21 квітня 2015 рокусправа № 808/5834/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.
суддів: Прокопчук Т.С. Лукманової О.М.
за участю секретаря судового засідання: Губар Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної архітектурно - будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізької області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 16 січня 2015 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест М 2007" до Державної архітектурно - будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізької області про визнання незаконними та скасування постанови й припису, -
У вересні 2014 року до Запорізького окружного адміністративного суду від 16 січня 2015 року надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест М 2007" (далі - відповідач) до Державної архітектурно - будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізької області (далі - відповідач), у якому позивач просив :
- визнати незаконною та скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області від 13.08.2014 року за №83 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності;
- визнати незаконним та скасувати припис №83 від 30.07.2014 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 16 січня 2015 року позов задоволено. Визнано незаконною та скасовано постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №83 від 13.08.2014 року у відношені товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест М 2007". Визнано незаконною та скасовано припис Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобідівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №83 від 30.07.2014 року, виданий товариству з обмеженою відповідальністю "Інвест М 2007".
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процессуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволені позовних вимог ТОВ "Інвест М 2007" відмовити в повному обсязі.
Перевіривши, в межах доводів апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення, оцінивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ТОВ "Інвест М 2007" є власником пятиповерхової будівлі за адресою: м.Запоріжжя, вул. Миколи Краснова, 8, яка підлягала реконструкції під багатоквартирний житловий будинок.
01.08.2011 року позивач отримав у Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області декларацію №ЗП083110225598 про початок виконання будівельних робіт.
Як встановлено судом першої інстанції, внаслідок відсутності фінансової можливості будівельні роботи так і не виконувалися.
На підставі звернення прокуратури Запорізької області про проведення перевірки від 07.07.2014р. за №07/1/1-3050-14, головним державним інспектором Запорізького інспекційного відділу інспекції Державно архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області, проведена позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил товариством з обмеженою відповідальністю "Інвест М 2007", м.Запоріжжя, вул.Рекордна, буд.36., за наслідками якої складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 28.07.2014 року (а.с.8).
Вказаним актом перевірки встановлено, що на час перевірки об'єкта, який розташовано на земельній ділянці, за адресою м.Запоріжжя, вул. Миколи Краснова, 8 будівельні роботи не виконувались. Замовником будівництва - ТОВ "Інвест М 2007" надано декларацію про початок виконання будівельних робіт, зареєстровану Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області від 01.08.2011р. за №ЗП08311022598 по об'єкту «Реконструкція будівлі під житловий будинок по програмі «Доступне житло» за адресою: м.Запоріжжя вул. Миколи Красного,8». Категорія складності об'єкта - III. Інформація яка зазначена в декларації документально не підтверджена, це свідчить про надання замовником будівництва ТОВ"Інвест М 2007" недостовірних даних у декларації про початок виконання будівельних робіт, що є порушеням ч.8 ст. 36 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», абз.4, п.9 Порядку виконання будівельних робіт затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011р. №466.
До акту перевірки від 28.07.2014 року був складений протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та припис.
В приписі №83 від 30.07.2014 міститься вимога з 31.07.2014р. не виконувати будівельні роботи на вище зазначеному об'єкті будівництва до надання достовірних даних наведених в декларації про початок виконання будівельних робіт від 01.08.2011р. за №ЗП08311022598 (а.с.11).
Примірник акту надісланий позивачу поштою рекомендованим листом 30.07.2014 року та отриманий 01.08.2014 року (а.с.47), примірник протоколу та припису надісланий 01.08.2014 року, отримано 06.08.2014 року (а.с.48).
30.07.2014 року Інспекція ДАБК у Запорізькій області направила на адресу ТОВ "Інвест М 2007" лист №7/8-2746/1-07, в якому повідомила про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, складеної відносно ТОВ "Інвест М 2007" (а.с.9).
13.08.2014 року Інспекцією ДАБК у Запорізькій області прийнята постанова №83 про накладення штрафу за правопорушення у сфері мфстобудівної діяльності, в якій визнано ТОВ "Інвест М 2007" виним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.4 ч.2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 109 620 грн. (а.с.13).
15.08.2014 року відповідач поштовим відправленням надіслав спірну постанова №83 від 13.08.2014 року на адресу позивача, яка була отримана адресатом особисто 12.09.2014 року (а.с.15,36).
18.08.2014 року на адресу відповідача надійшли заперечення ТОВ "Інвест М 2007" щодо вищезазначеного акту перевірки, припису та протоколу за №239 від 15.08.2014 року.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Відповідно до ч.1 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Згідно ч.2 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553 затверджений Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (Порядок № 553).
Пунктом 9 Порядку №553 передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.
Враховуючи вищевикладену норму судом першої інстанції обґрунтовано відзначено, що посадові особи інспекції вправі приступити до проведення перевірки за умови її проведення в присутності суб'єкта містобудування.
Матеріалами справи встановлено, що на момент проведення перевірки в штаті підприємства інженер по будівництву ОСОБА_1 не числився та у самому штатному розписі ТОВ "Інвест М 2007" посада інженера по будівництву - відсутня.
З огляду на викладене, оскільки, проведення посадовими особами Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області позапланової перевірки було проведено без участі представника позивача в супереч вимогам законодавства, то прийняті на основі акту перевірки припис та постанова є незаконними, а тому суд апеляційної інстанції вважає правильними висновки суду першої інстанції про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чим порушено норми процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
Апеляційну скаргу Державної архітектурно - будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізької області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 16 січня 2015 року - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 16 січня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня викладення повного тексту постанови.
Головуючий: Л.А. Божко
Суддя: Т.С. Прокопчук
Суддя: О.М. Лукманова