Постанова від 07.05.2015 по справі 816/1161/15-а

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/1161/15-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Лі Н.А.,

представника позивача - Данілової Н.Н.,

представника відповідача - Романченко А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" до Машівської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання нечинним розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

09 квітня 2015 року Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (далі - ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", позивач) звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою (з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 28.04.2015 /а.с. 34/) до Машівської районної державної адміністрації Полтавської області (далі - Машівська РДА, відповідач) про визнання нечинним пункту 1 розпорядження голови Машівської районної державної адміністрації Полтавської області №103 від 26.03.2015 в частині дати закінчення опалювального сезону.

Позовні вимоги мотивовані тим, що пункт 1 прийнятого відповідачем розпорядження №103 від 26.03.2015 в частині дати закінчення опалювального сезону суперечить вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 №296 "Деякі питання забезпечення населення, підприємств, установ та організацій природним газом до кінця опалювального сезону 2014/15 року" та спільного листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №7/9 від 23.03.2015 та №04/31-563 від 24.03.2015, а відтак підлягає визнанню нечинним.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги визнала та не заперечувала проти задоволення адміністративного позову ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго".

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" здійснює господарську діяльність з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, на підставі відповідних ліцензій та одночасно є виконавцем послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання.

Основним напрямком діяльності ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" є забезпечення тепловою енергією на опалення та підігрів води житлового фонду, комунально-побутових та інших об'єктів на території м. Полтави та Полтавської області. Позивач є підприємством комунальної форми власності, про що свідчить копія статуту, з урахуванням змін до нього (а.с. 10-23).

26.03.2015 відповідно до статті 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", пункту 5 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення №630 та у зв'язку з підвищенням середньодобової температури зовнішнього повітря вище 8 градусів С головою Машівської РДА прийнято розпорядження №103 про закінчення опалювального сезону 2014-2015 років з 31.03.2015 /пункт 1 розпорядження (а.с. 9)/.

Не погодившись із прийнятим розпорядженням у частині визначеної дати закінчення опалювального сезону, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи правову оцінку пункту 1 оскаржуваного розпорядження, суд виходить з наступного.

Закон України "Про теплопостачання" від 02.06.2005 №2633-IV визначає основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання.

У відповідності до статті 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 №1875-IV централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо - це комунальні послуги.

Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 16 вказаного Закону комунальні послуги надаються споживачам безперебійно, виключно за винятком часу перерв на міжопалювальний період для систем опалення, рішення про початок та закінчення якого приймається виконавчими органами відповідних місцевих рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з правилами та іншими нормативними документами.

Постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.2005 затверджені Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які регулюють відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг, і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - Правила №630).

Відповідно до пункту 5 Правил №630 рішення про початок та закінчення опалювального сезону приймається виконавчими органами відповідних сільських, селищних та міських рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації, нормами санітарного законодавства та іншими нормативними документами.

Згідно зі статтею 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 №586-XIV на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Як слідує з матеріалів справи, рішенням Машівської селищної ради Полтавської області від 15.08.2012 ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" визначене виконавцем послуг з централізованого опалення в житлових будинках смт Машівка (а.с. 46).

Тобто, розпорядження голови Машівської РДА від 26.03.2015 №103 про закінчення опалювального сезону 2014-2015 років з 31.03.2015 підлягало обов'язковому виконанню ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго".

Разом з тим, підпунктом 2 пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 №296 "Деякі питання забезпечення населення, підприємств, установ та організацій природним газом до кінця опалювального сезону 2014/15 року" установлено, що рішення про початок та закінчення опалювального сезону 2014/15 року приймається виконавчими органами сільських, селищних та міських рад або місцевими державними адміністраціями відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. N 630 (Офіційний вісник України, 2005 р., N 30, ст. 1811), за погодженням з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і Міністерством енергетики та вугільної промисловості.

Так, постанова Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 прийнята в особливих умовах. Відсутність необхідних обсягів природного газу для проведення опалювального сезону 2014/15 року вимагає додаткових заходів посиленого контролю обсягів споживання природного газу теплогенеруючих та теплопостачальних організацій. Тому, постанова Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 є спеціальним нормативно-правовим актом у правовідносинах визначення початку та закінчення опалювального сезону та підлягає обов'язковому застосуванню.

Керуючись підпунктом 2 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 №296, спільним листом за №7/9 від 23.03.2015 та №04/31-563 від 24.03.2015 Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України і Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, повідомили про своє погодження рішень/розпоряджень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, місцевих державних адміністрацій України про закінчення опалювального сезону 2014-2015 років, за умови дотримання вимог пункту 7.9.4. Правил технічної експлуатації теплових установ і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007 №71, яким передбачено закінчення опалювального періоду при перевищенні середньої добової температури зовнішнього повітря +8 град. С протягом трьох діб. При цьому, Міністерства просили розглянути можливість закінчення опалювального сезону 2014-2015 років у терміни до 31 березня 2015 року, залежно від погодних умов та кліматичних особливостей кожного регіону.

Відповідно до інформації, викладеної у довідці Полтавського обласного центру з гідрометеорології №33-03-23/108 від 32.04.2015, за даними метеорологічних спостережень на метеостанції Полтава відмічалась наступна середня добова температура: 23.03.2015р. - 1,2 град.С, 24.03.2015р. + 2,3 град.С, 25.03.2015р.+ 5,8 град.С, 26.03.2015 р. + 7,4 град.С (а.с. 24). При цьому, в довідці зазначено, що м. Карлівка, смт Машівка, смт Котельва та смт Решетилівка, знаходяться найближче до метеостанції Полтава (вищезазначені метеодані характерні для цих регіонів).

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що опалювальний сезон 2014-2015 років у Машівському районі Полтавської області міг бути закінчений у терміни до 31 березня 2015 року лише у разі коли мало б місце перевищення середньої добової температури зовнішнього повітря +8 град. С протягом трьох діб. Проте, як свідчать дані Полтавського обласного центру з гідрометеорології протягом трьох діб, що передували даті прийняття оскаржуваного розпорядження, середня добова температура була значно нижчою.

За таких обставин, пункт 1 прийнятого відповідачем розпорядження в частині визначення дати закінчення опалювального сезону суперечить вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 №296 та спільного листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України і Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №7/9 від 23.03.2015 та №04/31-563 від 24.03.2015, впливає на обов'язки ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" щодо закінчення опалювального періоду.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відтак, суд погоджується з доводами позивача, що пункт 1 розпорядження голови Машівської РДА №103 від 26.03.2015 суперечить умовам погодження Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України і Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, а тому не може вважатися таким, що прийнятий в межах повноважень відповідача та у спосіб, що передбаченій законодавством України.

Як пояснив представник позивача, в зв'язку зі зниженням середньодобової температури зовнішнього повітря на території міста Полтави та районів, які отримують теплову енергію, що виробляється ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", котельні підприємства, в тому числі і на території смт Машівка, не припинили свою роботу з 31.03.2015. При цьому, за умови, якщо надання послуг з централізованого опалення закінчилось пізніше встановленого у розпорядженні строку, то у підприємства-позивача виникає обов'язок проведення перерахунку розміру плати за надані послуги шляхом зменшення плати.

Порядок проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України №151 від 17.02.2010, поширюється на суб'єктів господарювання всіх форм власності, предметом діяльності яких є надання послуг, і фізичних та юридичних осіб, яким надаються послуги. У разі ненадання послуг або надання їх не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних і якісних показників від нормативних, виконавець проводить перерахунок розміру плати за фактично надані послуги шляхом зменшення розміру плати за надання послуг з урахуванням вимог, наведених у додатку до Порядку.

З приводу обов'язковості застосування постанови Кабінету Міністрів України №151 від 17.02.2010 необхідно зазначити, що відповідно до пункту 3 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.2005, послуги надаються споживачам безперебійно, виключно за винятком часу перерв, визначених відповідно до частини третьої статті 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

За змістом статті 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" комунальні послуги надаються споживачам безперебійно, виключно за винятком часу перерв на:

1) проведення ремонтних і профілактичних робіт виконавцем/виробником за графіком, погодженим з виконавчими органами місцевих рад або місцевими державними адміністраціями згідно з нормативними документами. Допустима тривалість перерв у наданні послуг, їх періодичність встановлюються Кабінетом Міністрів України на підставі стандартів, нормативів, норм, порядків та правил експлуатації, проведення випробувань теплових мереж, поточного і капітального ремонтів, реконструкції об'єктів житлового фонду;

2) міжопалювальний період для систем опалення, рішення про початок та закінчення якого приймається виконавчими органами відповідних місцевих рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з правилами та іншими нормативними документами;

3) ліквідацію наслідків аварій або дії обставин непереборної сили. Перерва у наданні комунальних послуг, яка виникла внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили, має бути ліквідована у найкоротші терміни, що визначаються нормативними документами. Якщо ліквідація наслідків аварії або дії обставин непереборної сили потребує більше однієї доби, виконавець/виробник спільно з органами місцевого самоврядування здійснює заходи щодо зменшення її негативного впливу на споживачів.

Виконавець/виробник зобов'язаний проводити перерахунок розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі перерви в їх наданні, ненаданні або наданні не в повному обсязі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 3 Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2010 №151, виконавець зобов'язаний провести протягом місяця, що настає за розрахунковим, перерахунок розміру плати за надані споживачеві послуги у разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості незалежно від наявності заборгованості за надані послуги.

Кількісним показником послуг з централізованого опалення є своєчасний початок і закінчення опалювального сезону (протягом трьох діб із середньодобовою температурою 8 градусів С). Відповідно до Порядку відхиленням від кількісних показників вважається надання послуг з централізованого опалення пізніше встановленого строку або дострокове закінчення опалювального сезону.

Таким чином, нарахування плати за послугу з централізованого опалення в місяцях початку та закінчення опалювального сезону, у разі початку/закінчення не з першого числа місяця, здійснюється за фактичну кількість днів з початку опалювального сезону до кінця місяця в якому він розпочався та за кількість днів з початку місяця в якому він закінчується по дати закінчення опалювального сезону. Відповідно, у разі відхилення від кількісного показника, перерахунок розміру плати за надання послуг з централізованого опалення за умови відсутності квартирних та будинкових засобів обліку теплової енергії та оплати послуг в опалювальний сезон здійснюється за формулою, вказаною у підпункті 1 пункту 4 Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості .

З огляду на наведені правові норми, застосування механізмів проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №151 від 17.02.2010, є обов'язковим для застосування підприємством при нарахуванні плати за послугу з централізованого опалення.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Представник відповідача не надала суду достатніх, переконливих доказів щодо правомірності пункту 1 оскаржуваного розпорядження, натомість, керуючись правами, передбаченими статтею 51 Кодексу адміністративного судочинства України, визнала адміністративний позов повністю та не заперечувала проти його задоволення.

З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.

У зв'язку з цим, з Державного бюджету України на користь ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 73,08 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати нечинним пункт 1 розпорядження голови Машівської районної державної адміністрації Полтавської області №103 від 26.03.2015 "Про закінчення опалювального сезону 2014-2015 років" в частині дати закінчення опалювального сезону.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (ідентифікаційний код 03338030) судові витрати в сумі 73,08 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 12 травня 2015 року.

Суддя О.В. Гіглава