Постанова від 06.04.2015 по справі 214/1891/15-а

Справа № 214/1891/15-а

2-а/214/89/15

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 квітня 2015 року суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1, розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо неправильного розрахунку пенсії згідно з ЗУ «Про державну службу», зобов'язати відповідача нарахувати їй пенсію відповідно до ст.33, 37 ЗУ «Про державну службу», зарахувавши всі необхідні складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» і довідки виконкому Криворізької міської ради. Свої вимоги обґрунтовувала тим, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області та з 29.12.2014 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”. Дізнавшись про неправомірність неврахування їй при призначенні пенсії зазначених вище виплат, вона звернулась до відповідача із завою про перерахунок призначеної пенсії. Листом від 19.02.2015 року відповідач повідомив її що її заробітна плата згідно довідки Криворізької міської ради складає 4 063,05 грн., при призначенні їй пенсії відповідачем було визначено її заробітну плату без урахування інших премій матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких також справлявся збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.з урахуванням вказаних показників, посилаючись на те, що згідно ст. 33 Закону України "Про державну службу" вказані виплати та індексація не входять до складу заробітної плати державного службовця, у зв'язку з чим вона вимушена була звернутись до суду.

Суддя за результатами розгляду справи приходить до наступного висновку.

Так, позивач з 15.03.2012 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області та з 29.12.2014 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” (а.с.6,11).

29.12.2014 року позивач звернулась до відповідача з заявою про переведення на пенсію за віком згідно із зу «про державну службу» як службовець органу самоврядування.

Листом відповідача від 19.02.2015 року №К-20 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на ст. 33,37 Закону України “Про державну службу”, та зазначено що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, грошова компенсація, передбачена постановою КМУ №212 від 24.03.2001 року, та індексація не відносяться до інших надбавок (а.с.11,12).

Згідно ст. 1 Закону України “Про оплату праці” заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

При цьому статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до складу якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ст. 33 Закону України “Про державну службу” заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Так, згідно Довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” від 29.10.2014 року, позивач з 01.12.2009 року по 30.11.2014 року отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, та на ці виплати було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.8-10).

Згідно ст. 37 Закону України “Про державну службу” (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, з аналізу наведених положень випливає, що матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та дані індексації входили до системи оплати праці державного службовця.

Окрім того, статтею 66 Закону України “Про пенсійне забезпечення” врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляється страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

При цьому стаття 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування, або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, зі змісту наведених правових норм слідує, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Тобто, відповідач листом від 19.02.2015 року вих.. №К-20 безпідставно відмовив позивачеві в перехунку пенсії на її звернення, одже, судом встановлено порушення права позивача УПФУ в Саксаганському районі м. Кривого Рогу, відповідно вимога щодо визнання протиправними дії відповідача при нарахуванні пенсії позивачу, підлягає задоволенню. Також, за наведених вище висновків, вважаю що вимога позивачки про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача підлягає задоволенню. Однак, відповідно до положень ст. 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за минулий час без обмеження будь-яким строком, виплачуються лише ті суми пенсії, які були нараховані, але не виплачені з вини органу, що призначає і виплачує пенсію. Таке ж правило закріплене частиною другою статті 46 Закону України від 9 липня 2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у якій йдеться про те, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Як встановлено судом з письмової відповіді від 19.02.2015 року вих.№К-20, позивач зверталась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, проте, її заява була залишена без задоволення. В позовних вимогах позивач не зазначила з якого періоду вона має право на перерахунок пенсії. Відповідно до ч.2 ст.11 КАСУ суд може вийти за межі позовних вимог в разі якщо це необхідно для повного захисту порушеного права сторони у справі. Таким чином, вважаю за доцільне для повного захисту порушеного права позивачки вийти за межі позовних вимог, задовольняючи позовну вимогу щодо зобов'язання відповідача нарахувати пенсію ОСОБА_2 відповідно до ст.33, 37 ЗУ «Про державну службу», зарахувавши всі необхідні складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» і довідки Виконкому Криворізької міської ради, з моменту звернення до суду, тобто з 17.03.2015 року.

Відповідно до ст. 94 КАС України з державного бюджету на користь позивача слід стягнути 73 грн. 08 коп. у повернення сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 94, 99, 100, 159-163, 167, 1832 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу щодо неправильного розрахунку ОСОБА_2 пенсії згідно ЗУ «Про державну службу».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу нарахувати ОСОБА_2 пенсію відповідно до ст.33, 37 ЗУ «Про державну службу», зарахувавши всі необхідні складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» і довідки Виконкому Криворізької міської ради, з моменту звернення до суду, тобто з 17.03.2015 року..

Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_2 понесені судові витрати у розмірі 73 грн. 08 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 КАС України.

Суддя І.Б. Щеняєва