Постанова від 15.04.2015 по справі 500/512/15-а

Справа № 500/512/15-а

Провадження № 2-а/500/49/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2015 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

в складі: головуючого судді - Бурнусуса О.О.,

при секретарі - Петровій В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ізмаїлі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманої суми допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з позовом, який уточнила та яким просить стягнути з ОСОБА_2 безпідставно отриману суму допомоги в розмірі 2643 грн. 76 коп., посилаючись на те, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. 27.03.2014 року ОСОБА_2 звернулась до ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а також допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2. При заповненні декларації про доходи ОСОБА_2 зазначила, що отримує допомогу на дитину та інших доходів не має. Згідно ст. 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» їй призначена соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з березня 2014 року по серпень 2014 включно. Також, відповідно п. п 19-22 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, ОСОБА_2 була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, який перевищує мінімальний, а саме з 01.01.2014 року по 31.08.2014 року в розмірі 845 грн. 91 коп. Разом з тим, перевіркою цільового використання бюджетних коштів, ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення було встановлено, що ОСОБА_2 отримує пенсію по втраті годувальника. У зв'язку із цим, внаслідок надання ОСОБА_2 недостовірної інформації про дохід сім'ї утворилась переплата по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягненням трирічного віку за період з 01.03.2014 року по 30.06.2014 року а розмірі 2043 грн., яка підлягає поверненню. За заявою ОСОБА_2 про утримання переплати від 27.06.2014 року управління праці та соціального захисту населення проводилась утримання з новопризначеної допомоги в розмірі 20% призначеної суми. 05.02.2015 року ОСОБА_3 виповнилось 3 роки і виплата допомоги більше не проводилась. За весь період утримано 785 грн. 36 коп. В зв'язку із цим залишок боргу становить 1257 грн. 64 коп., який підлягає поверненню.

В судове засідання представник позивача ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надала суду заву про розгляд справи за її відсутності, якою уточнені позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить позов задовольнити. Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, що підтверджено розпискою про отримання нею судової повістки про причини неявки суд не повідомила, заяв про відкладення слухання справи або слухання справи за її відсутності на адресу суду не направляла.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджено свідоцтвом про народженням серії І-ЖД № 296743 від 14.02.2012 року, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції Одеської області.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Відповідно до п. 18 Постанови Кабінету міністрів України від 27.12.2001 року за № 1715 «Про порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення. Днем звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважається день прийняття органом праці та соціального захисту населення відповідної заяви з усіма необхідними документами. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення зазначеної допомоги по день досягнення дитиною вказаного віку включно.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, знаходиться на обліку в ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради, як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а також допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно ч. 3 ст. 7 закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до п. 46 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2001 року №1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.

Перевіркою цільового використання бюджетних коштів управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради було встановлено, що ОСОБА_2 отримує пенсію по втраті годувальника в управлінні Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області, що підтверджено довідкою наданою управлінням праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради, згідно якої ОСОБА_2 отримує пенсію по втраті годувальника, що також підтверджено довідкою надано управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради від 25.06.2014 року.

За заявою ОСОБА_2 від 27.06.2014 року про утримання переплати, управлінням праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради проводилось утримання з новопризначеної допомоги в розмірі 20% призначеної суми. 05.02.2015 року ОСОБА_4 виповнилось три роки та виплата допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку не проводилась.

Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2001 року №1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Рішенням управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради Одеської області від 26.06.2014 року, ОСОБА_2 припинено призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям починаючи з 01.07.2014 року.

Відповідно до п 5.4 Інструкції щодо порядку оформлення і введення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 року № 345 передбачено, що повідомлення про припинення (або поновлення) надання соціальної допомоги надсилається отримувачу не пізніше 5 днів після прийняття такого рішення. У разі виявлення факту подання отримувачами документів з явно неправильними відомостями в повідомленні одночасно зазначаються термін, до якого мають бути відшкодовані надміру перераховані кошти, їх сума та реквізити рахунку, на який вони повинні бути перераховані.

Судом встановлено, що 24.09.2014 року та 13.02.2015 року на адресу відповідача ОСОБА_2 органами УПтСЗН надсилались повідомлення про необхідність відшкодувати надміру сплаченої державної соціальної допомоги та реквізити рахунку, на який вона повинна бути перерахована, однак відповідачем зазначена сума переплати повернута не була.

Таким чином, на підставі вищевикладеного, суд вважає за необхідне позовом управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманої суми допомоги задовольнити.

Керуючись ст.ст. 9-11, 69-71, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманої суми допомоги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (паспорт серії КМ № 655915 від 06.10.2010 року) на користь управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради надмірно сплачені кошти державної допомоги в розмірі 2643 грн. 76 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя: ОСОБА_5