації та просили визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачам у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років для сінокосіння за адресою: Вилківська міська рада (за межами населеного пункту), Кілійський район, Одеська область та зобов'язати Департамент екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації погодити зазначений проект землеустрою.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 03 березня 2015 року позов був задоволений.

Не погоджуючись з постановою суду представник відповідача подав апеляційну скаргу, в якій вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм процесуального та матеріального права, просив її скасувати та прийняти нову , якою у задоволенні позову відмовити повністю.

Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України.

Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 34 ЗК України громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби.

Відповідно до ч. 4. ст. 59 ЗК України громадянам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування для сінокосіння можуть передаватися на умовах оренди із земель водного фонду земельні ділянки прибережних захисних смуг.

Згідно класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 року №548, землі водного фонду можуть використовуватись для потреб сінокосіння.

Згідно вимог ст. 22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей, зокрема, для сінокосіння та випасання худоби. До земель сільськогосподарського призначення належать, зокрема,сільськогосподарські угіддя - сіножаті.

Судом 1-ої інстанції було встановлено , що ФОП ОСОБА_6 на підставі короткострокових договорів оренди з Кілійською районною державною адміністрацією від 14.02.2014 р., від 22.03.2014 р., та від 05.02.2015 р. використовує земельну ділянку площею 0,2621 га на території Вилківської міської ради (за межами населеного пункту) Кілійського району Одеської області для сінокосіння та сплачує за неї земельний податок .

Розпорядженням Кілійської районної державної адміністрації від 12.04.2012 року №237,прийнятим за заявою ОСОБА_7 та її сина ОСОБА_5 від 06.04.2012 року - було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2621 га в довгострокову оренду терміном на 49 років для сінокосіння із земель державної власності за межами населеного пункту на території Вилківської міської ради .

На виконання зазначеного розпорядження та за договором від 04.07.2012 р. за №173-к ОСОБА_7 та ОСОБА_5 із ПП "Український проектний центр" було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років ОСОБА_6 та ОСОБА_5, для сінокосіння за адресою: Вилківська міська рада (за межами населеного пункту), Кілійський район, Одеська область , який був погоджений відділом Держземагенства у Кілійському районі Одеської області (висновок від 01.08.2013 року № 11-11-4/31289), Кілійським управлінням водного господарства (висновок від 07.06.2013 року № 317), відділом регіонального розвитку, містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури Кілійської районної державної адміністрації (висновок від 18.03.2014 року №111), Дунайським басейновим управлінням водних ресурсів Державного агентства водних ресурсів України (лист від 14.08.2014 року № 4/3-170) .

Висновками Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації №3605/08-9/4234 від 03.06.2014 року та №5950/08-9/6755 від 02.09.2014 року проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_6 та ОСОБА_5 було відхилено від узгодження із зазначенням зауважень до проекту

Після усунення відповідних зауважень, ПП "Український проектний центр" втретє було подано на погодження до Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації вищезазначений проект землеустрою.

Висновком Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації № 6546/08-9/7073 від 30.09.2014 року було відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_6 та ОСОБА_5, оскільки зауваження попередніх висновків не були усунуті у повному обсязі, а саме: відсутнє рішення органу виконавчої влади - Одеської обласної державної адміністрації про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відсутня копія клопотання (заяви) громадян ОСОБА_7, ОСОБА_5 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки до відповідного органу виконавчої влади - Одеської обласної державної адміністрації про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (вимоги ч.5 ст. 122 Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України "Про землеустрій")

Департамент екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації 25.12.2014 року звернувся до Одеської обласної державної адміністрації із листом №02-13/9067 з проханням скасувати розпорядження Кілійської районної державної адміністрації про надання позивачам дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2621 га в довгострокову оренду терміном на 49 років для сінокосіння із земель державної власності за межами населеного пункту на території Вилківської міської ради .

Згідно вимог ст.50 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 року №858-IV проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, у тому числі, копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки,рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом).

Відповідно до вимог ст.123 Земельного кодексу України ( в редакції чинній на момент прийняття розпорядження Кілійської районної державної адміністрації від 12.04.2012 року №237) надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Частиною 3 ст. 122 ЗК України визначено, що районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів, зокрема, для сільськогосподарського використання.

Згідно ч. 4 ст. 122 ЗК України обласні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.

Але,згідно ч. 2 ст.123 Земельного кодексу України ( в редакції чинній на момент розгляду проекту відповідачем) особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно ч. 5 ст. 122 ЗК України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Таким чином, апеляційний суд вважає,що відхиляючи від узгодження проект відведення земельної ділянки площею 0,2621 га в довгострокову оренду терміном на 49 років для сінокосіння із земель державної власності за межами населеного пункту на території Вилківської міської ради Департамент екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації діяв в порядку, в межах повноважень та у спосіб встановлений Конституцією , ч. 2 ст.123 , ч. 5 ст. 122 ЗК України( в ред.,діючої на момент надання висновку) та ст.50 Закону України "Про землеустрій", так як діюча редакція вказаних нормативно-правових актів не містить жодних перехідних положень щодо їх незастосування до правовідносин, яки виникли під час дії попередньої редакції Законів, а в порядку встановленому ст.58 Конституції України ,згідно з яким Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи , у зв'язку з чим висновок суду 1-ої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позову є помилковим.

Також , апеляційний суд погоджується із твердженням апелянта , що не скасування розпорядження Кілійської районної державної адміністрації від 12.04.2012 року №237, не є свідченням неправомірності дій державного органу при відхилення від узгодження проекту відведення земельної ділянки, так як його існування жодним чином не впливає на необхідність дотримання до,діючої на момент надання висновку ,процедури, але вважає,що інші доводи апелянта - не стосуються предмету позову.

Крім того,на момент апеляційного розгляду розпорядження Кілійської районної державної адміністрації від 12.04.2012 року №237 було скасовано розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації №122/А-2015 від 10.03.2015 р.

Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до п. п. 3, 4. ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Згідно п.3 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Таким чином , апеляційний суд доходить до висновку про необхідність скасування постанови суду1-ої інстанції та прийняття нової про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ч.1 ст. 195, 196,ч. 3 ст. 198, п. 3, 4 ч. 1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ч.1 ст.207, ст. 210, ст.211, ст. 212 , ч. 5 ст. 254 КАС України, суд апеляційної інстанції,

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації - задовольнити , постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03.03.2015 р. - скасувати.

Прийняти нову постанову:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 , ОСОБА_6 -відмовити .

Постанова апеляційного суду набирає законної сили після її проголошення ,та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Кравець О.О.

Суддя Домусчі С.Д.

Суддя Шеметенко Л.П.