Постанова від 03.08.2009 по справі 2а-5008/09/1/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

03.08.09Справа №2а-5008/09/1/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р. , при секретарі судового засідання Дубиніній А.В., за участю

представника позивача - Муніца Д.Д., довіреність № б/н від 28.01.09 року,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора Київського району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Відокремленний підрозділ "Держенергонагляд у Кримському регіоні"

до Комунального підприємства Житлово-експлуатаційного об'єднання Залізничного району м. Сімферополя"

про стягнення,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з адміністративним позовом Прокурор Київського району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Кримському регіоні” до Комунального підприємства «Житлово - експлуатаційне об'єднання Залізничного району м. Сімферополя АР Крим» про стягнення штрафу в сумі 510 гривень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 02.04.09 року по справі було відкрито провадження.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 02.04.09 року по справі було закінчено підготовче провадження та справу призначеного до судового розгляду.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, та пояснив, що ВП “Держенергонагляд у Кримському регіоні” була проведена перевірка та відповідач був притягнутий до відповідальності за порушення вимог законодавства про електроенергетику.

Відповідач у судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.

Суд вважає можливим розглядати справу у відсутності представника відповідача, повідомленого належним чином, на підставі наявних у справі доказів відповідно до частини 4 статті 128 КАС України.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги у повному обсязі з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України “Про електроенергетику ” від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Частиною 5 ст. 9 Закону передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929 затверджено Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Пунктом 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Відповідно до п.13 зазначеного Положення, в редакції постанови Кабінету Міністрів України N 131 від 13.02.2006р., головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право, зокрема:

- здійснювати в установленому порядку обстеження електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти;

- видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням;

- вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії вжиття заходів для усунення виявлених Держенергонаглядом порушень;

- складати в установленому законодавством порядку протоколи про адміністративні правопорушення та притягати до адміністративної відповідальності громадян і посадових осіб.

Отже, органи Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, у тому числі її відокремлений підрозділ “Держенергонагляд у Кримському регіоні” у відносинах з суб'єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються суб'єктами владних повноважень, які здійснюють заходи щодо впорядкування, контролю, нагляду за законодавством про електроенергетику.

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб'єктами господарювання.

Комунальне підприємство «Житлово - експлуатаційне об'єднання Залізничного району м. Сімферополя АР Крим» є юридичною особою.

Судом встановлено, що відповідач, являючись суб'єктом господарювання, здійснюючі підприємницьку діяльність, зобов'язаний виконувати всі обов'язки, пов'язані з регулюванням діяльності електроенергетики та енергозбереження в Україні.

Судом встановлено, що правовідносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії регулюються Законом України “Про електроенергетику ” від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР.

Відповідно до статті 9 Закону України “Про електроенергетику” Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:

- безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики;

- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;

- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;

- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;

- надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів;

- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;

- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;

- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Судом встановлено, що 03 вересня 2008 року державними інспекторами з енергетичного нагляду відповідно до статті 9 Закону України “Про електроенергетику ” проведено перевірку Комунального підприємства «Житлово - експлуатаційне об'єднання Залізничного району м. Сімферополя АР Крим», за наслідками якої був складений акт № 49/23 від 03.09.08 року. Зазначений акт був вручений відповідачу 03.09.08 року, що підтверджується відміткою про реєстрацію припису в канцелярії суб'єкта господарювання від 03.09.08 року № 1910.

Судом встановлено, що позивачем на підставі статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, статті 9 Закону України “Про електроенергетику ” та акту № 49/23 від 03.09.08 року начальнику Комунального підприємства «Житлово - експлуатаційне об'єднання Залізничного району м. Сімферополя АР Крим» Романча М.М. був внесений припис № 49/23 від 03.09.08 року щодо усунення порушень чинного законодавства, з повідомленням позивача про виконання до 01.11.08 року.

Зазначений припис був вручений відповідачу 03.09.08 року, що підтверджується відміткою про реєстрацію припису в канцелярії суб'єкта господарювання від 03.09.08 року № 1911.

Судом встановлено, що 14 листопада 2008 року позивачем проведена перевірка виконання відповідачем вимог припису № 49/23 від 03.09.08 року, яка була оформлена актом перевірки № 4-01-01-0097/Ап/ПП/0025 від 14.11.08 року.

Під час перевірки було встановлено, що відповідачем вимоги припису № 49/23 від 03.09.08 року частково не виконані. Начальник Комунального підприємства «Житлово - експлуатаційне об'єднання Залізничного району м. Сімферополя АР Крим» Романча М.М. з актом ознайомився, отримав один його примірник, що підтверджується його підписом на акті.

Згідно ч.3 ст.27 Закону України “Про електроенергетику ” суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:

- за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок накладення державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 "Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання".

Відповідно до пунктів 7, 8 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.

Судом встановлено, що 12 січня 2009 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії Даньшиним І.К. на підставі акту перевірки № 4-01-01-0097/Ап/ПП/0025 від 14.11.2008 року прийнята постанова № 12кр про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики.

Відповідно постанови № 12кр від 12 січня 2009 року за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису № 49/23 від 03 вересня 2008 року Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі ст.27 Закону України “Про електроенергетику ” до Комунального підприємства «Житлово - експлуатаційне об'єднання Залізничного району м. Сімферополя АР Крим» був застосований штраф в розмірі 510 гривень.

Зазначена постанова була надіслана відповідачеві 12.01.09 року, та отримана відповідачем 14.01.09 року, що підтверджується поштовим повідомленням № 860518.

Судом встановлено, що постанова № 12кр від 12 січня 2009 року відповідачем не оскаржена, протиправною у встановленому порядку не визнана, не скасована, та є належним доказом наявності заборгованості відповідача по справі.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про обґрунтованість та наявність підстав прийняття постанови про накладення штрафу на відповідача та здійснення своїх функцій позивачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Але відповідач доказів, які б спростовували доводи позивача, суду не надав.

Згідно пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

При таких обставинах, приймаючи до уваги, що на момент розгляду справи відповідачем сума штрафу не погашена, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94, 158-163КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Стягнути з Комунального підприємства «Житлово - експлуатаційне об'єднання Залізничного району м. Сімферополя АР Крим» (ідентифікаційний код 05480542) штраф в розмірі 510 гривень (код платежу 21081100, р/р 31112106700002 в ГУ ДКУ в АРК, ЗКПО 34740405, МФО 824026, одержувач: Державний бюджет м. Сімферополь АР Крим).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня оголошення у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня оголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд АР Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Трещова О.Р.