ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № 6/359
м. Київ
06.08.2009 р. 10год.08 хв. № 2а-3206/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу
за позовом Всеукраїнська громадська організація "Ліга народних адвокатів"
до Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва
про визнання нечинним та скасування рішення №7/1505 від 20.02.2009р.
за участю представників:
позивача: Паньковський С.І., Василик В.В.
відповідача: Рудь М.П., Грембовський В.О.
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 06.08.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулася Всеукраїнська громадська організація «Ліга народних адвокатів»з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва про визнання нечинним та скасування рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва від 20.02.2009 р. № 7/1505 про відмову у включенні Всеукраїнської громадської організації «Ліга народних адвокатів»( далі - ВГО) (код 36215806) до Реєстру неприбуткових організацій (установ) та зобов'язання Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва про включення Всеукраїнської громадської організації «Ліга народних адвокатів»(код 36215806) до Реєстру неприбуткових організацій (установ) та присвоєння їй ознаки неприбутковості та надання голові Всеукраїнської громадської організації «Ліга народних адвокатів»(код 36215806) письмового рішення про включення позивача до Реєстру неприбуткових організацій (установ).
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач - Всеукраїнська громадська організація «Ліга народних адвокатів», вказує на те, що відповідачем неправомірно відмовлено у включенні громадської організації до Реєстру неприбуткових організацій (установ) на підставі того, що в статутних документах позивача неконкретизовані види діяльності. Вказане не відповідає дійсності з огляду на те, що статут ВГО складений у відповідності до Закону України «Про об'єднання громадян»та здійснює свою діяльність у правовому полі. А тому, відмова податкового органу у не включенні до Реєстру неприбуткових організацій (установ) Всеукраїнської громадської організації «Ліга народних адвокатів»є неправомірною.
Відповідач проти позовних вимог заперечує на підставі того, що статут Всеукраїнської громадської організації «Ліга народних адвокатів»не містить конкретизованих видів діяльності, що суперечить вимогам п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»в редакції Закону України від 22.05.1997 р. № 283/97-ВР (далі Закон України № 283/97-ВР), а тому ДПІ у Шевченківському районі м. Києва не має можливості внести до Реєстру неприбуткових організацій (установ) Всеукраїнської громадської організації «Ліга народних адвокатів». Після приведення Статуту позивача у відповідність до норм Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», податковим органом буде розглянуте питання щодо включення до Реєстру неприбуткових організацій (установ).
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
До Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Всеукраїнською громадською організацією «Ліга народних адвокатів»була подана реєстраційна заява від 16.02.2009 р. на присвоєння ознаки неприбуткових організацій та включення до Реєстру неприбуткових організацій.
ДПІ у Шевченківському районі м. Києва листом від 18.02.2009 р. № 1456/10/15-507 повідомила керівника Всеукраїнської громадської організації «Ліга народних адвокатів»про можливість внесення до Реєстру неприбуткових організацій лише за умови приведення статутних документів у відповідність вимогам ст..7.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№ 283/97-ВР від 22.05.1997 р. на підставі того, що абзацом «г»п.п.7.11.1 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»визначено, що до неприбуткових установ і організацій відносяться інші, ніж визначені у абзаці «б»цього підпункту, юридичними особами, діяльність яких не передбачає одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів
Від оподаткування звільняються доходи отримані у вигляді: разових або періодичних внесків засновників та членів; пасивних доходів; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
На виконання Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»Наказом ДПА України від 11.07.1997 р. № 232 було затверджено Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ.
Створення і ведення Реєстру здійснюється Державною податковою адміністрацією України. Порядок визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій) розроблено на виконання п.1.4 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ.
В Порядку визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій) зазначені установи та організації, які підпадають під визначення неприбуткові код 0011):
Інші, ніж визначені в абзаці «б»цього підпункту, юридичні особи, діяльність яких не передбачає одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів..
Також, цим Порядком визначено доходи, які звільняються від оподаткування кошти або майно, які надходять від проведення їх основної діяльності; пасивні доходи; дотації або субсидії.
Перелік доходів, які звільняються від оподаткування є вичерпним.
Пунктом 2.4 Статуту Всеукраїнської громадської організації «Ліга народних адвокатів» визначено види діяльності, які передбачають ведення господарської діяльності та отримання прибутку, а саме:
- проводити конференції, організовувати семінари, виставки, лекції, конкурси, культурно-масові, відпочинкові та спортивні заходи, консультації, табори, вечірки;
співпрацювати із засобами масової інформації та створювати власні періодичні видання, аудіо та відео матеріали та розповсюджувати їх.
В Порядку визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій) зазначено, що статутні документи неприбуткових організацій повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності, які звільняються від оподаткування.
Тому, на думку відповідача, Всеукраїнська громадська організація «Ліга народних адвокатів»може бути визнано неприбутковою організацією і внесено до Реєстру лише за умови приведення статутних документів у відповідність вимогам ст..7.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення з наступних підстав.
Міністерством юстиції України 01 липня 2008 р. за № 1104/5 було зареєстровано Всеукраїнську громадську організацію «Ліга народних адвокатів»(далі - «ВГО»). 09 лютого 2009 р. за № 35765 ВГО «Ліга народних адвокатів»була взята на облік, як платник податків у ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, про що свідчить Довідка від 09.02.2009 р. № 35765/29-107 за формою № 4-ОПП видана ДПІ у Шевченківському районі м. Києва.
16 лютого 2009 р. ВГО «Ліга народних адвокатів»звернулось до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва із заявою про присвоєння організації ознаки неприбутковості та включення ВГО «Ліга народних адвокатів»до Реєстру неприбуткових організацій (установ). За наслідками розгляду заяви ДПІ у Шевченківському районі м. Києва прийняла Рішенням № 7/1505 від 20 лютого 2009 р. про відмову у включенні організації до реєстру неприбуткових організацій (установ).
Відповідно до затвердженого установчою конференцією п. 1.5 Статуту Всеукраїнської громадської організації «Ліга народних адвокатів», правовою основою діяльності ВГО є Конституція України, Закон України «Про об'єднання громадян»та статут ВГО «Ліга народних адвокатів». Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України «Про об'єднання громадян»від 16.06.1992 р. № 2460-ХІІ зі змінами та доповненнями (далі - Закон України № 2460-ХІІ), його дія не поширюється на релігійні, кооперативні організації, об'єднання громадян, що мають основною метою одержання прибутків, комерційні фонди та ін. Таким чином, статутом ВГО «Ліга народних адвокатів»передбачено та визначено, що у своїй діяльності ВГО керується положеннями Закону України «Про об'єднання громадян»та здійснює свою діяльність у правовому полі.
Відповідно до п. 5 ст. 21 Закону України «Про об'єднання громадян», кошти та інше майно об'єднань громадян, в тому числі тих, що ліквідуються, не може перерозподілятись між їх членами і використовується для виконання статутних завдань або на благодійні цілі, а у випадках, передбачених законодавчими актами, за рішенням суду спрямовується в доход держави.
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України № 2460-ХІІ, об'єднання громадян у встановленому порядку подають фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати. Таким чином, висновок про доходи та витрати об'єднання громадян може бути встановлено фінансовими органами тільки на підставі поданих позивачем декларацій.
Відповідно до п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», платниками податку є з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.
Порядок та підстави оподаткування неприбуткових підприємств визначаються п. 7.11. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Відповідно до підпункту 7.11.12 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», Центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації. Рішення центрального податкового органу можуть бути оскаржені в судовому порядку. Тобто, набуття статусу неприбуткової організації здійснюється при її первісній реєстрації.
Як встановлено судом, відносно позивача була здійснена процедура первісної реєстрації, а сама ВГО «Ліга народних адвокатів»взята на облік як платник податків в лютому 2009 р., тому позивач має право на набуття статусу неприбуткової, в разі, якщо її діяльність не суперечить Закону України «Про об'єднання громадян», а основними та переважними видами діяльності є здійснення діяльності, що не має на меті систематичного отримання прибутку.
Підпунктом 7.11.1. п. 7.11. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»визначено, що ст. 7 застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадськими організаціями, створеними з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно з Законом України «Про об'єднання громадян»; науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III - IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, заповідниками, музеями-заповідниками.
Тому, оскільки ВГО «Ліга народних адвокатів»є громадською організацією створеною у відповідності до Закону України «Про об'єднання громадян», то безумовно підпадає під положення п. 7.11. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», та має законодавчо визначену назву «Оподаткування неприбуткових установ і організацій». Жодних виключень чи уточнень, а також інших додаткових класифікаційних ознак пункт 7.11. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»відносно видів громадських організацій, які можуть не підпадати під дію пункту 7.11. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а отже визнаватись неприбутковими чи іншим чином свідчити про прибутковість (неповну, часткову прибутковість та ін.) неприбуткових організацій вказаний Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств»не містить.
Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств»визначає єдині вимоги до суб'єкта, який визнається неприбутковим. Тобто визначає вимогу про те, що відповідний суб'єкт повинен мати статус неприбуткової організації та бути створеним у порядку, який визначений законом. При цьому такий статус визначається безпосередньо, законом.
На думку суду, для вирішення питання щодо включення позивача до Реєстру неприбуткових організацій та установ за ознакою неприбутковості податковій службі потрібно лише визначити відповідність ВГО «Ліга народних адвокатів»вимогам Закону України «Про об'єднання громадян», з метою визначення можливості включення такого заявника за суб'єктним складом до відповідного реєстру у відповідності до підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Жодним нормативно-правовим актом не ставиться в залежність можливість включення ВГО «Ліга народних адвокатів»чи іншого відповідного суб'єкта від джерела і виду доходу або формування майна заявника.
У відповідності до положень підпункту 7.11.9 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», у разі коли доходи неприбуткових організацій, отримані протягом звітного (податкового) року з джерел, визначених підпунктом 7.11.5, на кінець першого кварталу наступного за звітним року перевищують 25 відсотків від загальних валових доходів, отриманих протягом такого звітного (податкового) року, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок з нерозподіленої суми прибутку за ставкою, встановленою пунктом 10.1 статті 10 цього Закону, до суми такого перевищення. Внесення до бюджету зазначеного податку здійснюється за результатами першого кварталу наступного за звітним року у строки, встановлені для інших платників податку. Незалежно від положень абзацу першого цього підпункту, у разі коли неприбуткова організація отримує доход з джерел, інших ніж визначені відповідними підпунктами 7.11.2 - 7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.
Таким чином, на думку суду, достатньою підставою для того, щоб встановити ознаку неприбутковості позивача є встановлення факту приналежності її до категорії суб'єктів визначених підпунктом 7.11.1 п. 7.11. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Крім того, право на отримання прибутку позивачем в процесі діяльності не може бути безумовною підставою для відмови внесення ВГО «Ліга народних адвокатів»до Реєстру неприбуткових організацій (установ) при первинній реєстрації позивача, оскільки отримання прибутку неприбутковою організацією не суперечить цілям та положенням Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»та не може бути перешкодою для включення такого об'єднання до Реєстру неприбуткових організацій (установ).
Частиною 2 п. 16.10 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»встановлено, що неприбуткові організації, визначені пунктом 7.11 цього Закону, сплачують податок на прибуток від неосновної діяльності у загальному порядку. В статуті ВГО «Ліга народних адвокатів»не визначено, що основною метою організації є отримання прибутку від здійснення фінансово-господарської діяльності. Відповідно до п. 5.1 статуту ВГО «Ліга народних адвокатів», джерелами надходжень позивача є активи та пасиви, визначені в п.п. 7.11.3 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», тобто саме ті доходи, які не підлягають оподаткуванню.
Так, відповідно до пп. 7.11.3 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці «б» підпункту 7.11.1, отримані у вигляді: коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; пасивних доходів; коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям, від проведення їх основної діяльності, з урахуванням положень підпункту 7.11.11 цієї статті; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
Отже, Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств»передбачає можливість отримання неприбутковою організацією доходу, який є базою оподаткування. Тобто, передбачений відповідний порядок оподаткування операцій неприбуткової установи у залежності від джерел надходження коштів, але наявність таких операцій не позбавляє неприбуткову установу її статусу, і тим більше не перешкоджає їй цей статус отримати у випадку первинної реєстрації ще до фактичного отримання прибутку від побічної діяльності.
Відповідно ж до ч. 2 п. 16.10 ст. 16 Закону України № 283/97-ВР, неприбуткові організації, визначені пунктом 7.11 цього Закону, сплачують податок на прибуток від неосновної діяльності у загальному порядку, про що уже згадувалося.
Оскільки ВГО «Ліга народних адвокатів», відповідно до положень її статуту підпадає під ознаки неприбуткової, оскільки її діяльність є такою, що не має на меті отримання прибутку тому, відповідно, позхивач має право на присвоєння йому ознаки неприбутковості і включення до реєстру неприбуткових установ (організацій) у порядку встановленому чинним законодавством.
Відповідно до «Порядку визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій)», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 03 липня 2000 р. № 355, присвоєння установам та організаціям коду ознаки здійснюють місцеві органи державної податкової служби. Відповідно до Розділу II вказаного Порядку, при визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) необхідно керуватися Законами України «Про об'єднання громадян», «Про оподаткування прибутку підприємств», іншими нормативно-правовими актами. Однак, при цьому слід мати на увазі, що ч.2 ст. 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, (але ніяк не «...іншими нормативними актами»). Згідно ч. 2 та ч. З ст. 8 Конституції України - Конституція України має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень зазначених статей необхідно позов задовольнити частково, оскільки у позивача наявні докази неправомірності відмови позивачу в частині внесення Всеукраїнської громадської організації «Ліга народних адвокатів»(код 36215806) до Реєстру неприбуткових організацій (установ).
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підтвердження викладеному в заяві, позивач, на думку суду, довів правомірність заявлених в позові вимог. Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати нечинним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва від 20.02.2009 р. № 7/1505 про відмову у включенні Всеукраїнської громадської організації «Ліга народних адвокатів»(код 36215806) до Реєстру неприбуткових організацій (установ).
3. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі м. Києва розглянути питання щодо включення Всеукраїнської громадської організації «Ліга народних адвокатів»(код 36215806) до Реєстру неприбуткових організацій (установ) та присвоєння їй ознаки неприбутковості.
4. Судові витрати у розмірі 1,70 грн. присудити на користь Всеукраїнської громадської організації «Ліга народних адвокатів»(код 36215806) з Державного бюджету України.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Добрянська Я.І.