11 березня 2015 рокусправа № 804/10975/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чабаненко С.В.
суддів: Іванова С.М. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2013 року по справі №804/10975/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Кривому Розі Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Кривому Розі Дніпропетровської області, в якому просить зобов'язати відповідача включити в щомісячні акти звірки з 01.01.2013 по 31.03.2013 суму виплаченої управлінням в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва ОСОБА_1 в розмірі 450,00 грн. для відшкодування цієї суми на централізованому рівні.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2013 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
В обґрунтування своєї апеляційної скарги позивач зазначає, що порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності в наслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання затверджено постановою правління ПФ України, правління ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 04.03.2003 року №5-4/4 та зареєстровано в КМУ 16.05.2003 року №376/7697.
Відповідно до списку осіб, яким виплачується пенсія по інвалідності в наслідок нещасного випадку на виробництві або професійних захворювань, які отримали травму на підприємствах, розташованих на території країни СНД за січень 2013 року ОСОБА_1 виплачена пенсія на суму 150,00 грн. , за лютий 150,00 грн., за березень 150,00 грн. ( з врахуванням відшкодування державної адресної допомоги та витрат на її доставку). Загальна сума складає 450,00 грн.
Не включення сум витрат, здійснених органом ПФУ на пенсійне забезпечення громадян, які отримали каліцтво, до акту щомісячної звірки, унеможливлює відшкодування цих витрат Пенсійному фонду України Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Під час розгляду справи колегія суддів встановила наступне: судом першої інстанції при ухваленні рішення порушено норми процесуального права, що призвело до не правильного вирішення справи, оскільки з матеріалів справи вбачається, що з позовом до суду звернулось Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області, проте ухвалою ДОАС відкрито провадження за позовом Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області, та ухвалене по суті рішення яке не відповідає фактичним обставинам справи, а тому підлягає скасуванню, з постановленням нового рішення.
З матеріалів справи вбачається, що актом щомісячної звірки по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, за січень 2013 року, Управлінням Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області визначено суму, що підлягає відшкодуванню 11035,87 грн., а Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області до відшкодування визначено - 10885,87 грн.
У акті за лютий 2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області визначено суму що підлягає відшкодуванню 11325,09 грн., проте Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області визначено - 11175,09 грн.
У акті за березень 2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області визначено суму що підлягає відшкодуванню 11892,51 грн., Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області визначено до відшкодування - 11742,51 грн.
Отже, залишок суми, що за твердженням Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області підлягає відшкодуванню, складає 450.00 грн.
Перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом, передбачено статтею 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 № 1105-XIV.
Відповідно до статті 4 Основ залежно від страхового випадку є такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття; інші види страхування, передбачені законами України. Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Аналіз положень постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», якою передбачено надання щомісячної державної адресної допомоги, дає підстави вважати, що така допомога як окремий вид соціальної допомоги не входить до складу розміру пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Пунктом 4 цієї постанови встановлено, що виплата щомісячної державної адресної допомоги здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.
Вирішуючи питання чи здійснюються ці виплати за рахунок коштів Фонду, необхідно враховувати те, що страхування від нещасного випадку є самостійним видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності.
Одним із основних принципів страхування від нещасного випадку є цільове використання коштів. Відповідно до статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 № 1105-XIV, кошти на здійснення страхування від нещасного випадку не формуються за рахунок Державного бюджету України, не включаються до його складу та використовуються виключно за їх прямим призначенням.
Дана правова позиція викладена Верховним Судом України у постановах від 05 грудня 2011 року справа № 21-334а11, від 14 листопада 2011 року справа № 21-346а11, від 05 грудня 2011 року справа № 21-350а11, від 19 грудня 2011 року справа № 21-397а11.
Згідно ч. 2 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
З огляду на особливості фінансування страхування від нещасного випадку, виключно цільове використання цих коштів та враховуючи те, що адресна допомога як окремий вид соціальної допомоги не входить до складу розміру пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суд приходить до висновку, що Фонд не може нести витрати на виплату державної адресної допомоги.
Колегія суддів з огляду на особливості фінансування страхування від нещасного випадку, виключно цільове використання цих коштів та враховуючи те, що адресна допомога як окремий вид соціальної допомоги не входить до складу розміру пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, дійшла висновку, що Фонд не може нести витрати на виплату державної адресної допомоги.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, постанову суду першої інстанції скасуванню, з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -
Постановив:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2013 року по справі №804/10975/13-а - задовольнити частково.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2013 року по справі №804/10975/13-а - скасувати.
В задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.
Головуючий: С.В. Чабаненко
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: А.В. Шлай