? 2а-197/09
20 травня 2009 р. Суворовський районний суд м. Херсона у складі:
головуючого: судді Борко А.Л.
при секретарі: Кузиченко С.Д.
за участю представника відповідача
Виконкому Суворовської районної ради у м. Херсоні: Малого В.С., Рудницької Г.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Херсона позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконокому Суворовської районної ради у м. Херсоні, Головного управління правці та соціального захисту населення, Херсонського міськвиконкому, Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій суб»єкту владних повноважень неправомірними, -
Позивач звернулася до суду із вказаним позовом у якому пояснила суду, що вона народила сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 р. У зв»язку з цим вона звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Суворовської районної ради у м. Херсоні із заявою про призначення їй державної допомоги при народженні дитини. З жовтня 2007 р. вона знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і отримує державну допомогу до 3-х років.
На підставі вищезазначених заяв їй було нараховано такі суми:
Одноразові допомоги при народженні 8 500,00 грн. із виплатою 3400,00 грн. одноразово, інша частина на протязі 12 місяців у розмірі 425,00 грн. та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку тобто до 16.07.2010 р. у розмірі 130, 64 грн без урахування індексації з 02.10.2007 по 31.12.2007 р.; 140 грн. - з 01.01.08 по теперішній час,що складає 2145,09 грн. станом на 1.12.08 р.
Позивач вважає, що вищезазначені держані допомоги призначені їй із порушенням законодавства, тому вона просить визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Суворовської районної ум. Херсоні ради та зобов»язати відповідача здійснити перерахунок та виплату на її користь суми недоотриманої допомоги при народженні у розмірі 1963, 8 грн. та зобов»язати відповідача здійснити перерахунок та виплату на її користь суми недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 6288, 92 грн.
У судове засідання позивач не з»явилася, надала суду заяву у якій просить, розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представники відповідача Управління праці та соціального захисту населення виконкому Суворовської районної ради у м. Херсоні у судовому засіданні просили відмовити у задоволенні позову за необґрунтованістю.
Представники відповідачів Головного управління правці та соціального захисту населення, Херсонського міськвиконкому, Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у судове засідання не з»явилися, надали у судове засідання свої пояснення.
Суд дослідив матеріали справи, заслухав пояснення та прийшов до наступних висновків та відповідних їм правовідносин:
Судом встановлено, що згідно з розпорядженням управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради з 01.07.2007 р. позивачу ОСОБА_1 , Херсонським центром по нарахування та здійсненню соціальних виплат здійснено оформлення виплати допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н.
Згідно з розпорядженням управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради з 02.10.2007 р. позивачу ОСОБА_1 , Херсонським центром по нарахування та здійсненню соціальних виплат здійснено оформлення виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Таким чином позивач отримала зазначені допомоги у розмірах передбачених діючим на той час Законом України « Про державний бюджет України на 2007 рік.», Законом України « Про державний бюджет України на 2008 рік.», та Законом України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».
Так відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік.» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 01 квітня - 463 грн., з 01 жовтня - 470 грн.
У 2008 році Законом України « Про державний бюджет України на 2008 рік.» встановлено прожитковий мінімум для дітей цієї категорії в таких розмірах : з 01 січня - 526 грн., з 01 квітня - 538 грн., з 01 липня - 540 грн., з 01 жовтня - 557 грн.
Пунктом 14 ст. 71 Закону України від 19.12.2006 року № 489-У « Про державний бюджет України на 2007 рік.» зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини першої ст.. 15 та пункту З розділу VIII «Прикінцеві положення «Закону України «Про державну допомогу сім»м з дітьми».
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 р № 6 рп/2007 визнано неконституційними положення п. 14 ст. 71 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік.».
Пунктом 23 розділу ІІ Закону України « Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» у Законі України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» частину першу статті 15 викладено в такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одно особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.»
Пунктом 3 розділу VIII Прикінцеві положення вищезазначеного Закону зазначається, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Ці зміні на теперішній час не скасовані та не визнані неконституційними.
Окрім цього стаття 95 Конституції України , яка є Основним Законом, встановлює, що виключно Законом України Про державний бюджет на відповідні роки визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби.
Також судом встановлено, що позивачем було пропущено строк для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів, оскільки ст..99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює річний строк,який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є безпідставними та необгрунтованими, тому задоволенню не підлягають.
На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України « Про державний бюджет України на 2007 рік.», Законом України « Про державний бюджет України на 2008 рік.», та Законом України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 р № 6 рп/2007, Законом України « Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст. 95 Конституції України, ст.. ст.. 95, 186 КАС України, суд,-
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .
Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а вразі складення постанови у повному обсязі - з дня її складення у повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: А.Л. Борко