61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
26 березня 2009 р.м. Харків
Колегія суддів у складі:
Головуючий суддя Філатов Ю.М.,
Суддя Водолажська Н.С., Суддя Гуцал М.І.
при секретарі Баглаєнко Я.В.
за участю представників:
представника відповідача -Глушкова І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2008 року по справі № 2а-4912/08
за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до ТОВ «Укр-Трейд»
про стягнення суми, -
Позивач, Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив стягнути з ТОВ «Укр-Трейд»штрафні санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів в 2007 р. в розмірі 124703,33 грн., обґрунтовуючи свої вимоги тим, що відповідач зобов'язаний був створити у 2007 р. 25 робочих місць для працевлаштування інвалідів, але фактично у 2007 р. на підприємстві відповідача було створено 8 робочих місць для інвалідів.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.08 р. у задоволені адміністративного позову Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з ТОВ «Укр-Трейд»штрафних санкцій було відмовлено.
Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів не погодилось з постановою суду і направило апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.08 р. по справі № 2а-4912/08 та задовольнити позов, посилаючись на обставини, викладені в апеляційній скарзі. Вважає, що суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови порушив норми матеріального права.
Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів направило на адресу суду клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Відповідач надав до суду письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких просить залишити без задоволення апеляційну скаргу, а оскаржувану постанову -без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, постанову суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції було встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що згідно звіту (форма 10-ПІ) підприємства відповідача середньооблікова чисельність штатних працівників в 2007 р. становила 634 осіб, а тому згідно ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2007 р. визначена - 25 місць.
Фактично середньооблікова чисельність працюючих інвалідів - штатних працівників, які мали інвалідність та були зайняті на підприємстві у 2007 р. склала 8 чоловік.
З наданого до суду листа Червонозаводського районного центру зайнятості № 627 від 01.06.07 р. вбачається, що відповідач вказував про потребу в працівниках-інвалідах, що свідчить про належне інформування центру зайнятості про наявність на його підприємстві вільних робочих місць та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування.
Також цей факт підтверджується копіями звітів по формі № 3-ПН та копією листів відповідача до Харківського обласного центру зайнятості.
Судом першої інстанції встановлено, що центром зайнятості інваліди для працевлаштування на підприємство відповідача на заявлену вакансію на посаду продавець продовольчих товарів була направлена 25.01.07 р. безробітна Бондаренко Т.С., яка є інвалідом ІІІ групи, яку було прийнято на вищезазначену вакансію. В подальшому направлення інвалідів на подані вакансії не проводилося, так як не було бажаючих.
Колегією суддів було встановлено, що центром зайнятості інваліди для працевлаштування на підприємство відповідача в подальшому не направлялися, так само як і не було безпосереднього звернення інвалідів до відповідача для працевлаштування.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Після самостійного розрахунку кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою вищевказаної статті, здійснюється та забезпечується працевлаштування інвалідів.
В ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою ст. 19 цього Закону.
З аналізу положень Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" витікає, що підприємства самостійно займаються працевлаштуванням інвалідів в порядку ст. 18 Закону, при цьому дана норма встановлює, що підприємства повинні надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів.
Наказом Державного комітету статистики № 420 від 19.12.05 р. затверджена форма статистичної звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій", яка подається підприємствами, установами та організаціями щомісячно на адресу державної служби зайнятості.
Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Колегія суддів зазначає, що з урахуванням вищевикладеного адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані за порушення правил, встановлених законодавчими актами.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що відповідачем були виконані вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо прийняття заходів для працевлаштування інвалідів. Доказів, які б свідчили про те, що підприємство відмовило у прийнятті на роботу інвалідам, які безпосередньо зверталися до підприємства відповідача або які були направлені центром зайнятості, позивачем не були представлені і у справі відсутні.
За таких обставин суд першої інстанції вірно дійшов до висновку, що відсутні підстави для стягнення з відповідача штрафних санкцій за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів у 2007 р.
Зважаючи на встановлені обставини справи колегія суддів дійшла висновку стосовно того, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.08 р. по справі № 2а-4912/08 прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.
Керуючись ст. ст. 160, 164, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.08 р. по справі № 2а-4912/08 - залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.08 р. по справі № 2а-4912/08 за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ТОВ «Укр-Трейд»про стягнення суми -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом місяця з моменту виготовлення повного тексу.
Головуючий Ю.М. Філатов
Судді Н.С. Водолажська
М.І. Гуцал
Повний текст ухвали виготовлений 31.03.2009 р.