Копія:
29 квітня 2015 р. справа №818/1225/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представників позивача - Марченко І.В., Петрової Л.П.
представника відповідача - Сапунова М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1225/15
за позовом Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини
до державної фінансової інспекції в Сумській області, третя особа: управління державної казначейської служби України у Сумському районі Сумської області
про визнання дій протиправними, визнання протиправними розпоряджень,-
Сумська районна державна лікарня ветеринарної медицини звернулася до суду з адміністративним позовом до державної фінансової інспекції в Сумській області про визнання протиправними дій з прийняття розпоряджень від 10.03.2015р. №10 та від 25.03.2015р. №13 про зупинення операцій з бюджетними коштами Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини на рахунках, визнання протиправним розпорядження державної фінансової інспекції в Сумській області від 10.03.2015р. №10 та від 25.03.2015р. №13 про зупинення операцій з бюджетними коштами Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини на рахунках. Свої вимоги мотивує тим, що протиправність дій відповідача та протиправність оскаржуваних розпоряджень полягають в тому, що відповідач зупинив операцій з бюджетними коштами Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини на рахунках поза межами бюджетного періоду, що є порушенням ст.120 БК України, з порушенням встановленого законодавством строку для прийняття таких розпоряджень, та за порушення, за які Бюджетним Кодексом України не передбачено зупинення операцій на рахунках.
Державна фінансова інспекція в Сумській області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що оскільки позивачем не здійснено заходів щодо усунення порушень викладених у вимозі Державної фінансової інспекції в Сумській області від 04.08.2014 року №18-07-14-14/5511 «Про усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства» та з метою спонукання об'єкту контролю до усунення фінансових порушень, які були виявлені під час ревізії, відповідачем у межах своєї компетенції було прийнято рішення у формі розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами підконтрольного об'єкту.
Представники позивача Марченко І.В., Петрова Л.П. в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Представник відповідача Сапунов М.І. позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що державною фінансовою інспекцією в Сумській області (далі - ДФІ в Сумській області) проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини, за результатами якої складено акт від 01.07.2014р. №07-06/42 та направлено на адресу позивача лист-вимогу від 04.08.2014р. №18-07-14-14/5511 «Про усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства».
Відповідачем на підставі акту ревізії №07-06/42 від 01.07.2014р. прийняті розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини від 04.08.2014р. №167, від 03.12.2014р. №230, від 10.03.2015р. №10, від 25.03.2015р. №13, відкритих в органах Державного казначейства.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.117 Бюджетного кодексу України за порушення бюджетного законодавства до учасників бюджетного процесу може застосовуватися такий захід впливу як зупинення операцій з бюджетними коштами - застосовується за порушення бюджетного законодавства, визначені пунктами 1 - 3, 10, 11, 14 - 29, 32 - 36, 38 і 40 частини першої статті 116 цього Кодексу, у порядку, встановленому статтею 120 цього Кодексу;
Згідно ст.116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, у тому числі:
1) включення недостовірних даних до бюджетних запитів;
2) порушення встановлених термінів подання бюджетних запитів або їх неподання;
3) визначення недостовірних обсягів бюджетних коштів при плануванні бюджетних показників;…
10) зарахування доходів бюджету на будь-які рахунки, крім єдиного казначейського рахунка (за винятком коштів, що отримуються установами України, які функціонують за кордоном, власних надходжень державних і комунальних вищих навчальних закладів, наукових установ та закладів культури, отриманих як плата за послуги, що надаються ними згідно з основною діяльністю, благодійні внески та гранти, та у випадках, передбачених абзацами третім і четвертим частини другої статті 78 цього Кодексу), а також акумулювання їх на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету;
11) зарахування доходів бюджету до іншого, ніж визначено цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України, бюджету, в тому числі внаслідок здійснення поділу податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів між бюджетами з порушенням визначених розмірів;…
14) розміщення тимчасово вільних коштів бюджету з порушенням вимог цього Кодексу;
15) створення позабюджетних фондів, порушення вимог цього Кодексу щодо відкриття позабюджетних рахунків для розміщення бюджетних коштів;
16) порушення порядку або термінів подання, розгляду і затвердження кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету, затвердження у кошторисах показників, не підтверджених розрахунками та економічними обґрунтуваннями;
161) порушення вимог цього Кодексу щодо затвердження головними розпорядниками бюджетних коштів порядків використання бюджетних коштів;
17) порушення порядку або термінів подання і затвердження паспортів бюджетних програм (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі);
18) порушення встановлених термінів доведення документів про обсяги бюджетних асигнувань до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня або одержувачів бюджетних коштів;
19) порушення порядку та термінів відкриття (закриття) рахунків в органах Казначейства України;
20) взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України;
21) порушення порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань, включаючи необґрунтовану відмову в реєстрації або несвоєчасну реєстрацію бюджетних зобов'язань;
22) порушення вимог цього Кодексу при здійсненні попередньої оплати за товари, роботи та послуги за рахунок бюджетних коштів, а також порушення порядку і термінів здійснення такої оплати;
23) здійснення платежів за рахунок бюджетних коштів без реєстрації бюджетних зобов'язань, за відсутності підтвердних документів чи при включенні до платіжних документів недостовірної інформації, а також безпідставна відмова у проведенні платежу органами Казначейства України;
24) нецільове використання бюджетних коштів;
25) порушення вимог цього Кодексу при здійсненні витрат державного бюджету (місцевого бюджету) у разі несвоєчасного набрання чинності законом про Державний бюджет України (несвоєчасного прийняття рішення про місцевий бюджет);
26) надання кредитів з бюджету чи повернення кредитів до бюджету з порушенням вимог цього Кодексу та/або встановлених умов кредитування бюджету;
27) здійснення бюджетними установами запозичень у будь-якій формі або надання бюджетними установами юридичним чи фізичним особам кредитів з бюджету всупереч цьому Кодексу;
28) здійснення видатків, кредитування місцевого бюджету, які відповідно до цього Кодексу мають проводитися з іншого бюджету;
29) здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України; …
32) включення недостовірних даних до звітів про виконання державного бюджету (місцевого бюджету), річного звіту про виконання закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет), а також порушення порядку та термінів подання таких звітів;
33) порушення встановлених вимог щодо ведення бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання бюджетів;
34) порушення встановлених порядку або термінів подання фінансової і бюджетної звітності бюджетних установ, а також подання такої звітності у неповному обсязі;
35) невідповідність даних, наведених у фінансовій і бюджетній звітності бюджетних установ, даним бухгалтерського обліку;
36) включення недостовірних даних до звітів про виконання паспортів бюджетних програм (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі), а також порушення порядку та термінів подання таких звітів; …
38) здійснення видатків на утримання бюджетної установи одночасно з різних бюджетів всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України; …
40) інші випадки порушення бюджетного законодавства учасником бюджетного процесу.
За приписами ст.120 Бюджетного кодексу України зупинення операцій з бюджетними коштами полягає у зупиненні будь-яких операцій із здійснення платежів з рахунку порушника бюджетного законодавства. Механізм зупинення операцій з бюджетними коштами визначається Кабінетом Міністрів України. Зупинення операцій з бюджетними коштами можливе на строк до 30 днів у межах поточного бюджетного періоду, якщо інше не передбачено законом.
Статтею 3 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.2011р. №21 затверджено Порядок зупинення операцій з бюджетними коштами (далі - Порядок №21), який визначає механізм застосування Мінфіном, органами Державної казначейської служби, державної фінансової інспекції, місцевими фінансовими органами, головними розпорядниками бюджетних коштів (далі - уповноважений орган) у межах наданих їм повноважень до розпорядників та/або одержувачів бюджетних коштів (далі - розпорядники та/або одержувачі) такого заходу впливу, як зупинення операцій з бюджетними коштами.
Відповідно до п.2 Порядку №21 зупинення операцій з бюджетними коштами застосовується у разі виявлення факту порушення вимог бюджетного законодавства, передбаченого пунктом 2 частини першої статті 117 Бюджетного кодексу України, і полягає у зупиненні будь-яких операцій із здійснення платежів з рахунків розпорядників та/або одержувачів, крім випадків, визначених абзацами третім - п'ятим пункту 3 цього Порядку. При цьому складається протокол про порушення бюджетного законодавства. Якщо факт порушення вимог бюджетного законодавства зафіксовано в акті ревізії контролюючого органу, то протокол про порушення вимог бюджетного законодавства не складається.
На підставі зазначеного протоколу або акта ревізії уповноважений орган приймає протягом трьох робочих днів з дня його надходження розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами (далі - розпорядження про зупинення операцій) за формою згідно з додатком 1.
Пунктом 14 Порядку №21 визначено, що відновлення операцій з бюджетними коштами не позбавляє уповноважені органи права повторного застосування такого заходу впливу за порушення вимог бюджетного законодавства, як зупинення операцій з бюджетними коштами, до тих же розпорядників та/або одержувачів у разі не усунення або вчинення зазначених порушень у подальшому.
З матеріалів справи вбачається, що на момент прийняття оскаржуваних розпоряджень, Сумською районною державною лікарнею ветеринарної медицини не були усунені порушення вимог бюджетного законодавства зафіксованих в акті ревізії від 01.07.2014р. №07-06/42, тому відповідач мав право повторного застосування такого заходу впливу за порушення вимог бюджетного законодавства, як зупинення операцій з бюджетними коштами.
Проте, таке право відповідача, у відповідності до вимог ст.120 Бюджетного кодексу України, обмежене поточним бюджетним періодом, який, у даному випадку, закінчувався 31.12.2014року.
Тому, державна фінансова інспекція в Сумській області не мала права в іншому бюджетному періоді вчиняти дії щодо прийняття розпоряджень від 10.03.2015р. №10 та від 25.03.2015р. №13 про зупинення операцій з бюджетними коштами Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини на рахунках.
Крім того, з оскаржуваних розпоряджень вбачається, що зупинення операцій з бюджетними коштами Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини на рахунках застосовано за порушення позивачем п.33 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України - порушення встановлених вимог щодо ведення бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання бюджетів.
В той же час, відповідачем не врахована постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 09.12.2014 року у справі №818/2320/14 за позовом Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини до державної фінансової інспекції в Сумській області про визнання рішення недійсним, (була чинною на момент прийняття оскаржуваних розпоряджень), згідно якої визнані протиправними та скасовані пункти 2, 3, 4, 6 та частково пункт 7 листа - вимоги від 04.08.2014р.
Тобто, судом визнані протиправними порушення зазначені у листі - вимозі та які, у тому числі, вказані у оскаржуваних розпорядженнях, як підстави зупинення операцій з бюджетними коштами Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 21.04.2015року у справі №818/2320/14 скасовані постанови Сумського окружного адміністративного суду та Харківського апеляційного адміністративного суду у даній справі, а позовні вимоги Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини до державної фінансової інспекції в Сумській області про визнання рішення недійсним задоволені в повному обсязі.
Отже, на момент розгляду справи, підстави прийняття оскаржуваних розпоряджень повністю скасовані.
Вказані обставини свідчать про протиправність розпоряджень державної фінансової інспекції в Сумській області від 10.03.2015р. №10 та від 25.03.2015р. №13 про зупинення операцій з бюджетними коштами Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини на рахунках.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Державна фінансова інспекція в Сумській області не довела правомірності своїх дій щодо прийняття розпоряджень від 10.03.2015р. №10 та від 25.03.2015р. №13 про зупинення операцій з бюджетними коштами Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини на рахунках, та правомірності цих розпоряджень.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії державної фінансової інспекції в Сумській області з прийняття розпоряджень від 10.03.2015р. №10 та від 25.03.2015р. №13 про зупинення операцій з бюджетними коштами Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини на рахунках, а також визнати протиправними вказані розпорядження.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини до державної фінансової інспекції в Сумській області про визнання дій протиправними, визнання протиправними розпоряджень - задовольнити.
Визнати протиправними дії державної фінансової інспекції в Сумській області з прийняття розпоряджень від 10.03.2015р. №10 та від 25.03.2015р. №13 про зупинення операцій з бюджетними коштами Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини на рахунках.
Визнати протиправними розпорядження державної фінансової інспекції в Сумській області від 10.03.2015р. №10 та від 25.03.2015р. №13 про зупинення операцій з бюджетними коштами Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини на рахунках.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови складено 4 травня 2015 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар