23 квітня 2015 рокусправа № 323/176/15-а(2а/323/9/2015)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Нагорної Л.М.
суддів: Мельника В.В. Юхименка О.В.
за участю секретаря судового засідання: Лащенка Р.В.,
представника відповідача - Яковенко А.М. ( довіреність від 01.12.2014)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області
на постанову Оріхівського районного суду Запорізької області від 10березня 2015 року у справі № 323/176/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької областіпро поновлення пропущеного строку, про неправомірну бездіяльність, неправомірні дії, про визнання дій,бездіяльності протиправними,-
У січні 2015 року ОСОБА_2 (далі - Позивач)звернулася до суду з позовомдо Управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області(далі - Відповідач), в якому просила визнати протиправними дії Відповідача щодо відмови у перерахунку їй пенсії; зобов'язати Відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90 відсотки від усіх сум заробітної плати,на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі з урахуванням інших виплат,зокрема:індексації заробітної плати;матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки за квітень 2007 року в розмірі 2356,62 грн., квітень 2008 року - 3229,28 грн.;матеріальна допомога у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем та для вирішення соціально-побутових питань за травень 2008 року в розмірі 500грн. та винагороду державного службовця за серпень 2008 року в розмірі 6936,90 грн.
Постановою Оріхівського районного суду Запорізької області від 10березня 2015 року адміністративного позову ОСОБА_2 задоволено частково.
Визнано протиправними бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області щодо відмови у перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком державного службовця ОСОБА_2.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької областіздійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії, встановленої в розмірі 90 відсотків від усіх сум заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у тому числі з урахуванням інших виплат,зокрема: індексації заробітної плати; матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки; матеріальна допомога у зв'язку зі крутним матеріальним становищем та для вирішення соціального-побутових питань та винагороду державного службовця, з 01 січня 2015 року.В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення суду обґрунтовано тим, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця. Крім того, відповідно до чинного законодавства до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відносяться всі виплати, без винятку, з яких справляється збір відносяться на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому дії відповідача щодо неврахування при призначенні пенсії державного службовця сум індексації заробітної плати,грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків є незаконними. ( а.с. 42,43)
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької областіподало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просили скасувати постанову Оріхівського районного суду Запорізької області від 10березня 2015 рокута ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимогу повному обсязі.
Зазначали про те, що судом першої інстанції не взято до уваги Закон України від 28.12.2014 року №76-VIII«Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ч.1.ст.37 Закону України від 16.12.1993 №3723 «Про державну службу» де зазначено,що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми її заробітної плати,з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Також суд не врахував, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою і не є складовою заробітної плати у розумінні приписів статті 33 вищевказаного Закону.
У судовому засіданні представник Відповідача -УПФУ в Оріхівському районі Запорізької області, вимоги апеляційної скарги підтримав та просив її задовольнити із підстав, у ній зазначених.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення в межах апеляційної скарги.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2.з 27 серпня 2008 року призначена пенсія за вікомвідповідно до Закону України «Про державну службу». (а.с.2)
09 вересня 2014 року Головним управлінням статистики у Запорізькій області було видано уточнюючу довідку № 16-2/549, в якій зазначено, що за період з 01.09.2006 р. по 26.08.2008 р. матеріальна допомога на оздоровлення таіндексація заробітної плати ОСОБА_3 становила 5586,6 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань - 500,00 грн., винагорода державного службовця - 6936,90 грн. (а.с.11-13)
16.12.2014 року ОСОБА_2звернулась з заявою до Управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області, в якій просила здійснити перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат не врахованих при обчисленні пенсій в серпні 2008 року , а саме суму виплачених:індексації,матеріальної допомоги та інших, з яких сплачені страхові внески до ПФУ на підставі довідки №16-2/549 від 09.09.2014 року. (а.с.22)
Рішенням, оформленим листом від 19.12.2014 року № 34/К-7, у перерахунку пенсії Управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області позивачу було відмовлено, оскільки матеріальна допомога та індексація не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця. (а.с.14).
Зобов'язання Відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі уточнюючої довідки і було предметом судового розгляду.
Постанова Оріхівського районного суду Запорізької області від 10березня 2015 року в частині позовних вимог, залишених без задоволення, сторонами оскаржена не була, у зв'язку з чим колегією суддів не переглядається.
Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_2 , суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця. Крім того, відповідно до чинного законодавства до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відносяться всі виплати, без винятку, з яких справляється збір відносяться на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому дії відповідача щодо неврахування при призначенні пенсії державного службовця сум індексації заробітної плати,грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків є незаконними.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (на момент призначення позивачу пенсії державного службовця) пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1%, але не більше 90% від сум заробітної плати.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно зі статтею 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною другою статті 2 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР "Про оплату праці" визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.3.3 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Відповідно до абз.4 п.2 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» №1078 від 17.07.2003 р. індексації підлягає оплата праці найманих працівників, підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).
Колегія суддів звертає увагу на те, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому, внесення змін достатті 37 Закону України «Про державну службу», яка регулює правовідносини з призначення пенсії, а не її перерахунку, що не є тотожним поняттям, та які до того ж були проведені після призначення пенсії ОСОБА_2
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежновід того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З огляду на приписи вищевказаних правових норм, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця та має бути врахована при визначенні розміру пенсії.
Правомірним є і висновок суду першої інстанції про те, що, враховуючи положення статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", які є спеціальними нормами, що регулюють спірні правовідносини, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, мають бути врахованими в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зазначені висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного суду України, викладеною у постанові від 20.02.2012 року к справі № 21-430а11яка, відповідно до приписів статті 244-2 КАС України, є обов'язковим для усіх судів України.
Посилання заявника апеляційної скарги на той факт, що Закон України від 28.12.2014 року №76-VIII«Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ч.1.ст.37 Закону України від 16.12.1993 №3723 «Про державну службу», де зазначено,що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми її заробітної плати,з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та на те, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація не є складовими заробітної плати у розумінні приписів ст.. 33 Закону України «Про державну службу», а тому не можуть бути враховані при обчисленні розміру пенсії державного службовця, визнаються колегією суддів необґрунтованими та такими, що спростовуються вищенаведеними доказами.
В межах доводів апеляційної скарги підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, ст.ст. 205, 206 КАС України,суд, -
ухвалив :
АпеляційнускаргуУправління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області- залишити без задоволення.
Постанову Оріхівського районного суду Запорізької області від 10березня 2015 року у справі № 323/176/15-а- залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України у строки, визначені статтею 212 КАС України.
Повний текст ухвали складено 24 квітня 2015 року.
Головуючий: Л.М. Нагорна
Суддя: В.В. Мельник
Суддя: О.В. Юхименко