Головуючий у 1 інстанції - Шатілова Л.Г.
Суддя-доповідач - Геращенко Ігор Володимирович
13 травня 2015 року справа №263/1603/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Міронової Г.М., Сіваченка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області на постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 25 лютого 2015 року у справі № 263/1603/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 25 лютого 2015 року позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя по проведенню позивачу індексації пенсії з 06 серпня 2014 року з порушенням вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 року, без врахування за базовий місяць жовтень 2008 року індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року. Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя здійснити позивачу перерахунок та виплату індексації пенсії за період з 06 серпня 2014 року з врахуванням за базовий місяць жовтень 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати в зв'язку з порушенням норм матеріального права, ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на те, що оскільки пенсія позивача обчислена відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто до основного розміру пенсії позивача здійснюються доплата для досягнення розміру мінімальної пенсії за віком, тому з урахуванням п.3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078, пенсія позивача не належить до об'єкту індексації, а тому позовні вимоги є необґрунтованими.
За приписами п.3 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні.
Вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
04.12.2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою про отримання даних щодо проведення індексації його пенсії.
Листом відповідача від 09.01.2015 року № 418/05 позивача повідомлено, що він не має право на індексацію, оскільки пенсія останнього обчислена відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто до основного розміру пенсії позивача здійснюються доплата для досягнення розміру мінімальної пенсії за віком, тому з урахуванням п. 3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078, пенсія позивача не належить до об'єкту індексації (арк. справи 11).
Згідно довідки відповідача від 19 грудня 2014 року про розмір призначеної пенсії позивача: у вересні 2008 року розмір пенсії позивача складав 587,82 грн., а з жовтня 2008 року - 593,29 грн., тобто відбулося підвищення розміру пенсії позивача, а тому місяць жовтень 2008 року є базовим (арк. справи 14 - 15).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відмова відповідача в проведенні позивачу індексації його пенсії у відповідності з Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078, без врахування за базовий місяць жовтень 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року, є незаконною.
Колегія суддів з цього приводу зазначає наступне.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон) індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Відповідно до Закону, базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.
Згідно статті 4 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до ст. 6 Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати, пенсій, державної соціальної допомоги, стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів.
Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 року №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Згідно пункту 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку №1.
При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено ( п.10-1 Порядку).
Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у додатку №2 Порядку.
Відповідно до пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.
Отже, для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяця здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.
Таким чином, базовим місяцем на підставі абзацу 3 частини 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення та Додатку №4 Порядку слід розуміти місяць, в якому сума збільшення грошового доходу, який підлягає індексації, більше чим сума індексації, яка повинна бути нарахована в місяці збільшення грошового доходу.
Щодо визначення об'єкту індексації з урахуванням абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та п. 3 Порядку, а саме, пенсія позивача не належить до об'єкту індексації, судова колегія зазначає наступне.
Згідно п. 98 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» були внесені зміни до ст. ст. 2, 6 та 10.
Зокрема, текст статті 6 викладений в такій редакції: «У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України».
У березні 2008 року Постановою Кабінету Міністрів України № 170 від 12 березня 2008 року до Порядку індексації було внесено зміни, зокрема, соціальні виплати, розмір котрих залежить від прожиткового мінімуму (у т.ч. пенсії за абз. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV, надбавки, додаткові пенсії, підвищення), перестали відноситися до об'єктів індексації.
В подальшому, положення пункту 98 розділу II втратили чинність, як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року. Отже, порядок проведення індексації з урахуванням внесених на 2008 рік змін Кабінетом Міністрів мав визначатися тільки протягом січня - 22 травня 2008 року.
В той же час, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» Кабінету Міністрів України надано лише право встановлювати інші об'єкти індексації у додаток до перерахованих у статті 2 Закону, а не звужувати їхній перелік.
Колегія суддів звертає увагу на те, що судом першої інстанції задоволено позовні вимоги щодо здійснення перерахунку індексації пенсії з 06 серпня 2014 року в порушення п.6-7 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», який встановлює, що норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Прикінцеві положення доповнено пунктом 6-7 згідно із Законом № 1622-VII від 31.07.2014 року, який набрав чинності 03 серпня 2014 року. Отже з 03 серпня 2014 року підлягає застосуванню до спірних правовідносин п.3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17 липня 2003 року № 1078, оскільки він є чинним та не скасований в установленому законом порядку, а вимоги п.6-7 прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» не визнані неконституційними.
Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що аналогічні норми містить Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», відповідно до п. 9 Прикінцевих положень якого встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення"застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що відповідно до вимог ст. 202 КАС України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового з відмовою в задоволенні позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області - задовольнити.
Постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 25 лютого 2015 року у справі № 263/1603/15-а скасувати.
Прийняти нову постанову.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок індексації пенсії - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту винесення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя І.В.Геращенко
Судді Г.М.Міронова
І.В.Сіваченко