07 травня 2015 року Чернігів Справа № 825/804/15-а
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Соломко І.І.,
за участю ОСОБА_1 ,
позивача ОСОБА_2 ,
представника відповідача Мацевича О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Військової частини НОМЕР_1 про стягнення грошової допомоги при переїзді на нове місце служби та компенсації за піднайом жилого приміщення, -
16.03.2015 до Чернігівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 (далі-позивач) з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі-відповідач, в/ч НОМЕР_1 ), в якому остаточно просить стягнути з в/ч НОМЕР_1 , (п/п НОМЕР_2 ) грошову компенсацію за піднайом житлав розмірі 8939,25 грн. та грошову допомогу при переїзді на нове місце служби в розмірі 12879,23 грн., з урахуванням компенсації за проїзд.
Обґрунтовує позовні вимоги тим, що згідно наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 03.09.2014 № 529 був призначений на посаду помічника командира 17 навчального полку з правової роботи, ВОС-8503003. Надалі, наказом тимчасово виконуючого обов'язки командира в/ч НОМЕР_3 від 16.09.2014 № 92 зарахований до списків особового складу на всі види забезпечення. Враховуючи те, що він (позивач) переїхав до нового місця служби із м. Житомира до смт. Гончарівське, Чернігівської області, йому та членам сім'ї має бути виплачена підйомна допомога за отримання якої він звернувся з рапортом до командира в/ч НОМЕР_4 , де прийняв посаду. Також позивач вважає, що набув право на отримання грошової компенсації за піднайом житла за період з 16.09.2014 по 11.02.2015, оскільки житлом за час проходження служби не забезпечувався та грошову компенсацію не отримував. Зазначені виплати відповідачем не проведені, в зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
В судовому засіданні позивач адміністративний позов підтримав, посилаючись при цьому на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог та пояснив, що наказ про призначення ОСОБА_2 на посаду помічника командира 17 навчального полку з правової роботи, ВОС-8503003 скасовано постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 09.02.2015 у справі № 806/4281/14, тому, на його думку, відсутні підстави для виплати підйомної допомоги. Щодо виплати позивачу грошової компенсації за піднайом житла, то позивачем після переїзду до нового місця служби не було подано рапорт та відповідні документи, а отже виплата вказаної компенсації за період з 16.09.2014 по 11.02.2015 не проводилась.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши адміністративну справу, суд встановив наступне.
Відповідно до наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України № 529 від 03.09.2014 капітана юстиції ОСОБА_2 призначено на посаду помічника командира 17 навчального полку з правової роботи, ВОС-8503003, звільнивши його від раніше займаної посади (а.с.55).
Згідно наказу командира військової частини польова пошта НОМЕР_5 (по стройовій частині) № 129 від 15.09.2014 капітана юстиції ОСОБА_2 вважати таким, що справи та посаду здав і вибув до нового місця служби - смт. Гончарівське Чернігівської області. Також в наказі вказано, що військові перевізні документи на проїзд військовослужбовця, членів його сім'ї та перевезення домашніх речей не видавались, службовим житлом за рахунок Міністерства оборони України не забезпечений (а.с.54).
Позивач прибув з в/ч НОМЕР_6 , яка знаходиться у м. Житомирі до в/ч НОМЕР_3 , що знаходиться в смт. Гончарівське, Чернігівської області для подальшого проходження військової служби, що не заперечувалось відповідачем. Разом з ним переїхали його дружина- ОСОБА_3 та неповнолітні діти - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб та свідоцтвом про народження дітей (а.с. 9-11.)
Згідно витягу з наказу тимчасово виконуючого обов'язки командира в/ч НОМЕР_3 № 92 від 16.09.2014, позивач прийнятий та зарахований до списків особового складу на всі види забезпечення, прийняв та приступив до виконання обов'язків за посадою (а.с.53).
Згідно довідки в/ч НОМЕР_3 позивач дійсно проходить військову службу з 16.09.2014 (а.с. 15).
20.11.2014 позивач звернувся до командира в/ч НОМЕР_3 з рапортом про виплату йому підйомної допомоги, на якому міститься резолюція «в наказ» (а.с.46).
Згідно довідки Комунального підприємства «Гончарівське» від 17.12.2014 № 1048 позивач та члени його сім'ї проживають за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.12).
Згідно листа Головного фінансово-економічного управління Генерального штабу Збройних Сил України від 06.06.2014 №46/1/2/1988, в/ч НОМЕР_3 з 14.05.2014 зарахована на фінансове забезпечення до в/ч НОМЕР_1 (а.с.32).
У зв'язку з невиплатою позивачу підйомної допомоги та грошової компенсації за піднайом жилого приміщення,10.04.2015 він звернувся до в/ч НОМЕР_1 (п/п НОМЕР_2 ) зі скаргою за результатами розгляду якої листом від 18.04.2015 № 953 йому повідомлено про неможливість виплати, оскільки рапорт, погоджений командиром в/ч НОМЕР_3 та документи, визначені Інструкцією «Про порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги», затвердженої наказом Міністра оборони України № 370 від 22.10.2001 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 8.11.2001 № 940/6131 до командира в/ч НОМЕР_1 не надходили, а грошова компенсації за піднайом житла за період з 16.09.2014 по 11.02.2015 не може бути виплачена так як з рапортом позивач звернувся лише 12.02.2015. Щодо оплати квитків за проїзд, то через ненадання позивачем оригіналів перевізних документіввідшкодування їх неможливо (а.с.52).
Щодо позовних вимог про стягнення підйомної грошової допомоги при переїзді на нове місце служби, суд зазначає таке.
За приписами статті 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XIIсоціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно частини першої статті 1-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» законодавство про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей базується на Конституції України і складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів.
Статтею 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до частини третьої статті 9-1 цього Закону при переїзді військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а також тих, хто перебуває на кадровій військовій службі, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв'язку з призначенням на військову посаду, їм виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім'ї військовослужбовця, який переїжджає з ним на нове місце військової служби.
За приписами статті 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей'військовослужбовці мають право на безоплатний проїзд: залізничним, повітряним, водним та автомобільним (за винятком таксі) транспортом при переведенні на нове місце проходження військової служби або у зв'язку з передислокацією військової частини та члени сімей військовослужбовців.
В силу вимог п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 332 від 16 червня 1992 року «Про вдосконалення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби при переїзді на нове місце служби виплачуються підйомні у розмірі місячного грошового забезпечення і на кожного члена сім'ї - 50 процентів від місячного грошового забезпечення, що отримує військовослужбовець.
Згідно п. 1 Інструкції про порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги, затвердженої наказом Міністра оборони України № 370 від 22.10.2001, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.11.2001 за № 940/6131 (далі - Інструкція) особам офіцерського складу (офіцери), прапорщикам (мічманам) та військовослужбовцям рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом (далі - військовослужбовці, які проходять службу за контрактом), що переїхали до нового місця служби з одного населеного пункту в інший у зв'язку з призначенням на посади або зміною постійної дислокації військової частини (підрозділу) до місця постійної дислокації військової частини або підрозділу зі зміною місця проживання, виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення.
На підставі викладеного суд вважає, що позивач має право на отримання підйомної допомоги та оплату вартості квитків за проїзд у зв'язку з переїздом до нового місця військової служби.
Розмір підйомної допомоги на перерахування ОСОБА_2 складає 12678,00грн., що підтверджується розрахунком в/ч НОМЕР_1 (а.с.70).
Згідно наданих позивачем квитків, плата за проїзд складає 201,23грн. (а.с.47).
Доказів, які б підтверджували отримання позивачем вказаних сум, відповідачем суду не надано.
Посилання представника відповідача на те, що постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 09.02.2015 скасовано наказ Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України№ 529 від 03.09.2014 про призначення позивача на посаду помічника командира 17 навчального полку з правової роботи, ВОС-8503003, а оригінали квитків на проїзд позивача та членів його сім'ї до в/ч НОМЕР_1 позивачем не надано, тому відсутні підстави для їх виплати, суд вважає необґрунтованими, оскільки такі обставини не можуть слугувати підставою для відмови у виплаті підйомної допомоги, а доказів відсутності оригіналів проїзних документів у в/ч НОМЕР_1 на час звернення позивача з рапортом про виплату (20.11.2014), відповідачем суду не надано.
Стосовно позовної вимоги про стягнення з в/ч НОМЕР_1 (п/п НОМЕР_2 ) грошової компенсації за піднайом житла в розмірі 8939,25 грн., суд зазначає таке.
Згідно частини 1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, а також розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 №450, затверджено Порядок виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки та Державної спеціальної служби транспорту за піднайом (найом) ними жилих приміщень.
Цим Порядком визначено розмір та механізм виплати грошової компенсації за піднайом (найом) жилих приміщень (далі - грошова компенсація) таким категоріям військовослужбовців Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки та Держспецтрансслужби: особам офіцерського складу, у разі коли вони не забезпечені жилими приміщеннями за місцем проходження військової служби, не отримали за рахунок держави грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення та перебувають на квартирному обліку, а також якщо військова частина не орендує для них та членів їх сімей житло.
Як встановлено судом, службовим житлом за рахунок Міністерства оборони України позивач не забезпечений, що підтверджується наказом № 129 командира військової частини польова пошта НОМЕР_5 (по стройовій частині) (а.с.54) та довідкою Квартирно-експлуатаційного відділу м. Житомира від 13.01.2015 № 126 (а.с.73).
Також, згідно довідки Чернігівського районного бюро технічної інвентаризації» Чернігівської районної ради Чернігівської області від 01.04.2015 № 476 за гр. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 право власності на нерухоме майно по смт. Гончарівське, Чернігівського району, Чернігівської області, в Чернігівському РБТІ не зареєстровано (а.с.56).
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку щодо порушення відповідачем свого обов'язку з виплати позивачу грошової компенсації.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача про відсутність підстав для виплати позивачу грошової компенсації за період з 16.09.2014 по 11.02.2015, оскільки ОСОБА_2 звернувся з рапортом про її отримання лише 12.02.2015, виходячи з наступного.
За приписами пункту 5 Порядку, для отримання грошової компенсації військовослужбовець разом з рапортом подає такі документи:
- копії паспорта військовослужбовця та повнолітніх членів сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;
- копії облікової картки фізичної особи - платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної податкової служби і мають відмітку в паспорті) військовослужбовця та повнолітніх членів сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових
- інформацію (витяг, інформаційну довідку) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про належне військовослужбовцю та членам його сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, нерухоме майно;
- довідку про склад сім'ї та реєстрацію місця проживання (перебування), видану житлово-експлуатаційною організацією, підприємством, установою або органом місцевого самоврядування;
- довідку квартирно-експлуатаційного органу про перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов (для осіб офіцерського складу, зазначених у пункті 1 цього Порядку);
- копію завіреної належним чином довідки про отримання (неотримання, здачу) жилого приміщення з попереднього місця проходження військової служби, видану квартирно-експлуатаційним органом (службою) Міноборони, Національної гвардії, відповідним підрозділом Служби безпеки або Держспецтрансслужбою (для осіб офіцерського складу, зазначених у пункті 1 цього Порядку, крім осіб, які прибули з тимчасово окупованої території України);
- копію свідоцтва про шлюб (за наявності);
- копію свідоцтва про народження дитини (за наявності).
З аналізу наведеної норми вбачається, що для отримання грошової компенсації військовослужбовцю необхідно подати до рапорту в тому числі і довідку про отримання (неотримання, здачу) жилого приміщення з попереднього місця проходження військової служби, видану квартирно-експлуатаційним органом (службою).
Вищезазначена довідка за вих. № 126 видана Квартирно-експлуатаційним відділом м. Житомира лише 13.01.2015(а.с.73).
Суд вважає за необхідне зазначити, що саме з цих обставин позивачем було подано рапорт про отримання грошової компенсації 12.02.2015, проте неподання позивачем рапорту станом на 16.09.2014 не позбавляє його права на отримання грошової компенсації за період з 16.09.2014 по 11.02.2015, а відповідача не звільняє від обов'язку щодо її виплати.
Згідно розрахунку сума грошової компенсації за піднайом житла ОСОБА_2 за період з 16.09.2014 по 11.02.2015 складає 8939,25 грн. (а.с.72).
Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Частинами першою та другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню повністю.
Згідно статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України в даному випадку судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Військової частини НОМЕР_1 , (п/п НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_8 ) грошову допомогу при переїзді на нове місце служби в розмірі 12879 (дванадцять тисяч вісімсот сімдесят дев'ять) грн. 23 коп., з урахуванням компенсації за проїзд.
Стягнути з Військової частини НОМЕР_1 (п/п НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_8 ) грошову компенсацію за піднайом житла за період з 16.09.2014 по 11.02.2015 в розмірі 8939 (вісім тисяч дев'ятсот тридцять дев'ять) грн. 25 коп.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя І.І. Соломко