14 квітня 2015 року Справа № 876/1902/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Хобор Р.Б.
суддів Попка Я.С., Сеника Р.П.,
розглянувши в письмовому провадженні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Ківерцівському районі Волинської області на постанову Ківерцівського районного суду Волинської області суду від 27 січня 2015 року у справі №158/2695/14-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Ківерцівському районі Волинської області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії, -
18.12.2014р. ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до управління Пенсійного фонду України у Ківерцівському районі Волинської області (далі - відповідач УПФУ у Ківерцівському районі Волинської області), про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ у Ківерцівському районі Волинської області з 24.03.2014 року та отримую пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».
Страховий стаж становить 37 років 6 місяців 26 днів. В тому числі стаж на посаді державного службовця становить 30 років 2 місяці 19 днів. При призначенні пенсії на думку позивача не враховано до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати.
04.12.2014 року ОСОБА_1 звернулася до в УПФУ у Ківерцівському районі Волинської області із заявою про перерахунок пенсії та зарахуванні сум виплачених допомог на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації, однак в цьому їй було відмовлено.
Листом від 11.12.2014 року відповідач повідомив, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати є одноразовою виплатою і не враховується у суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу», тому немає підстав у перерахунку такої пенсії. Вважає, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати повинна враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки на матеріальну допомогу нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та необхідність врахування матеріальної допомоги при обчисленні пенсії
Просить відмову УПФУ у Ківерцівському районі Волинської області щодо врахування матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в суму заробітної плати при обчисленні пенсії визнати неправомірною та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату такої пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, виплатити недоотриману пенсію внаслідок проведеного розрахунку з дня призначення пенсії, тобто з 24.03.2014 року.
Постановою суду першої інстанції адміністративний позов ОСОБА_1 до УПФУ у Ківерцівському районі Волинської області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправними дії відповідача щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації під час обчислення ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, згідно з довідками про заробітну плату, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано та сплачено грошові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 19 червня 2014 року.
Позовні вимоги за період з 24 березня 2014 року по 18 червня 2014 року залишено без розгляду.
Не погодившись із даною постанову суду першої інстанції, її оскаржив відповідач, УПФУ у Ківерцівському районі Волинської області подавши на неї апеляційну скаргу.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач покликається на Закон України «Про оплату праці», де в структуру заробітної плати не входять матеріальні допомоги та індексація, а тому немає підстав для розрахунку пенсії із включенням до заробітної плати, з якої розраховується пенсія, сум виплаченої матеріальної допомоги та індексації.
За відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства (надалі - КАС України)), що є достатнім для розгляду даної справи.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін з таких підстав.
Судом встановлено, що 04.12.2014 р. ОСОБА_1 звернулася до УПФУ в Ківерцівському районі із заявою про перерахунок пенсії та зарахуванні сум виплачених допомог на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації, однак в цьому їй було відмовлено.
Як вбачається з листа УПФУ у Ківерцівському районі від 11.12.2014 року, матеріальна допомога та індексація заробітної плати є одноразовою виплатою і не враховується в суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу», тому немає підстав у перерахунку пенсії.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції закону на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
З довідки № 39/2-14 виданої Ківерцівською районною державною адміністрацією Волинської області від 24.03.2014 року вбачається, що за період з 01.03.2012 року по 28.02.2014 року ОСОБА_1 отримувала матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових потреб, матеріальну допомогу на оздоровлення відповідно, а також нараховувалась індексація заробітної плати у загальному розмірі 10 092 грн. 16 коп.
На вказані суми проведено нарахування та утримання страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Вірно встановивши обставини справи, суд першої інстанції правильно застосував до правовідносин між сторонами відповідні їм норми матеріального права.
Колегією суддів встановлено, що з 24.03.2014 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Згідно з ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України «Про оплату праці»).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових потреб входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Крім того, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно з ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» враховуються при обчисленні пенсій.
Така судова практика узгоджується з рішенням Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, 14.05.2013 року, у справі № 21-125а13 від 28.05.2013 року у справі №21-97а13.
Згідно із ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи те, що порушення прав позивачки носить триваючий характер, і про порушення такого позивачка повинна була дізнатися в момент призначення пенсії суд вважає, що вимогу щодо зобов'язання відповідача з дня призначення пенсії зробити перерахунок такої з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати та виплатити недоплачену пенсію вірно задовольнив частково, зобов'язавши відповідача зробити перерахунок призначеної пенсії з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати в межах шестимісячного строку звернення до суду, вірно залишив позовні вимоги за період до 18 червня 2014 року без розгляду.
Таким чином колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні, а тому погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позову.
З огляду на викладене, постанова суду першої інстанції відповідає обставинам справи, наявним в ній доказам, прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для її скасування колегія суддів не знаходить.
Керуючись ст. 160, ст.ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Ківерцівському районі Волинської області залишити без задоволення, а постанову Ківерцівського районного суду Волинської області суду від 27 січня 2015 року у справі №158/2695/14-а без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів, після направлення її копії особам, які беруть участь у справі. На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуюча суддя Р.Б. Хобор
Судді Я.С. Попко
Р.П. Сеник