Постанова від 29.07.2009 по справі 2-а-930/2009

Справа № 2-а- 930/2009р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2009р. Каховський міськрайонний суд Херсонської обл. в складі:

головуючого судді Тіміргазіна Е.Р.,

при секретарі Боруль А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м.Каховка адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради Херсонської обл. про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

14.05.2009р. позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради щодо нарахування і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у меншому від прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років розмірі, зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити 3522грн. недоплаченої соціальної допомоги за період з 01.09.2008р. по 01.05.2009р., відшкодувати судові витрати.

Вимоги мотивовано тим, що позивач народила ІНФОРМАЦІЯ_1 р. доньку ОСОБА_2 і звернулась до відповідача за нарахуванням і отриманням соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідачем зазначена допомога нараховувались і виплачувалась, але у меншому від прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років розмірі. Вважає такі дії відповідача неправомірними, просить нарахувати та виплатити 3522грн. недоотриманої допомоги за період з 01.09.2008р. по 01.05.2009р. та відшкодувати 3,40грн. судового збору, 150грн. за надання правової допомоги.

В судове засідання позивач надала заяву з проханням справу розглянути в її відсутність, на позові наполягає у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання надала заяву з проханням справу розглянути в її відсутність, наполягає на запереченнях, наданих суду.

Суд вважає можливим справу розглянути у відсутність сторін відповідно до ст. 128 КАС України.

Позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до свідоцтва про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 р. ОСОБА_2 її матір'ю є ОСОБА_1 (аркуш справи 5).

Відповідно до довідки №325 від 07.04.2009р. Каховського МУСЗН ОСОБА_1 , як працюючій, у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з вересня 2008р. по 01.05.2009р. сплачено ( аркуш справи 4) по 130грн.

На звернення ОСОБА_1 Управлінням праці та соціального захисту населення Каховської міськради надіслано лист за №01-11/05-1596 від 09.04.2009р. (аркуш справи 9), у якому роз'яснено, що Управлінням нарахована і виплачена соціальна допомога у розмірі, передбаченому чинним законодавством і відповідно до передбаченого бюджетним законодавством обсягу видатків на вказаний період.

Проти задоволення вимог позивача відповідач заперечує (аркуш справи 13), вважає, що нарахування і виплата сум у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку проведені відповідно до вимог чинного законодавства, в межах бюджетних асигнувань, позов не визнала.

ОСОБА_1 , працівниця ДНЗ КТ „Іскорка” ( аркуші справи 10-11) перебуває у відпустці по догляду за дитиною віком до трьох років з 29.08.2008р. по 16.07.2011р. ( аркуш справи 7).

При подачі позову позивачкою сплачено 3,40грн. судового збору (аркуш справи 2) та 150 грн. витрат на правову допомогу ( аркуш справи 6).

Відповідно до Конституції України Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою (ст.1), визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (ст. 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (ст. 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (ст. 22).

Згідно ст. 46 Конституції України види соціальних виплат та допомога, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Право громадян на соціальний захист, інші соціально-економічні права можуть бути обмежені, у тому числі зупиненням дії законів (їх окремих положень), лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк (ст. ст. 22, 64 Конституції України, Рішення КСУ №6-рп/2007 від 09.07.2007р.).

Утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до частини другої статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.

Принципи соціальної держави втілено також у ратифікованих Україною міжнародних актах: Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права 1966 року, Європейській соціальній хартії (переглянутій) 1996 року, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, та рішеннях Європейського суду з прав людини. Зокрема, згідно зі статтею 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення тощо.

У частині другій статті 8 Конституції України встановлено вимогу щодо законів України - усі вони приймаються виключно на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Конституційний Суд України в Рішенні від 09.07.2007р. №6-рп/2007 у справі №1-29/2007 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, ч.2ст.56, ч.2ст.62, ч.1ст.66, п.7,9,12,13,14,23,29,30,39,41,43,44,45,46 ст.71, ст.98, 101, 103, 111 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” (справа про соціальні гарантії громадін) зазначає:

Зі змісту положень ст.ст. 95, 96, 97, 98 Конституції України та ст. 38 Бюджетного кодексу вбачається, що закон про Державний бюджет України як правовий акт, чітко зумовлений поняттям бюджету як плану формування та використання фінансових ресурсів, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів України - він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, зокрема і видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення, тому цим законом не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України. Таке положення закріплено і в частині третій статті 27 Кодексу.

Метою і особливістю закону про Державний бюджет України є забезпечення належних умов для реалізації положень інших законів України, які передбачають фінансові зобов'язання держави перед громадянами, спрямовані на їх соціальний захист, у тому числі й надання пільг, компенсацій і гарантій.

Оскільки предмет закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, Бюджетному кодексі, то цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України.

Ст. 5 ч.2 КАС України передбачає, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст.9 ч.1 КАС України).

Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (ч.2 ст.9 КАС України).

Ч.4 ст.9 КАСУ встановлює, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Стосовно вирішення позову в частині розміру у 2008р., 2009р. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку суд виходить з наступного.

Ст.43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" згідно п.25 розділу ІІ внесено зміни до Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, зокрема, відповідно до підпункту 12) статті 40-44 виключено.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008р. від 22.05.2008р. положення пункту 25 розділу ІІ втратили чинність, як такі, що є неконституційними, а отже з цього часу (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №6-рп/2007р. від 09.07.2007р.) відновлено дію ст. 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” стосовно надання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законом України „Про Державний бюджет України на 2009рік” зміни в Закон України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” не вносились.

Таким чином, з моменту отримання права на виплату соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку по 31.12.2008р. (в межах бюджетного року), а також з 01.01.2009р. по 01.05.2009р. позивачу необхідно перерахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з встановленого розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років і виплачених сум.

Обов'язок по здійсненню перерахунку належних до виплати сум позивача законом покладено на Управління праці та соціального захисту населення Каховської міськради, у зв'язку із чим суд не може виконувати обов'язки суб'єктів владних повноважень, покладених на них законом. З цих підстав суд не може здійснювати перерахунок належного підвищення та визначати розмір не нарахованих сум.

Позов в частині відшкодування судових витрат з урахуванням положень ст. ст. 87, 94 КАС України підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.1,2,3,6,8,19,21,22,46,55,64,68,95,96,97,98,124,129 Конституції України,

ст.ст.27,38 Бюджетного кодексу України,

ст.41,43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”,

п.23 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України",

Законом України „Про Державний бюджет України на 2009 рік”,

Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007р.,

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008р. від 22.05.2008р.,

ст.ст. 2,5,7-12,69-72, 87, 94,104,159-164, 254, п.5 Прикінцевих та перехідних положень КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради Херсонської обл. - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради Херсонської обл. щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у меншому від прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років розмірі.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Каховської міськради Херсонської обл. здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з моменту отримання права на виплати по 31.12.2008р., з 01.01.2009р. по 01.05.2009р. з урахуванням встановленого розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років і виплачених сум.

Повернути ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3,40грн., 150грн. витрат на правову допомогу з місцевого бюджету м.Каховка Херсонської обл.

В задоволенні решти позову - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

Суддя: Тіміргазін Е.Р.