14037, м. Чернігів, вул. Гончарова, 4
25 лютого 2009 р. № 2а-3661/09/2570
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Скалозуб Ю.О., при секретарі Грузновій О.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу
за позовом прокурора Куликівського району в інтересах держави в особі Куликівського районного центру зайнятості
досільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агро -Фалкон "
простягнення заборгованості
за участю представників сторін:
від прокуратури
від позивача Козакової І.М.
Кравченко Г.С., наказ № 107 ос від 14.04.2000 року
До Чернігівського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора Куликівського району в інтересах держави в особі Куликівського районного центру зайнятості до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальність "Агро-Фалкон", в якій позивач просить винести рішення про стягнення страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 323,03 грн.
В судовому засіданні представник прокуратури та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили його задовольнити.
Відповідач заперечень на позов не надав, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Ухвала про призначення розгляду справи та повістки направлялися відповідачу за наявною у матеріалах справи адресою.
Відповідно до ст. 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно довідки ЄДРПОУ сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Фалкон" зареєстроване як юридична особа.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Діяльність Фонду регулюється Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Законом України "Про зайнятість населення".
Відповідно до ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості, які є робочим органом виконавчої дирекції Фонду. Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи організовують виконання рішень правління Фонду та забезпечують дотримання законодавства України про страхування на випадок безробіття, діють від імені Фонду, контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, представляють інтереси Фонду в судових та інших органах.
Відповідно до п.6 ст.12 цього закону, виконавча дирекція Фонду представляє інтереси Фонду в судових та інших органах.
Відповідно до ст.34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виконавча дирекція фонду забезпечує збір страхових внесків, контролює правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття.
Відповідно до п.п.2 п.2 ч.2 ст.35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.
Відповідно до ч.2 ст.38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку. Строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені, та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Відповідно до ст.39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, копії довідки із заборгованості по сплаті внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за I півріччя 2006 року заборгованість за платником становить 1883,08 грн., з якої борг на суму 1560,05 грн. знаходиться на виконанні виконавчої служби відповідно постанови господарського суду Чернігівської області від 11.07.2006 року, отже залишок нестягненої суми боргу становить 323,03 грн.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги прокурора Куликівського району в інтересах держави в особі Куликівського районного центру зайнятості до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальність "Агро-Фалкон" про стягнення страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 323,03 грн. підлягають задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163, 156 КАС України, Чернігівський окружний адміністративний суд, -
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Фалкон" на користь Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування на випадок безробіття заборгованість по страхових внесках в сумі 323,03 грн. (Фонд соціального страхування на випадок безробіття на рахунок в УДК м. Чернігів, МФО 853592):
№ 37173971900258 в сумі 233,30 грн.;
№ 37172972900258 в сумі 89,73 грн.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження
Суддя Ю.О.Скалозуб