Справа: № 826/20594/14 Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І.
Суддя-доповідач: Аліменко В.О.
Іменем України
23 квітня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Аліменка В.О.
суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,
при секретарі Таран А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії, -
У грудні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міністерства оборони України, в якому просив суд:
визнати неправомірними дії Міністерства оборони України (в особі відомчої комісії) щодо не розгляду заяви про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 від 01.11.2014 та доданих до неї документів та не передачі заяви на розгляд міжвідомчої комісії;
зобов'язати Міністерство оборони України (в особі відомчої комісії) подати на розгляд міжвідомчої комісії заяву ОСОБА_1 для прийняття рішення про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 .
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2015 року у задоволенні адміністративного позову - відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятою Постановою, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2015 року та ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов - задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у справі доказами, колегія суддів приходить до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.11.2013 ОСОБА_1 звернувся до відомчої комісії щодо розгляду питань про надання учасникам АТО статусу учасника бойових дій Міністерства оборони України з заявою про розгляд питання про надання статусу учасника бойових дій.
До заяви позивачем було додано: копію паспорту, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, копію посвідчення офіцера, оригінал довідки Дніпродзержинського ОМВК №723 від 14.10.2014 про мобілізацію; нотаріально засвідчену копію довідки в/ч пп НОМЕР_1 про участь в АТО з 27.06.2014 по 26.08.2014; оригінал витягу з наказу по стройовий частині № 37 від 27.06.2014 про направлення для участі в АТО, копію довідки в/ч пп НОМЕР_1 від 18.07.2014 № 78 про участь в АТО, копію довідки в/ч пп НОМЕР_1 про призов до складу військової частини, копія свідоцтва про хворобу № 873 від 19.09.2014.
Розглянувши подані ОСОБА_1 документи, листом від 02.12.2014 № 226/1/5019 позивачу повідомлено перелік документів та порядок звернення для вирішення питання про надання статусу учасника бойових дій та додано зразки списку та згоди на збір та обробку персональних даних.
Вважаючи, що заява про надання статусу учасника бойових дій та додані до неї документи не розглянуті відомчою комісією та не передані на розгляд до міжвідомчої комісії ОСОБА_1 звернувся за захистом своїх прав до Окружного адміністративного суду міста Києва, який відмовив у задоволенні позовних вимог, оскільки суд дійшов висновку, що при поверненні документів позивача на доопрацювання відповідач діяв відповідно до норм Положення та Порядку.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції враховуючи наступне.
Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством.
Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідний Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року N 413 (далі - Порядок).
Згідно із пунктом 2 Порядку статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, особам рядового і начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції.
Пунктом 4 Порядку визначено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: для осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, - документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).
Так, пунктом 5 Порядку рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - міжвідомча комісія), яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції із включенням до її складу фахівців Міноборони, МВС, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань. До складу міжвідомчої комісії можуть включатися фахівці інших державних органів та представники громадських організацій.
Відповідно з абз. 1 та 2 пункту 6 Порядку для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання.
Згідно з пунктом 8 Порядку у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу до комісії чи керівником підприємства, установи, організації до міжвідомчої комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особа може самостійно звернутися до таких комісій.
У разі відмови в наданні статусу учасника бойових дій питання про надання особі зазначеного статусу може повторно виноситися на розгляд комісії за рішенням керівника відповідного міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади чи іншого державного органу, зазначеного у пункті 5 цього Порядку, міжвідомчої комісії - за рішенням Міністра соціальної політики.
Проаналізувавши викладене вище, судова колегія відзначає, що Порядком передбачено обов'язок командирів (начальників) військових частин (органів, підрозділів) або інших керівників установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення подати на розгляд комісії довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
При цьому, Порядком передбачено можливість повернення поданих документів на доопрацювання до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання у зв'язку з відсутністю підстав для надання статусу учасника бойових дій.
Як вбачається з матеріалів справи, документи командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу до комісії чи керівником підприємства, установи, організації до міжвідомчої комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій не подавалися, а тому позивач скористався своїм правом на звернення до відповідної комісії самостійно, що передбачено п. 8 Порядку.
Колегія суддів зауважує, що Порядком не передбачена можливість повернення документів для доопрацювання за зверненням особи самостійно.
Разом з цим, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне звернути увагу на Положенням про комісію з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 08.04.2009 № 158, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14.05.2009 за № 428/16444 (далі-Положення).
Відповідно до пункту 6 Положенням на комісію МОУ покладається вирішення питання про визначення учасників бойових дій, які проходять військову службу (державну службу), працюють у МОУ, ЗСУ та військової частини НОМЕР_2 , вивчення і подання документів до міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь у антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
Згідно з пунктом 8 Положення Комісії зобов'язані:
приймати до розгляду заяви громадян про визнання їх учасниками бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
реєструвати заяви у спеціальній книзі обліку;
інформувати заявника про прийняття заяви до розгляду і дату засідання Комісії;
робити запити до відповідних архівних установ, про що повідомляти заявника;
розглядати заяви громадян, що надійшли до Комісій, у місячний строк;
заслуховувати пояснення громадян, які подали заяви, свідків, представників організацій, установ та громадських організацій ветеранів, досліджувати інші докази;
у разі відмови в задоволенні вимог, викладених у заяві, рішення доводити до відома громадянина в письмовій формі, а також роз'яснювати порядок оскарження прийнятого рішення;
вивчати документи стосовно надання статусу учасника бойових дій учасникам антитерористичної операції і подавати їх на розгляд міжвідомчої комісії, а в разі відсутності підстав, які підтверджуються документами, повертати їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання.
Таким чином, Положенням також передбачено, що у разі відсутності підстав для надання статусу учасника бойових дій, які підтверджуються документами, повертати їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання, однак, вказаним Положенням жодним чином не передбачено можливість повернення документів на доопрацювання за результатами особистого звернення громадян.
Водночас, колегія суддів зазначає, що Положенням передбачена можливість Комісії робити запити, тобто у разі необхідності та при наявності обставин, що унеможливлюють особу самостійно подати необхідні документи з підстав, які є незалежними від волі особи, Комісія може самостійно звертатися з запитами до структурних підрозділів для отримання необхідної інформації.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки дії відомчої комісії Міністерства оборони України, за результатами звернення ОСОБА_1 суперечать вимогам чинного законодавства України.
Підсумовуючи наведені положення діючого законодавства, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що доводи, викладені в апеляційній скарзі знайшли своє підтвердження, оскаржувана Постанова постановлено судом першої інстанції з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання по суті.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 160, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2015 року - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2015 року - скасувати.
Постановити по справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Міністерства оборони України (в особі відомчої комісії) щодо не розгляду заяви про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 від 01.11.2014 та доданих до неї документів та не передачі заяви на розгляд міжвідомчої комісії;
Зобов'язати Міністерство оборони України (в особі відомчої комісії) подати на розгляд міжвідомчої комісії заяву ОСОБА_1 для прийняття рішення щодо надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 .
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення Постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя В.О. Аліменко
Судді Н.В. Безименна
А.Ю. Кучма
(Повний текст Постанови виготовлений 23 квітня 2015 року)
Головуючий суддя Аліменко В.О.
Судді: Безименна Н.В.
Кучма А.Ю.