Постанова від 12.05.2015 по справі 744/293/15-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 744/293/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Гнип О.І.

Суддя-доповідач: Степанюк А.Г.

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 травня 2015 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Степанюка А.Г.,

суддів - Бабена К.А., Шурка О.І.,

при секретарі - Ліневській В.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області на прийняту в порядку скороченого провадження постанову Семенівського районного суду Чернігівської області від 06 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області про визнання протиправним рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2015 року ОСОБА_2 (далі - Позивач, ОСОБА_2.) звернувся до Семенівського районного суду Чернігівської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області (далі - Відповідач, Управління) про: визнання протиправним рішення Управління від 24.03.2015 року №675/05 щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання Відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної 01.12.2009 року, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, у тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премій до державних та професійних свят, компенсаційних випал за невикористану відпустку, Чорнобильських та інших виплат, з яких сплачено внески, з урахуванням фактично отриманих сум з 01.12.2009 року згідно поданої довідки №01/299 від 20.03.2015 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Постановою Семенівського районного суду Чернігівської області від 06.04.2015 року позов задоволено повністю. При цьому суд першої інстанції виходив з того, що отримані особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток Позивача для обчислення пенсії, передбаченої Законом України «Про державну службу», незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову в частині зобов'язання Управління провести Позивачу перерахунок та виплату пенсії з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум з 01.12.2009 року згідно поданої довідки про складові заробітної плати, та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю. При цьому звертає увагу на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неповне дослідження обставин справи та неналежну оцінку поданих доказів.

Сторони, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце апеляційного розгляду справи в судове засідання не з'явились, а тому справа розглядалась за наявними у ній матеріалами у порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні та з 01.12.2009 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зі змісту довідки Семенівського районного центру зайнятості від 20.03.2015 року №01/299 вбачається, що до сум «Інших виплат» включено матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, компенсацію за невикористану відпустку, чорнобильські виплати, а також суми індексації (далі - Довідка).

Враховуючи отриману Довідку, Позивач 23.03.2015 року звернувся до Відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації згідно довідки про складові заробітної плати.

Відповідачем відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_2 від 23.03.2015 року, про що останнього повідомлено листом від 24.03.2015 року №675/05. Відмова вмотивована тим, що суми матеріальної допомоги, а також індексації та інших виплат не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.

На підставі встановлених вище обставин, виходячи з системного аналізу приписів ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд першої інстанції дійшов висновку про неправомірність відмови Управління у перерахунку пенсії Позивача з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексації, а також інших виплат, з яких сплачено страхові внески, оскільки згідно приписів пенсійного законодавства суми вказаних виплат повинні враховуватися в заробіток для обчислення пенсії.

З таким висновком суду першої інстанції не можна повністю погодитися з огляду на наступне.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Нормами ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» закріплено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Положеннями ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Приписами ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналізуючи вищевикладені положення, колегія суддів дійшла висновку, що матеріальна допомога входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, оцінюючи висновки суду першої інстанції про неправомірність дій Відповідача щодо невключення сум індексації до заробітної плати при обчисленні пенсії, необхідно зазначити наступне.

Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення).

Положеннями пп. 2.2.7 п. 2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, встановлено, що суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до фонду додаткової заробітної плати.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати віднесені Законом України «Про оплату праці» до структури заробітної плати, то відповідні виплати повинні враховуватись Управлінням при визначенні заробітної плати для розрахунку пенсії.

Поряд з цим, колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Приписами абз. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» закріплено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Положеннями ч. 2 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15 і 17 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до абз. 7 п. 2 ч. 3 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» персональна облікова картка застрахованої особи повинна містити такі відомості: частина персональної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід) та розмір сплачених страхових внесків: сума заробітної плати (грошового забезпечення, доходу), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць.

Крім того, приписами ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Приписами ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» закріплено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Виходячи з аналізу вищезазначених норм, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексація, а також суми виплачених премій, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак, які не включаються до складу заробітної плати державного службовця згідно Закону України «Про державну службу», повинні враховуватися Відповідачем при обчисленні розміру його пенсії.

Аналогічна позиція викладена у рішенні Верховного Суду України від 16.09.2014 року у справі № 21-314а14 та від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11.

Однак, надаючи оцінку висновкам суду першої інстанції про неправомірність відмови Управління у перерахунку пенсії Позивача з урахуванням чорнобильських та компенсаційних виплат за невикористану відпустку, необхідно зазначити наступне.

Постановою Правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» від 04.09.2013 року № 15-1 затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати державних службовців, яка містить графу «Інші виплати».

Зі змісту Довідки вбачається, що до інших виплат включено, зокрема, чорнобильські та компенсаційні виплати за невикористану відпустку.

Як було зазначено вище, для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.1998 року № 697 затверджено Перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій (далі - Перелік).

Відповідно до п.п. 2, 19 Переліку компенсація за невикористану відпустку та компенсаційні виплати, які виплачуються громадянам відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є тими виплатами, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій, а тому суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з їх урахуванням.

Крім того, колегія суддів критично оцінює висновок Семенівського районного суду Чернігівської області про наявність достатніх підстав для здійснення перерахунку пенсії Позивачу з 01.12.2009 року, з огляду на наступне.

Згідно абз. 1-2 ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як було встановлено судом першої інстанції та вбачається зі змісту листа Управління від 24.03.2015 року №675/0Г, Позивач звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця 23.03.2015 року, тобто після 15 числа березня 2015 року, а тому в силу приписів ст. 45 вищезазначеного Закону перерахунок пенсії повинен бути здійснений з 01.04.2015 року.

Поряд з цим, судовою колегією не може бути надана оцінка твердженням Позивача та висновкам Семенівського районного суду Чернігівської області щодо необхідності здійснення перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат, окрім тих, які перелічені у відповідній графі Довідки, оскільки з її змісту та наявних у матеріалах справи доказів неможливо встановити характер цих виплат, а, отже, і наявність правових підстав для їх врахування при здійсненні перерахунку пенсії.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, проте ухвалив рішення без додержання норм матеріального та процесуального права.

Згідно приписів ст. 198 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції є порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

За таких обставин, судова колегія приходить до висновку, що судом першої інстанції при ухваленні постанови порушено норми матеріального та процесуального права. У зв'язку з цим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково, а постанову суду - скасувати.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 183-2, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області - задовольнити частково.

Постанову Семенівського районного суду Чернігівської області від 06 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області про визнання протиправним рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії - скасувати та ухвалити нову, якою позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області про відмову у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2, викладене у листі від 24 березня 2015 року № 675/05.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», призначеної 01 грудня 2009 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, премій до державних та професійних свят з 01 квітня 2015 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає у відповідності до ч. 10 ст. 183-2 КАС України.

Головуючий суддя А.Г. Степанюк

Судді К.А. Бабенко

О.І. Шурко

Головуючий суддя Степанюк А.Г.

Судді: Бабенко К.А

Шурко О.І.