ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
22 жовтня 2014 року м. Київ № 826/8192/14
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі: головуючого судді Качура І.А., суддів Келеберди В.І., Данилишина В.М., при секретарі Хрімлі К.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача1 про закриття провадження у справі
за позовом ОСОБА_1
до Тимчасово виконуючого обов'язки Міністра внутрішніх справ Авакова Арсена Борисовича, Державної казначейської служби України
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач) з позовною заявою до Тимчасово виконуючого обов'язки Міністра внутрішніх справ України Авакова Арсена Борисовича (надалі також - відповідач1), Державної виконавчої служби України (надалі по тексту також - відповідач2), в якому просив: - визнати протиправною бездіяльність тимчасово виконуючого обов'язки Міністра внутрішніх справ України Авакова Арсена Борисовича, що призвела до масової загибелі людей у м. Одесі під час заворушень 02.05.2014 року, внаслідок якої позивачу було спричинено шкоду; - зобов'язати Державну казначейську службу України, за рахунок коштів Державного Бюджету України, відшкодувати позивачу шкоду у розмірі 500000 гривень завдану внаслідок протиправної бездіяльності виконуючого обов'язки Міністра внутрішніх справ України Авакова Арсена Борисовича.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.06.2014р. відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні 22.10.2014р. представником відповідача1 заявлено клопотання про закриття провадження у справі з підстав, визначених у ч. 1 ст. 157 КАС України. В обґрунтування заявленого клопотання покликався на те, що позивач оскаржує дії посадової особи, яка наділена повноваженнями в сфері охорони громадського порядку, неналежне виконання яких, на думку позивача призвело до загибелі людей, а відтак спір належить розглядати у порядку кримінального судочинства.
Позивач та його представник проти задоволення клопотання про закриття провадження у справі заперечували з мотивів необґрунтованості та безпідставності.
Розглянувши подане клопотання, з урахуванням думки сторін, суд дійшов до висновку про відсутність правових підстав для закриття провадження у справі, з огляду про наступне.
Відповідно до частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Пунктом 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (частина друга статті 2 КАС України).
Разом з тим, як встановлено ч. 2 ст.21 КАС України, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір.
Оскільки Тимчасово виконуючий обов'язки Міністра внутрішніх справ України Аваков Арсен Борисович у розумінні приписів Кодексу адміністративного судочинства України є суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах, а у межах даної справи вимога про відшкодування шкоди заявлена одночасно з вимогою про визнання протиправною бездіяльності відповідача1, даний спір підлягає розгляду в адміністративному судочинстві.
Відповідно до ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на вищевикладене правові підстави для закриття провадження у справі відсутні.
Керуючись положеннями ст.ст. 157, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відмовити у задоволенні клопотання представника відповідач1 про закриття провадження у справі.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя І.А. Качур
Судді В.І. Келеберда
В.М. Данилишин