Постанова від 22.06.2009 по справі 2а-2399/09/0670

h

справа № 2а-2399/09/0670

категорія 6.12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2009 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Романченка Є.Ю. ,

при секретарі - Крижанівській О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

запозовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Коростені

до Приватного підприємства "Валком-монтаж"

про стягнення 55520,68 грн.,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом. Зазначав, що відповідачяк платник страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (далі - Фонд) зобов'язаний своєчасно і у повному обсязі сплачувати їх. У зв'язку з невиконанням даного зобов'язання у відповідача виникла заборгованість 52600,26 грн. страхових внесків та нарахована пеня за порушення обсягів сплати внесків 2920,42 грн., всього 55520,68 грн., яку позивач просив стягнути.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі, просила його задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позову, вважає його безпідставним з мотивів викладених в письмових запереченнях.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін суд встановив наступне.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 року № 1105-XIV.

Статтею 47даного Закону визначено, що розміри страхових внесків страхувальників обчислюються у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, на інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", які підлягають обкладенню прибутковим податком з громадян. Розмір страхового внеску залежить від класу професійного ризику виробництва, до якого віднесено виробництво.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач зареєстрований у відділені виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Коростені 22 червня 2001 року за реєстраційним номером 0612000229. Згідно заяви про реєстрацію та наданих документів підприємство було віднесено до 23 класу професійного ризику (код за КВЕД 51.70.0 - інші види оптової торгівлі) та встановлено страховий тариф на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві 1.16 % до фактичних витрат на оплату праці найманих працівників.

Статтею 45 Закону страхувальник зобов'язаний щорічно подавати робочому органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві відомості про чисельність працівників, річну суму заробітної плати, річний фактичний обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг).

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується представниками сторін в судовому засіданні, ПП "Валком-монтаж" вчасно звітувалось перед позивачем протягом 2007 - 2008 років подаючи всі вищевказні дані.

16.03.09 року відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Коростені була проведена перевірка фінансово-господарської діяльності відповідача щодо нарахування, своєчасності і повноти сплати страхових внесків.

По її результатам був складений акт перевірки за №23 від 16.03.2009 року, яким ПП "Валком-монтаж" донараховано страхових внесків за період 2008 року в розмірі 52600,26 грн., нараховано пені за порушення обсягів сплати внесків 2920,42грн., встановлений термін для сплати донарахованих внесків до 28 березня 2009 року. Акт керівником чи головним бухгалтером підприємства не підписаний.

Пунктом 8.5. Інструкції Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, затвердженої постановою правління Фонду 12.07.2007 № 36, визначено, За результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку, та керівником і головним бухгалтером страхувальника і скріплюється печаткою страхувальника в разі її наявності. Один з примірників акта передається під підпис керівникові або головному бухгалтеру страхувальника, а в разі відмови керівника від підпису акта перевірки один примірник акта надсилається страхувальнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення адресату. В акті зазначаються: за який період проведено перевірку, які виявлено порушення в нарахуванні і сплаті страхових внесків та пені, обчисленні і виплаті допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю; відображаються суми додатково нарахованих страхових внесків і пені та суми витрат, які приймаються до заліку за рахунок внесків чи підлягають виплаті застрахованим особам додатково. За наявності заперечень чи зауважень щодо змісту акта перевірки з боку страхувальника його керівник або головний бухгалтер підписує акт із зауваженнями в письмовій формі, що подається для розгляду в установленому порядку органу, який проводив перевірку.

В матеріалах справи, міститься копія акту №23 від 16.03.2009 року з відміткою про його отримання 17.03.2009 року головним бухгалтером, що не заперечила в судовому засіданні представник відповідача. Жодних заперечень чи зауважень щодо змісту акта перевірки з боку ПП "Валком-монтаж" не заявлено.

Дослідивши матеріали справи, судприходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Пунктом 43 Інструкції Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, затвердженої постановою правління Фонду 12.07.2007 № 36 (далі Інструкції), визначено, що якщо страхувальник здійснює декілька видів економічної діяльності, він підлягає віднесенню до того з них, який має найбільшу питому вагу в обсязі реалізованої продукції.

В судовому засіданні представник позивача пояснила, що в ході проведеної перевірки господарської діяльності ПП "Валком-монтаж" виявлено, що Фондом, помилково встановлено нижчий страховий тариф.

Згідно, відомості розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності за 2007 рік оптова торгівля (код за КВЕД 51.70.00) складав 29 %, а виготовлення та монтаж металевих конструкцій (код за КВЕД 28.11.0) - 71 %. Отже, основним видом діяльності за підсумками роботи підприємства в 2007 році є виробництво будівельних металевих конструкцій. Таким чином, страховий тариф на 2008 рік мав складати 6,62%, за класом професійного ризику 66., а не 1,16% як було встановлено.

Відповідно до пп.8.1., 8.2., 8.4. Інструкції робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюють контроль за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою перерахування та надходження страхових внесків, інших платежів до Фонду, а також за цільовим і правильним витрачанням його коштів. Планові перевірки проводяться не частіше одного разу на рік. Перевірці підлягають документи за весь період з моменту проведення попередньої перевірки. На виявлені під час перевірки суми коштів, на які страхувальником не нараховано страхові внески, за актом перевірки страхові внески донараховуються із сумою пені, а до винних посадових осіб застосовуються санкції відповідно до законодавства.

За результатами перевірки 16.03.2009 року, ПП "Валком-монтаж" донараховано страхових внесків за період 2008 року в розмірі 52600,26 грн., та нараховано пені за порушення обсягів сплати внесків 2920,42грн.

З матеріалів позову вбачається, що у ПП "Валком-монтаж" не було жодних зауважень чи заперечень до акту перевірки, крім того, в матеріалах справи міститься розрахункова відомість по сплаті страхових внесків за 1 квартал 2009 року з якої вбачається, що вказану суму донарахованих внесків та пеню підприємство включило до недоїмки, тобто погодилось з правомірністю її нарахування.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення 52600,26 грн. донарахованих страхових внесків за період 2008 року, є законними та обгрунтованими, підлягають задоволенню.

В частині позовних вимог про стягнення пені за порушення обсягів сплати внесків 2920,42грн., суд дійшов висновку про відмову в їх задоволенні, враховуючи наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ПП "Валком-монтаж" протягом 2008 року своєчасно та в повному обсязі сплачувало нараховані страхові внески згідно того страхового тарифу, який був визначений позивачем. Оскільки порушення обсягів сплати страхових внесків було не з вини підприємства, а через помилку позивача при визначенні страхового тарифу, застосування пені є на думку суду неправомірним.

На підставі вище наведеного, керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 року № 1105-XIV, ст. ст. 94, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, Житомирський окружний адміністративний суд

постановив:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з приватного підприємства "Валком-монтаж" (код ЄДРПОУ 31012215, м. Коростень, вул. Пацаєва,3, р/р 26006610 у АППБ "Аваль" МФО 311421) на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в місті Коростені (11500, м. Коростень, вул. Крупської, 7, р/р 37174401900230, УДК у Житомирській області, МФО 811039, код 25924076) 52600,26 грн. донарахованих страхових внесків за період 2008 року.

В частині стягнення 2920,42грн. нарахованої пені за порушення обсягів сплати внесків - відмовити. Згідно ст. 254 КАС України, постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя: Є.Ю. Романченко