Апеляційний суд Житомирської області
Справа №296/3969/12-ц Головуючий у 1-й інст. Галасюк Р. А.
Категорія 43 Доповідач Шевчук А. М.
29 квітня 2015 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючого судді: Шевчук А.М.,
суддів: Забродського М.І., Тов'янської О.В.,
з участю секретаря судового засідання: Кучерявого О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі
цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Житомирської міської ради та товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "КомЕнерго-Житомир" про визнання права на житло, зобов'язання здійснити реєстрацію та укласти договір найму житлового приміщення, визнання незаконним рішення виконкому
за апеляційною скаргою виконавчого комітету Житомирської міської ради
на рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 21 жовтня 2014 року,-
У грудні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Житомирської міської ради та товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "КомЕнерго-Житомир" (далі - ТОВ «КК "КомЕнерго-Житомир"). Остаточно просив: визнати за ним право на житло; зобов'язати ТОВ «КК«КомЕнерго-Житомир» укласти з ним довгостроковий договір найму житлового приміщення та зареєструвати його за адресою: АДРЕСА_1; визнати незаконним рішення виконкому Житомирської міської ради від 23 липня 2008 року №537 у частині включення кімнати, яку він займає, до фонду житла для тимчасового проживання громадян, оскільки на момент винесення рішення кімната не була вільна. В обґрунтування позову також посилався на те, що на підставі листа виконавчого комітету Житомирської міської ради він у 2001 році вселився в кімнату АДРЕСА_1, з цього часу постійно у ній проживає, сплачує квартирну плату, несе витрати по оплаті комунальних послуг, здійснює ремонт та на його ім'я відкрито особовий рахунок, тому вважає, що фактично укладений договір найму житлового приміщення.
Рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 21 жовтня 2014 року позов задоволено. Визнано за ОСОБА_1 право на користування кімнатою АДРЕСА_1 Зобов'язано ТОВ «КК«КомЕнерго-Житомир» укласти з позивачем довгостроковий договір найму щодо вказаної кімнати. Визнано незаконним та скасовано рішення виконкому Житомирської міської ради від 23 липня 2008 року № 537 «Про формування фонду житла для тимчасового проживання громадян» у частині включення спірної кімнати до фонду житла для тимчасового проживання громадян.
Додатковим рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 02 грудня 2014 року відмовлено в задоволенні позовної вимоги про зобов'язання ТОВ «Керуюча компанія «КомЕнерго-Житомир» зареєструвати ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1.
Не погоджуючись із рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 21 жовтня 2014 року виконком Житомирської міської ради подав апеляційну скаргу. Просить рішення скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити. Вважає, що рішення суду першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що позивач заселився у кімнату АДРЕСА_1 на підставі листа тимчасово, виконком Житомирської міської ради не приймав рішення про надання позивачу спірного житлового приміщення та ордер на вказану кімнату не видавав. Визнання права на житло не передбачено ЖК УРСР та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють спірні правовідносини. Суд вийшов за межі позовних вимог, визнавши право на користування спірною кімнатою. Вказана кімната віднесена до переліку квартир фонду для тимчасового проживання громадян. Позивач та члени його сім'ї перебувають на квартирному обліку у міськвиконкомі в загальній черзі і після отримання житла зобов'язані будуть звільнити спірну кімнату. Рішення суду порушує черговість та права тих громадян, які перебувають на обліку раніше.
Розглянувши справу в межах доводів, викладених в апеляційній скарзі, колегія суддів вважає, що скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
Житлові правовідносини щодо забезпечення прав громадян на житло, належне використання і схоронність житлового фонду встановлені Житловим кодексом Української РСР (далі - ЖК УРСР).
Відповідно до ч.1 ст.5 ЖК УРСР державний житловий фонд перебуває у віданні місцевих Рад народних депутатів (житловий фонд місцевих Рад) та у віданні міністерств, держаних комітетів і відомств (відомчий житловий фонд).
Згідно ст.51 ЖК УРСР жилі приміщення в будинках житлового фонду місцевих Рад народних депутатів надаються громадянам виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті, з депутатів Рад, представників громадських організацій, трудових колективів.
Відповідно до ч.1 ст.58 ЖК УРСР на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.
Як вбачається з матеріалів справи, сім'я позивача в складі трьох осіб (позивач, його дружина та дочка) перебувають на квартирному обліку у міськвиконкомі в загальній черзі за №3735 з 10 червня 1999 року рішення №307 ( довідка виконкому від 06 серпня 2012 року №260, а.с.15).
Позивач вселився у спірне житло згідно листа виконкому Житомирської міської ради від 20 грудня 2001 року №18/3612 у 2001 році тимчасово, до отримання житла (а.с.8).
Крім того, як свідчать матеріали справи, позивач проживає у спірному житлі без реєстрації ( довідка від 09 вересня 2005 року №37,а.с.16).
Згідно ч.ч.1,2 ст.61 ЖК УРСР користування жилим приміщенням у будинках державного і громадського житлового фонду здійснюється відповідно до договору найму жилого приміщення.
Договір найму жилого приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду укладається в письмовій формі на підставі ордера на жиле приміщення між наймодавцем - житлово-експлуатаційною організацією ( а в разі її відсутності - відповідним підприємством, установою, організацією) і наймачем - громадянином, на ім'я якого видано ордер.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, у встановленому законом порядку виконком Житомирської міської ради рішення про надання спірного житла позивачу не приймав.
Також, із матеріалів справи вбачається, що ордер на це жиле приміщення, відповідно до ст.58 ЖК УРСР, виконком позивачу не видавав.
Таким чином, позивач права на постійне проживання у спірному житловому приміщенні не набув.
Крім того, у відповідності до ст.43 ЖК УРСР, громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
Хоча сім'я позивача перебуває на квартирному обліку у загальній черзі, але вона у цій черзі далеко не перша, а тому оскаржуваним рішенням суду, яким за позивачем визнано право на користування спірним житлом та зобов'язано укласти з ним довгостроковий договір найму, фактично порушена черговість надання житла, а відтак конституційні та житлові права тих громадян, які стали на квартирний облік раніше.
Відповідно до рішення виконкому Житомирської міської ради від 23 липня 2008 року №537 «Про формування фонду житла для тимчасового проживання громадян» на підставі, зокрема, статей 15,18,132-1,132-2 ЖК УРСР та постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 2004 року №422 «Про затвердження Порядку формування фондів житла для тимчасового проживання та Порядку надання і користування житловими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання» (з відповідними змінами та доповненнями) до фонду житла для тимчасового проживання включено квартири (кімнати) в будинках маневреного переселенського житлового фонду міської ради, зокрема, квартиру (кімнату) АДРЕСА_1 (а.с.11).
Відповідно до п.п.1-5 Порядку надання і користування житловим приміщенням з фондів житла для тимчасового приживання (надалі Порядок) останній поширюється на громадян, які не мають або втратили постійне місце проживання. Громадяни, яким надане житлове приміщення для тимчасового проживання, не мають права його приватизувати. Такі приміщення надаються на строк до одного року з можливістю продовження цього строку у разі неспроможності громадян набути альтернативне місце проживання. Підставою для вселення в житлове приміщення з фондів житла для тимчасового проживання і для користування таким житлом на договірних умовах є ордер та договір найму, видані у відповідності до п.п.15,16 Порядку.
Таким чином, позивач заселився у спірну кімнату тимчасово до отримання житла, за відсутності відповідного рішення органу місцевого самоврядування, без ордеру та укладення договору найму, тобто без дотримання встановленого діючим законодавством Порядку.
Тривале користування спірним житлом, проведення належної оплати за комунальні послуги, проведення ремонтних робіт, відкриття особового рахунку не можуть бути правовою підставою для визнання за позивачем права на постійне користування спірним житлом.
Жилі приміщення з фондів житла для тимчасового проживання призначаються для окремої категорії громадян, перелік яких визначений п.3 Порядку надання і користування житловими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання, та є вичерпним.
Забезпечення осіб житлом на постійній основі, як таких, що потребують поліпшення житлових умов, за рахунок житла із фонду для тимчасового проживання, не здійснюється.
Таким чином, спірне житлове приміщення надавалося позивачу тимчасово, а не у порядку поліпшення житлових умов із підстав, передбачених ст.34 ЖК УРСР, тому у позивача не виникло права на це житло у такому порядку.
З урахуванням встановлених обставин, вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання ТОВ «КК«КомЕнерго-Житомир» укласти довгостроковий договір найму житла є безпідставними, а рішенням виконкому Житомирської міської ради від 23 липня 2008 року №537 «Про формування фонду житла для тимчасового проживання громадян» житлові права позивача не порушуються, оскільки питання про зняття його сім'ї з квартирного обліку або про виселення позивача із спірного житлового приміщення навіть не обговорюється, що вбачається зі змісту листа виконкому Житомирської міської ради від 31 серпня 2012 року №25/Д-5419 (а.с.9-10).
Доказів на спростування вище вказаних обставин у матеріалах справи немає.
Суд першої інстанції у порушення ст.ст.213,214 ЦПК України на зазначені обставини та положення закону увагу не звернув; не врахував, що жодної правової підстави для визнання за позивачем права на житло, зобов'язання ТОВ «КК«КомЕнерго-Житомир» укласти довгостроковий договір найму та визнання незаконним рішення виконкому та його скасування не було.
Оскільки оскаржуване судове рішення ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права, то воно, відповідно до ст.309 ЦПК України, підлягає скасуванню з ухваленням у справі нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст.209,303,304,307,309,313-314,316 ЦПК України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу виконавчого комітету Житомирської міської ради задовольнити.
Рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 21 жовтня 2014 року скасувати та ухвалити нове рішення.
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову до виконавчого комітету Житомирської міської ради та товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "КомЕнерго-Житомир" про визнання права на житло, зобов'язання укласти договір найму житлового приміщення та визнання незаконним рішення виконкому.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Головуючий:
Судді: