Ухвала від 20.04.2015 по справі 2а-3912/12/0970

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2015 року Справа № 5500/13/876

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя Довга О.І.

судді Ліщинський А.М.

Запотічний І.І.

секретар судового засідання Коцур В.К.

за участю представників:

відповідача Писарев О.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2013р. по справі № 2а-3912/12/0970 за позовом ОСОБА_3 до Івано-Франківської митниці Державної митної служби України про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

18.12.2013 року ОСОБА_3 звернувся з адміністративним позовом до Івано-Франківської митниці Державної митної служби України про скасування рішення Івано-Франківської митниці КТ-206000003-0103-2012 та зобов'язання вчинити дії щодо митного оформлення вантажного автомобіля за кодом згідно з українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності 87042119900 відповідно до вимог чинного законодавства.

В обгрунтування адміністративного позову покликається на те, що відповідачем, в порушення вимог чинного законодавства України, не взято до уваги відомості, які містяться у реєстраційному свідоцтві на транспортний засіб частин І та II № МОL-К-1-290/06-00094 Європейської спільноти Федеративної республіки Німеччина DF 915244, внаслідок чого прийнято оскаржуване рішення, яким визначено код товару, який, на думку позивача, не відповідає фактичним обставинам.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2013 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, вважаючи її неправомірною та необгрунтованою, прийнятою із порушенням норм матеріального права ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, обґрунтовуючи її фактично доводами адміністративного позову.

Просить апеляційну скаргу задоволити, а постанову суд першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою позов повністю задоволити.

Позивач в судове засідання не з'явився, повноважного представника не забезпечив, про дату, час та розгляд справи повідомлений у встановленому законом порядку.

Представник у судовому засіданні доводи апеляційної скарги заперечує, просить її відхилити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувану постанову слід залишити без змін з огляду на наведені нижче обставини.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується наявними у справі матеріалами, у листопаді 2012 року позивачем придбано у Федеративній республіці Німеччина автомобіль OPEL MOVANO 2006 року виробництва, номер кузова -VN1F9CWL636605631, з дизельним двигуном об'ємом 2463 куб. см., з загальною кількістю місць для сидіння - 6 (включаючи місце водія).

14.11.2012 року представником декларанта (позивача) подано до Івано-Франківської митниці вантажно-митну декларацію № 206050000/2012/410308, якою декларувався вищевказаний транспортний засіб як вантажний під кодом товару за УКТЗЕД - 8704219900 (моторні транспортні засоби для перевезення вантажів, з двигуном внутрішнього згорання із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем, з повною масою транспортного засобу не більш як 5 т., з робочим об'ємом циліндрів двигуна не більш як 2500 куб. см., що використовувались).

Згідно Рішення відділу митних платежів Івано-Франківської митниці про визначення коду товару від 03.12.2012 року за № КТ-206000003-0103-2012 ввезений автомобіль класифіковано відповідно до УКТЗЕД за кодом 8703329030, тобто як вантажопасажирський автомобіль, та видано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України, якою зазначено, що позивачем невірно заявлено код товару в графі 33 митної декларації і зобов'язано його подати нову митну декларацію.

Зокрема, у висновку вказаного рішення зазначено: вантажопасажирський автомобіль марки OPEL MOVANO 2006 року виробництва, номер кузова -VN1F9CWL636605631, загальна кількість місць для сидіння згідно даних техпаспорта - 6. Призначений для використання на дорогах загального користування, номер двигуна - G9UА750С028260, тип двигуна - дизельний, об'єм двигуна 2463 см. куб. Потужність 73 kw, маса в разі максимального завантаження - 3,5 т., вантажопідйомність - 1,504 т., тип кузова - фургон. Перебував у використанні. Колісна формула - 4X2. Календарний рік виготовлення - 2006, модельний рік виготовлення - 2006. Виробник - SOV AB Франція, країна виробництва - Франція (FR).

Статтею 341 Митного кодексу України встановлено, що облік товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, здійснюється митним органом з метою проведення їх митного контролю (частина 1).

Облік товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, здійснюється на підставі митних декларацій на товари та національних реєстраційних документів транспортних засобів (частина 2),

Відповідно до статті 69 Митного кодексу України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних угрупувань, зазначених в українській класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) (частина 1).

Згідно статті 54 Митного кодексу України контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості (частина 1).

Частиною 2 статті 69 Митного кодексу України встановлено, що митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД.

Статтею 67 Митного кодексу України передбачено, що Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності складається на основі гармонізованої системи опису та кодування товарів. В УКТЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовуються сьомі-десяті знаки цифрового коду. Структура десятизначного цифрового кодового позначення товарів в УКТЗЕД виключає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).

Згідно частини 1 статті 68 цього Кодексу ведення УКТЗЕД здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.ч.1, 2,4 ст. 69 МК України Товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД.. Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД. У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари.

Класифікація товарів полягає в їх віднесенні митними органами до класифікаційних угрупувань, зазначених в УКТЗЕД.

Пунктом 2 Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 428, встановлено, що УКТЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України "Про Митний тариф України", що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі, здійснення митного оформлення товарів.

Згідно пункту «а» статті 1 Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів від 14 червня 1983 року, до якої Україна приєдналася згідно з Указом Президента України від 17.05.2002 року № 466/2002, під «Гармонізованою системою опису і кодування товарів» розуміється номенклатура, яка включає в себе товарні позиції, субпозиції і цифрові коди, що відносяться до них, примітки до розділів, груп і субпозицій, а також основні правила класифікації для тлумачення Гармонізованої системи.

Кожне з класифікаційних групувань (розділів, груп, товарних позицій, товарних підпозицій) за Законом України «Про митний тариф України» має назву, яка дозволяє за певними критеріями опису визначити товари, що включаються до такого групування.

Основою УКТЗЕД є розподіл товарів за певними критеріями опису на вищезазначені класифікаційні групування. Цифровий код в УКТЗЕД є не основою класифікації товарів, а лише присвоєний класифікаційним групуванням для зручності користування УКТЗЕД.

Слід також зазначити, що в Україні ідентифікація дорожніх транспортних засобів (за текстом -ДТЗ) здійснюється відповідно до Методики товарознавчої експертизи та оцінки дорожніх транспортних засобів, затвердженої наказом Фонду державного майна України від 24.11.2003 року № 142/5/2092, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.11.2003 року за № 1074/8395.

Відповідно до цієї Методики визначення типу, моделі, версії колісного транспортного засобу (КТЗ), року його виготовлення, комплектності, укомплектованості, повної маси, робочого об'єму двигуна тощо провадиться на основі даних виробника КТЗ. Визначальним при цьому є ідентифікаційний номер VIN.

Ідентифікаційний номер являє собою літеро-цифрове позначення, що складається із 17 знаків, умовно поділених на 3 частини.

Структура і зміст VIN-коду визначаються міжнародним стандартом ISO 3779-1983, гармонізованим з державним стандартом України ДСТУ 3524-97 обов'язкового застосування в Україні, які складаються з міжнародного коду виробника ДТЗ (перші три символи), описової частини (наступні шість символів) і розпізнавальної частини (останні вісім символів).

З метою однозначної класифікації окремих транспортних засобів Держмитслужбою України Начальникам регіональних митниць направлено лист від 19.02.2011 року №11/1-10.16/2720-ЕП "Про провадженя методичних рекомендацій щодо класифікації окремих товарі згідно з вимогами УКТЗЕД, відповідно до якого при класифікації малотоннажних автомобілів з суцільнометалевим кузовом та подвійного призначення, транспортний засобів сконструйованих на базі легкового автомобіля (у конструкції яких відсутні та вантажна платформа), конструктивно розрахованих як для перевезення пасажирів так і вантажів, у товарній позиції 8703 за УКТЗЕД мають виконуватися такі критерії: а) у салоні автомобіля за сидінням водія наявні сидіння для пасажирів можуть бути фіксованими, складними, змонтованими на анкерному кріпленні виносними; б) наявність у салоні та багажному відділенні внутрішньої обробки та пристроїв, властивих для транспортних засобів, які призначені для перевезення пасажирів; г) обов'язкова наявність вікон у двох бокових панелях задньої частини кузова автомобіля, бокових та задніх дверях

При класифікації малотоннажних вантажних автомобілів з суцільнометалевим кузовом у товарній позиції 8704 за УКТЗЕД мають виконуватися такі критерії: а) внутрішній простір моторного транспортного засобу не має стаціонарно встановлених місць для сидіння пасажирів та пристосувань для їх кріплення чи встановлення, не має пристроїв безпеки та місць для їх встановлення (наприклад, ременів безпеки або місць для їх кріплення і пристосувань для встановлення ременів безпеки), за винятком сидінь типу лавок уздовж бортів автомобіля, які складаються, також без пристроїв безпеки та місць для їх встановлення, в задній зоні позаду водія і передніх пасажирів. Під місцями для встановлення сидінь або ременів безпеки вважаються місця, в які можуть бути закріплені пристосування для встановлення пристроїв безпеки або встановлені сидіння; b) відсутність вікон в двох бокових панелях задньої частини кузова (відстань від спинки сидіння водія до задньої стінки автомобіля). Вікнами у МТЗ вважаються отвори із склом або отвори, закриті вставками з інших матеріалів за допомогою болтів, шляхом заварювання тощо; с) відсутність в зоні задньої частини кузова ознак комфорту і внутрішнього оздоблення (килимове покриття, вентиляція, внутрішнє освітлення,попільничка та інше). Однак, автомобілі типу фургон товарної позиції 8704 з одним рядом сидінь (водій та поряд не більше двох пасажирів), можуть мати наступні конструктивні ознаки: а) простір салону позаду водія може бути без перегородки; b) в задній частині кузова можуть бути в наявності двері з вікнами; с) в бокових панелях кузова можуть бути двері з вікнами (двері можуть бути з різних сторін кузова);d) вантажна частина кузова може мати освітлення; є) в разі відсутності дверей, в задній панелі кузова може бути вікно.

При визначенні типу автомобіля слід враховувати, що термін "van" означає фургон. Фургон - тип закритого автомобільного кузова, призначеного для перевезення як людей, так і вантажів. Тобто, визначення типу автомобіля з кузовом "фургон" не відносить його однозначно до вантажних транспортних засобів. В поясненнях до товарної позиції 8703 вказано, що до цієї товарної позиції відносяться автомобілі, відомі як "багатоцільові транспортні засоби", (наприклад, транспортні засоби типу "фургон").

Частиною 3 статті 69 Митного кодексу України встановлено, що на вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.

Відповідно до статтей 23, 68 та 69 Митного кодексу України, Положення про Міністерство фінансів України, Положення про Державну митну службу України, Міністерством фінансів України розроблено Порядок роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщаються через митний кордон України, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 року за № 650, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02.07.2012 року за № 1085/21397.

Згідно пункту 5 даного Порядку у разі неможливості однозначно перевірити правильність класифікації на підставі задекларованих відомостей відповідно до вимог статті 69 Митного кодексу України декларант або уповноважена ним особа письмово повідомляється про необхідність надання додаткових документів чи відомостей, необхідних для підтвердження задекларованого ним коду товару згідно з УКТЗЕД.

При електронному декларуванні посадова особа відділу митних платежів або підрозділу митного оформлення чи митного поста за допомогою АСМО створює та передає декларанту або уповноваженій ним особі засвідчене електронним цифровим підписом електронне повідомлення про необхідність подання документів, які підтверджують класифікацію товару.

Разом з тим, з матеріалів справи встановлено, що відповідачем на виконання вимог пункту 5 вказаного Порядку 15.11.2012 року надіслано електронною поштою повідомлення декларанту з вимогою надати документи заводу виробника про тип виготовлення транспортного засобу та кількість місць для сидіння, однак, останнім, не було подано запитувані документи, а щодо технічних характеристик транспортного засобу внесених до вантажно-митної декларації № 206050000/2012/410308, якою декларувався вищевказаний транспортний засіб як вантажний відповідно до поданих пояснень декларанта ОСОБА_3,були взяті зі слів власника та висновку експерта.

Як вбачається з матеріалів справи, при огляді автомобіля, ввезеного позивачем було виявлено ряд ознак притаманних саме вантажопасажирським автомобілям. З матеріалів справи встановлено, що у, графі «S1» реєстраційного свідоцтва на транспортний засіб MOL-K-1-290/06-00094, передбачено максимально можливу кількість місць для сидіння, включаючи водія у кількості - 6-ти.

Як зазначалось вище, при митному огляді транспортного засобу Opel MOVANO, виявлено ряд ознак притаманних саме вантажопасажирським автомобілям, що й стало підставою для прийняття спірного рішення Івано-Франківською митницею.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд зазначає, що остаточне питання правильності класифікації та кодування товару вирішується саме митним органом з урахуванням поданих декларантом документів, після митного огляду товару.

Вказана правова позиція висвітлена, зокрема, в ухвалі Вищого адміністративного суду України по справі №К-23497/10 від 19.05.2011 року.

За таких обставин суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.

Керуючись ст.160, 195, 196, 198, 200, 205,206, 254, КАС України

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2013р. по справі № 2а-3912/12/0970 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя Довга О.І.

Судді Запотічний І.І.

Ліщинський А.М.