16 квітня 2015 року Справа № 876/4347/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
Головуючого судді - Каралюса В.М.,
суддів: Довгої О.І., Матковської З.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Рахівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 березня 2014 року у справі за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Рахівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про скасування податкових повідомлень-рішень,-
В червні 2012 року позивач фізична особа - підприєм ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Рахівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 березня 2014 року адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Рахівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про скасування податкових повідомлень - рішень - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Рахівському районі №000170/1751 497/10/17-00/1961 від 04 листопада 2010 року, прийняте щодо суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, яким застосовано штрафну санкцію в розмірі 186520,00 гривень. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Рахівському районі №000167/1751 500/10/17-00/1964 від 04 листопада 2010 року, прийняте щодо суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, яким донараховано податкове зобов'язанню з податку з доходів фізичних осіб на суму в частині 50348,05 грн. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Рахівському районі №000168/1751 499/10/17-00/1963 від 04 листопада 2010 року, прийняте щодо суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, яким донараховано податкове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 151 200 грн., в тому числі основного платежу - 100 800 грн. штрафних санкцій - 50 400 грн. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Рахівському районі №000169/1751 498/10/17-00/1962 від 04 листопада 2010 року, прийняте щодо суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, яким донараховано податкове зобов'язання з податку з доходів найманих працівників на загальну суму 34069,77 гривень, в тому числі основного платежу - 11356.59 гри., штрафних санкцій - 22713,18 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із таким рішенням суду першої інстанції, його оскаржив відповідач, який в поданій апеляційній скарзі, покликаючись на те, що судом першої інстанції не було всебічно, повнота обєктивно досліджено всі обставини справи, з порушенням норм матеріального та процессуального права, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою повністю відмовити у задоволенні позову.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, у відповідності до ч.1 п.2 ст.197 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе розглядати справу у порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, працівниками Державної податкової інспекції у Рахівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області 21.10.2010 року проведено перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, за результатами якої складено Акт № 86/1751.
На підставі зазначеного Акту перевірки ДПІ у Рахівському районі було прийнято податкові повідомлення-рішення від 04 листопада 2010 року: №000167/1751 500/10/17-00/1964, яким донараховано податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб на суму 53788,05 гривень; №000168/1751 499/10/17-00/1963, яким донараховано податкове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 154483,50 гривень., в тому числі основного платежу - 102989,00 грн., штрафних санкцій - 51494,50 грн; №000169/1751 498/10/17-00/1962, яким донараховано податкове зобов'язання з податку з доходів найманих працівників на загальну суму 34069,77 гривень, в тому числі основного платежу - 11356,59 грн., штрафних санкцій - 22713,18 грн; №000170/1751 497/10/17-00/1961, яким застосовано штрафну санкцію в розмірі 186520,00 гривень; №000171/1751 496/10/17-00/1960, яким застосовано штрафну санкцію в розмірі 640,00 гривень; №000173/1751 492/10/17-00/1956, яким застосовано штрафну санкцію в розмірі 236,43 гривень; №000172/1751 494/10/17-00/1958, яким застосовано штрафну санкцію в розмірі 1182,51 гривень; №000173-1/1751 493/10/17-00/1957, яким застосовано штрафну санкцію в розмірі 100,00 гривень; №000172-1/1751 495/10/17-00/1959, яким застосовано штрафну санкцію в розмірі 1888,57 гривень.
За наслідками розгляду скарги ФОП ОСОБА_1 від 22.11.2010р. ДПІ у Рахівському районі було складено Акт №12/1751 від 19.01.2011 року "Про результати документальної позапланової перевірки виключно з питань, що стали предметом оскарження суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, АДРЕСА_1, інд.номер НОМЕР_1, згідно якого було донараховано 1399,20 гривень податку з доходів фізичних осіб за 2008 рік та 2041,05 гривень податку з доходів фізичних осіб за 2009 рік; донараховано 2189,00 гривень податку на додану вартість.
20 січня 2011 року ДПІ у Рахівському районі прийняла рішення №55/9/10-025 про результати розгляду скарги, яким: скасувала податкове повідомлення-рішення від 04.11.2010р. №000169/1751, частково скасувала податкові повідомлення-рішення від 04.11.2010р. №000167/1751 (в частині 49444,20 грн. податку з доходів фізичних осіб), від 04.11.2010р. №000168/1751 (в частині 100800,50 грн. ПДВ, 50400грн. штрафної санкції); залишила без змін податкове повідомлення-рішення від 04.11.2010р. №000171/1751.
Рішенням ДПА у Закарпатській області про розгляд скарги №138/Р/25-047 від 29.03.2011 року у зв'язку з пропуском десятиденного строку на оскарження рішення ДПІ у Рахівському районі №55/9/10-025 про результати розгляду скарги рішення ДПІ у Рахівському районі скасоване та скасовано податкові повідомлення-рішення №000167/1751/1 (про сплату 4343,85грн. податку з доходів фізичних осіб), №000168/1751/1 (про сплату 2189 грн. ПДВ та 1094,50грн. штрафної санкції) від 20.01.2011 року.
В силу норми ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Щодо оскарження рішення № 000169/1751 від 04 листопада 2010 року, колегія суддів зазначає, що на підставі акту перевірки 000086/1751 від 20.10.2010 року встановлено порушення ст.. 4.2.1 п.4.2. Закону "Про податок з доходів фізичних осіб" № 889-ІУ від 22.05.2003 року у зв'язку з чим визначено суму податкового зобов'язання за платежем-податок з доходів найманих працівників в розмірі 34 069, 77 грн. ( 11356, 59 грн основний платіж та 22 713, 18 штрафні санкції).
Актом перевірки №12/1751 від 19.01.2011 року за наслідками розгляду скарги висновки первинного Акту було змінено в частині донарахування податку з доходів з фізичних осіб, а саме встановлено порушення ст. 13 Декрету КМУ "Про прибутковий податок з громадян", в результаті чого встановлено завищення валових витрат на суму 9328 грн. за 2008 рік та донараховано 1399,20 грн. податку з доходів фізичних осіб, а також встановлено завищення валових витрат на суму 13607 грн. за 2009 рік та донараховано 2041,05 грн. податку з доходів фізичних осіб ( а.с. 47)
Висновки Акту повторної перевірки №12/1751 від 19.01.2011 року не містять відомостей про порушення вимог податкового законодавства при визначенні об'єкту оподаткування при сплаті податку з доходів найманих працівників.
Згідно матеріалів розгляду скарги ДПІ у Рахівському районі, висновки яких не спростовані відповідачем, податковим органом не було встановлено порушення по податку з доходів фізичних осіб з найманих працівників, в зв'язку з відсутністю порушень щодо визначення об'єкту оподаткування (різниці між фактичним фондом оплати праці та фондом оплати праці по кошторисах на розробку лісосіки)
Під час процедури адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення №000169/1751 498/10/17-00/1962 від 04 листопада 2010 року працівниками податкового органу було повністю опрацьовано первинні документи ФОП ОСОБА_1 щодо оплати праці працівників та зроблено висновок про відсутність порушень при визначенні об'єкту оподаткування. Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що підлягає до задоволення вимога про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №000169/1751 498/10/17-00/1962 від 04 листопада 2010 року, яким донараховано податкове зобов'язання з податку з доходів найманих працівників на загальну суму 34069,77 гривень, в тому числі основного платежу - 11356,59 грн., штрафних санкцій - 22713,18 грн.
Щодо визнання протиправним податкового повідомлення-рішення №000167/1751 500/10/17-00/1964 від 04.11.2010 року, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Податковим повідомленням-рішенням № №000167/1751 500/10/17-00/1964 від 04.11.2010 року, на підставі акту перевірки № 00086/1751 від 21.10.2010 року встановлено порушення статті 13 Декрету КМ "Про прибутковий податок з громадян" № 13-92 від 26.12.1992 року, у зв'язку з чим позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем : податок з доходів фізичних осіб в розмірі 53788, 07 грн.
Як встановлено судом першої інстанції, ФОП ОСОБА_1, мав в охоплений перевіркою період у власності вантажні Урал 5577 д.н.з. НОМЕР_3, Урал 43202 днз.НОМЕР_5, МАЗ 53374 днз. НОМЕР_6 та легкові автомобілі НОМЕР_2, автомобіль ВАЗ 21011 днз.НОМЕР_4. При цьому, ФОП ОСОБА_1, в порушення ст..5.4.10 Закону України "Про оприбуткування прибутку підприємств" відніс до валових витрат 100% вартості паливно-мастильних матеріалів, використаних при здійсненні господарської діяльності замість передбачених Законом 50% вартості таких.
Разом з тим, позивачем було надано документи, що підтверджували списання ПММ під час здійснення господарської діяльності, зокрема шляхові листи транспортних засобів, акти списання паливно-мастильних матеріалів.
Актом перевірки Відповідача № 86/1751 від 21.10.2010 року встановлено порушення ст. 13 Декрету КМУ "Про прибутковий податок з громадян", в результаті чого допущено завищення валових витрат на суму 13626 грн. за 2008 рік та донараховано 20643,90 грн. податку з доходів фізичних осіб, а також допущено завищення валових витрат на суму 220961 грн. за 2009 рік та донараховано 33144,15 грн. податку з доходів фізичних осіб. Крім того, встановлено порушення ст. 4.2.1 п. 4.2 ст. 4 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", у зв'язку з неврахуванням заробітної плати згідно кошторисів у 2008 році 9433,00 грн., у 2009 році 1488,00 грн. та у 2010 році 16672,00 грн., що призвело до донарахування податку з доходів фізичних осіб у 2008 році 1414,95 грн., у 2009 році 223,22 грн. та у 2010 році 2500,80 грн., разом в сумі 4138,95 грн. Також було встановлено, що ФОП ОСОБА_1, додатково не оподатковано витрати на обслуговування коней згідно кошторисів у 2008 році 3380,00 грн., у 2009 році 42680,00 грн. та у 2010 році 187760,00, в результаті недоотримано податку з доходів фізичних осіб у 2008 році 507,00 грн., у 2009 році 6429,00 грн. та у 2010 році 281,64 грн., разом в сумі 7217,64 грн. податку з доходів фізичних осіб.
Статтею 13 Декрету КМУ "Про прибутковий податок з громадян" передбачено, що оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між валовим доходом (виручкою у грошовій та натуральній формі) і документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу.
За таких обставин, з врахуванням порушення ст..13 Декрету КМУ при включенні витрат на ПММ для легкових автомобілів в розмірі 100%, суд констатує обґрунтованість висновків податкового органу щодо донарахування податку з доходів з фізичних осіб за 2008 рік в розмірі 1399,20 грн. (2302,80 грн. - 903,60 грн.), за 2009 рік в розмірі 2041,05 грн. (3551,85 грн. - 1510,80 грн.).
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що вимога про визнання протиправним податкового повідомлення-рішення №000167/1751 500/10/17-00/1964 від 04.11.2010 року підлягає частковому задоволенню, а саме в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №000167/1751 500/10/17-00/1964 в частині донарахування ФОП ОСОБА_1 податку з доходів фізичних осіб в розмірі 50347,80 грн. (53788,05 грн. - 1399,20 грн. - 2041,05 грн.)
Щодо оскарження податкового повідомлення-рішення № 000168/1751 499/10/17-00/1963 від 04 листопада 2010 року, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Податковим повідомленням-рішенням № №000168/1751 499/10/17-00/1963 від 04.11.2010 року, на підставі акту перевірки № 00086/1751 від 21.10.2010 року встановлено порушення статті 7 п. 4.7 , п.7.3 п.п. 7.3.1., 7.4.4. та 7.4.5. Закону "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року № 168/97 ВР, за яким ФОП ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання за платежем податок на додану вартість в сумі 154 483, 50 грн., де 102989 грн. основний платіж та 51494, 50 грн штрафна санкція.
Підставою донарахування зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 100800,00 грн. стало виключення зі складу податкового кредиту сум ПДВ, сплачених при придбанні паливно-мастильних матеріалів у ФОП ОСОБА_4 та ПП "Карпати ОЙЛ" у зв'язку з наданими податковому органу листом Рахівського ВРЕР ДАІ від 16.08.2010 року про відсутність зареєстрованих за ФОП ОСОБА_1 транспортних засобів та у зв'язку з тим, що понесені витрати не були підтверджені актами на списання паливно-мастильних матеріалів, відсутні подорожні листи, до складу податкового кредиту ПП ОСОБА_1 відносив вартість технічного обслуговування та ремонту автомобілів та запасних частин на них і які не пов'язані з веденням господарської діяльності.
Крім того, податковим органом донарахування податку на додану вартість в розмірі 2189,00 грн. було проведено у зв'язку з не включенням до складу податкових зобов'язань за квітень 2008 року суми ПДВ згідно податкової накладної № 41 від 30.04.2008 року щодо надання послуг з посадки лісових культур ДП Ясінянське ЛМГ на суму 13132,65 грн. в т.ч. ПДВ - 2188,78 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, ФОП ОСОБА_1, мав період, за який проводиться перевірка у власності вантажні Урал 5577 д.н.з. НОМЕР_3, Урал 43202 днз.НОМЕР_5, МАЗ 53374 днз. НОМЕР_6 та легкові автомобілі НОМЕР_2, автомобіль ВАЗ 21011 днз.НОМЕР_4 та частково підтверджено правильність формування витрат при використанні транспортних засобів у господарській діяльності в силу викладеного вище.
Позивачем надано документи, що підтверджували списання ПММ під час здійснення господарської діяльності, зокрема шляхові листи транспортних засобів, акти списання паливно-мастильних матеріалів.
Згідно пп.7.4.4. п. 7.4 Закону України "Про податок на додану вартість" якщо платник податку придбаває (виготовляє) матеріальні та нематеріальні активи (послуги), які не призначаються для їх використання в господарській діяльності такого платника, то сума податку, сплаченого у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включається до складу податкового кредиту.
Відтак наявні підстави для формування податкового кредиту щодо витрат, понесених на придбання паливно-мастильних матеріалів та ремонту автомобілів.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що вимога про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №000168/1751 499/10/17-00/1963 від 04 листопада 2010 року, яким донараховано податкове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 154483,50 гривень., в тому числі основного платежу - 102989,00 грн., штрафних санкцій - 51494,50 грн., підлягає до задоволення частково, а саме в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №000168/1751 499/10/17-00/1963 в частині донарахування основного зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 100800,00 грн. (102989,00 грн. - 2189,00 грн.) та штрафних санкцій з розмірі 50400,00 грн. (51494,50 грн. - 1094,50 грн.)
Щодо оскарження податкового повідомлення-рішення № 000170/1751 497/10/17-00/1961 від 04 листопада 2010 року, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
На підставі акту перевірки, начальником ДПІ у Рахівському районі було прийнято повідомлення-рішення № 000170/1751 497/10/17-00/1961 від 04 листопада 2010 року. Відповідно до вказаного рішення до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафну санкцію в розмірі 186520,00 гривень за порушення вимог ст. 3 п. 1 Закону України " Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР (надалі Закон України № 265/95-ВР) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1
Відповідно до постанови Кабінету міністрів України №647 від 11 серпня 1995 року "Про перелік населених пунктів, яким надається статус гірських" с.Чорна Тиса, Рахівського району Закарпатської області надано статус гірського населеного пункту.
Відповідно до статті 10 Закону України № 265/95-ВР встановлено перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, при дотриманні яких дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг).
Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України №1336 від 23 серпня 2000 року "Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) встановлено 200 тис. гривень на один суб'єкт господарської діяльності, у разі перевищення якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, для форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг суб'єктами підприємницької діяльності на території сіл і селищ міського типу, яким згідно із Законом України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" надано статус гірських.(п.22).
Відповідно до акту перевірки ФОП ОСОБА_1 отримано готівкові кошти за лісопродукцію 20.12.2008 року в сумі 10000,00 грн., 30.12.2008 року - 10000,00 грн., 02.01.2009 року - 10000,00 грн., 28.02.2009 року - 2201,00 грн., 26.04.2010 року - 5103,00 грн., а всього в сумі 37304,00 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій.
Тобто враховуючи, що у cуб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 річний обсяг розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) за готівку не перевищував 200 тис. грн., йому було дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій, але з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що податкове повідомлення-рішення ДПІ у Рахівському районі №000170/1751 497/10/17-00/1961, яким застосовано штрафну санкцію в розмірі 186520,00 гривень підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Рахівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 березня 2014 року у справі №2а-0770/1770/12- без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий суддя В.М. Каралюс
суддя О.І. Довга
суддя З.М. Матковська