14 квітня 2015 року
справа № 808/4985/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.
суддів: Іванова С.М. Чабаненко С.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 19 серпня 2014 року у справі № 808/4985/14 за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірм «Авангвард» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Авангвард» адміністративно - господарські санкції в сумі 25547 грн. 22 коп. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, та пеню в сумі 1103 грн. 76 коп. за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій. В обґрунтування заявлених вимог зазначало, що в порушення вимог частини першої статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” відповідачем не забезпечено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в кількості 1 особи, у зв'язку з чим йому нараховано адміністративно - господарські санкції в сумі 25547 грн. 22 коп. та пеню в сумі 1103 грн. 76 коп.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 19 серпня 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову. Апелянт зазначає, що відповідачем не працевлаштована встановлену законодавством кількість інвалідів та не вжито всіх необхідних заходів для їх працевлаштування, на підставі чого він не звільняється від обов'язку сплачувати штрафні санкції до відділення Фонду соціального захисту інвалідів відповідно до статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Сторони, належним чином повідомлені про день, місце і час розгляду апеляційної скарги, доказом чого є повідомлення про вручення рекомендованих поштових відправлень, у судове засідання не прибули, відповідач у поданому до суду клопотанні, просив проводити апеляційний розгляд без участі його уповноваженого представника.
Відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
У відповідності до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції на підставі письмових доказів, що містяться в матеріалах справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Авангард" зареєстроване як юридична особа. 24 лютого 2014 позивачем до Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік форми 10 ПІ, з якого вбачається, що середньооблікова чисельність штатних працівників підприємства становить - 36, середньооблікова чисельність штатних працівників підприємства, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність становить - 0, кількість інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 1, фонд оплати праці штатних працівників становить - 919,7 грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника - 25547 грн. За невиконання нормативу працевлаштування інвалідів, встановленого Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Авангард" має сплатити адміністративно-господарські санкції в сумі 25547,22 грн. За порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Авангард" терміну сплати адміністративно-господарської санкції Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів нарахована пеня в сумі 1103,76 грн.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Авангард» уживало усіх залежних від нього заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, шляхом звітування міському центру зайнятості про наявність вакансій про працевлаштування інвалідів.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити наступне.
У відповідності до положень частини 8 ст. 69 Господарського кодексу України визначено, що підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.
Статтею 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” передбачено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини третьої пункту 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Статтею 20 вказаного Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 Закону, щороку до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу місць для працевлаштування інвалідів, сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Згідно з Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.
Разом з тим, адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Податковим кодексом України, а є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.
Відповідно до частин 1, 2 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідачем у 2013 році вживалися всі можливі і залежні від нього заходи для працевлаштування інвалідів, а саме:
- в зазначений період відповідач звітував перед районним центром зайнятості про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів (а.с.14-20, 25);
- протягом 2013 року підприємство приймало участь у заходах, які проводилися державною службою зайнятості у напрямку працевлаштування інвалідів. Вказані обставини підтверджуються листом Розівського районного центру зайнятості від 27.05.2014 № 400/02-08 (а.с.25).
Позивачем не надано доказів, що протягом 2013 року відповідач відмовив інвалідам у працевлаштуванні. Відповідно до листа Розівського районного центру зайнятості від 27.05.2014 № 400/02-08 (а.с.25) працевлаштування інвалідів на підприємстві не відбулося у зв'язку з відмовою інвалідів від запропонованих вакансій.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів протиправно застосовані адміністративно-господарські санкції до відповідача, оскільки Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Авангард» вжито усіх залежних від нього заходів щодо забезпечення необхідної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на те, що судом першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення не допущено порушень норм матеріального і процесуального права, а викладені в ньому висновки відповідають обставинам справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 195-196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 19 серпня 2014 року у справі № 808/4985/14 - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення її тексту у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: А.В. Шлай
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: С.В. Чабаненко