08 липня 2009 р. Справа № 2а-18404/09/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого -судді Валюха В.М.,
при секретарі Польовій М.М.,
з участю представника позивача Мартинюка В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Контрольно-ревізійного управління в Волинській області до Головного управління Державного казначейства України у Волинській області про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії,
Контрольно-ревізійне управління в Волинській області звернулося з адміністративним позовом до Головного управління Державного казначейства України у Волинській області про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з прокуратури Волинської області надійшло доручення №07/1-508 від 24.06.2009 року про проведення позапланової ревізії для з'ясування наступних питань: дотримання вимог чинного законодавства службовими особами Головного управління Державного казначейства України у Волинській області при проведенні закупівель товарів, робіт та послуг за державні кошти; відповідність дій службових осіб Головного управління Державного казначейства України у Волинській області при отриманні бюджетних коштів на капітальний ремонт та реконструкцію адміністративного будинку та їх розпорядженням; законність визначення переможця виконання робіт за державні кошти та укладення відповідного договору, повнота виконання робіт, відповідно до укладених договорів на проведення капітального ремонту, проектно-кошторисній документації. На підставі п. 5 ч. 5 ст. 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» позивач просить надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності відповідача та встановити термін проведення такої ревізії з 27.07.2009 року по 14.08.2009 року, тривалістю 15 робочих днів.
Відповідач подав суду письмові пояснення, з яких вбачається, що не заперечує проти проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просить надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності відповідача та встановити термін проведення такої ревізії з 27.07.2009 року по 14.08.2009 року, тривалістю 15 робочих днів
Представник відповідача в судове засідання не прибув, проте від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи у відсутності представника.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що прокуратурою Волинської області проводиться дослідча перевірка за матеріалами планової перевірки організації роботи Головного управління Державного казначейства України у Волинській області, проведеної Державним казначейством України у травні 2009 року, оформленої актами від 28.05.2009 року.
25.06.2009 року до Контрольно-ревізійного управління в Волинській області від прокуратури Волинської області надійшло доручення №07/1-508 від 24.06.2009 року про проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Головного управління Державного казначейства України у Волинській області для з'ясування наступних питань: дотримання вимог чинного законодавства службовими особами Головного управління Державного казначейства України у Волинській області при проведенні закупівель товарів, робіт та послуг за державні кошти; відповідність дій службових осіб Головного управління Державного казначейства України у Волинській області при отриманні бюджетних коштів на капітальний ремонт та реконструкцію адміністративного будинку та їх розпорядженням; законність визначення переможця виконання робіт за державні кошти та укладення відповідного договору, повнота виконання робіт, відповідно до укладених договорів на проведення капітального ремонту, проектно-кошторисній документації.
Відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від органів прокуратури, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державної контрольно-ревізійної служби. Згідно із ч. 6 ст. 11 цього ж Закону позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
Оскільки в дорученні прокуратури Волинської області про проведення позапланової виїзної ревізії №07/1-508 від 24.06.2009 року містяться факти, які свідчать про порушення законів України, зокрема, Бюджетного кодексу України та Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», які полягають, зокрема, у тому, що Головним управлінням Державного казначейства України у Волинській області в період з 26.06.2007 року по 29.02.2008 року без застосування процедур закупівель укладено 4 договори на загальну суму 84812 грн. 29 коп., у 2007 році за відсутності кошторисного розрахунку здійснені видатки на реконструкцію гаража на загальну суму 162642 грн. 40 коп., а відповідач є підконтрольною установою, тому суд приходить до висновку, що для з'ясування питань, які зазначені у вказаному дорученні прокуратури Волинської області, необхідно надати дозвіл позивачу для проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності відповідача.
Керуючись ст. 163 КАС України, на підставі п. 5 ч. 5 ст. 11, ч. 6 ст. 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», суд
Адміністративний позов задовольнити.
Надати Контрольно-ревізійному управлінню в Волинській області дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Головного управління Державного казначейства України у Волинській області (місто Луцьк, вулиця Стрілецька, 4-а) тривалістю 15 робочих днів з 27 липня 2009 року до 14 серпня 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М.Валюх