29 квітня 2015 року Справа № 9104/179027/12
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Мікули О.І., Качмара В.Я.
розглянувши в порядку письмового провадження у м.Львові апеляційну скаргу виконавчого комітету Львівської міської ради на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2012р. по справі за позовом виконавчого комітету Львівської міської ради до Головного управління юстиції у Львівській області, відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про визнання незаконними дій та скасування постанови, -
06.08.2012р. позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління юстиції у Львівській області, відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області в якому просить визнати незаконними дії Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Шестак О.В.; скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 20.07.2012 року ВП №33542656 виданого Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Шестак О.В.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що постанова винесена Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Шестак О.В. з порушенням ч.5 ст.25 Закону України «Про виконавче провадження».
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2012р. у задоволенні позову відмовлено.
Позивач оскаржив дану постанову з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування вимог посилається на те, що у вказаний добровільний строк постанова не могла бути виконана, оскільки постанову від 20.07.2012р. ВП №33542656 було отримано 27.07.2012р., що вказує на її упереджений зміст про добровільне виконання.
Юридичним управлінням Львівської міської ради було скеровано відповідного листа (заяву) начальнику відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області від 31.07.2012р. №1104-вих-746 щодо відтермінування виконання рішення суду.
Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою позов задоволити.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання апеляційного суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що Львівським окружним адміністративним судом 28.12.2011 року виданий виконавчий лист за №2а-2343/10/1370 про стягнення з виконавчого комітету Львівської міської ради на користь Львівського обласного центру зайнятості штраф в сумі 120614,73 грн. на рахунок Львівського міського центру зайнятості.
Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області Шестаком О.В. відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого провадження від 28.12.2011 року №2а-2343/10/1370, про що винесено постанову про відкриття виконавчого принадження від 20.07.2012 року ВП№33542656 та надано строк для добровільного виконання рішення суду до 27.07.2012 року.
23.07.2012 року листом за №09.01-45/405/В3-10058 копія постанови від 20.07.2012 року була скерована позивачу та Львівському обласному центру зайнятості.
На адресу виконавчого комітету Львівської міської ради за вх.№14-3673 від 27.07.2012 року надійшов лист начальника відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області від 23.07.2012 року з постановою про відкриття виконавчого провадження №33542656 від 20.07.2012 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії державного виконавця є правомірними, оскільки останній діяв у межах своїх повноважень та відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Згідно з ч.1 ст.11 Закону України «Про виконавче провадження» - державний виконавець здійснює заходи необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Стаття 25 згаданого Закону передбачає, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі неподання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення ….
За наявності обставин, що перешкоджають провадженню виконавчих дій, або у разі несвоєчасного одержання сторонами документів виконавчого провадження, внаслідок чого вони були позбавлені можливості скористатися правами, наданими їм цим Законом, державний виконавець може відкласти виконавчі дії за заявою стягувача чи боржника або з власної ініціативи на строк до десяти робочих днів. Про відкладення провадження виконавчих дій державний виконавець виносить відповідну постанову, про що повідомляє сторонам - ч.1 ст.35 згаданого вище Закону.
У матеріалах справи відсутня така заява позивача (боржника), яка підтверджувала б бажання позивача добровільно виконати постанову про відкриття виконавчого провадження від 20.07.2012 року і таке не представлено суду апеляційної інстанції.
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.ст.160, 195 - 197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу виконавчого комітету Львівської міської ради - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2012р. по справі №2а-6927/12/1370 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: О.І.Мікула
В.Я.Качмар